MojAndroid

Študent doktorandského štúdia Ryan Maguire sa rozhodol ukázať ľuďom, o čo všetko prichádzajú pri počúvaní skladieb vo formáte MP3. Vo svojom školskom projekte porovnáva originálny zvuk (napr. vo formáte WAV) s tým, čo vznikne po kompresii na MP3 a výsledok je naozaj prekvapivý. Formát MP3 vznikol ešte v roku 1990, pričom využívaný bol najmä na prenos audia vďaka menšej veľkosti a nie až tak veľkej deformácii zvuku. Sami si však vypočujte, čo všetko takáto kompresia odstráni z originálnej pesničky. Ryan ako príklad uvádza skladbu Suzanne Vega – Tom’s Diner, ktorá bol ako prvá použitá na kompresiu do formátu MP3 a kontrolu kvality.

Hoci niektoré z odstránených zvukov naše ucho nedokáže počuť, formát MP3 stále odstraňuje kompresiou aj zvuky, ktoré sú počuteľné, a pre niekoho podstatné, napríklad nádychy speváka. Skutoční fajnšmeker a audiofil si tak radšej skladbu vypočuje v bohatšom formáte FLAC či AAC, ktoré však tiež používa stratovú kompresiu. V akom formáte počúvate hudbu vy?

Zdroj: TheVerge

20.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+