MojAndroid

O inteligentné domácnosti je v posledných rokoch väčší záujem a tomu odpovedá aj aktuálna ponuka na trhu. Spoločností a rôznych systémov, ktoré sú pre potreby prepojenia jednotlivých zariadení v domácnostiach používané, je však veľa a s nimi existuje aj množstvo štandardov. Napriek tomu existuje jednoduché riešenie, ktoré problém s fragmentáciou rieši. Je ním zariadenie s názvom Zipato Zipatile, ktoré funguje ako centrálny prvok inteligentnej domácnosti.

Univerzál pre domácnosť

Najväčšou výhodou Zipatile je to, že je univerzálny. Vďaka podpore najrozšírenejších štandardov, ako je Z-wave, Zigbee a KNX, spárujete s centrálnou jednotkou desiatky kompatibilných zariadení. Dnes je na trhu množstvo výrobcov, ktorí podporujú práve tieto komunikačné štandardy. Na výber tak máte skutočne bohaté portfólio inteligentného príslušenstva, od osvetlenia, najrôznejších senzorov, zásuviek, až po IP kamery a ovládače kúrenia, či brán, roliet a žalúzií.

Pripojenie odkiaľkoľvek

Zipatile, a teda aj celú svoju domácnosť, môžete ovládať v podstate odkiaľkoľvek, kde je dostupné internetové pripojenie. Spoločnosť ponúka možnosť ovládať jeho funkcie cez webové rozhranie, ale aj cez mobilnú aplikáciu. Tá v podstate kopíruje funkcie a vzhľad systému na zariadení Zipatile. Webové rozhranie je o niečo komplexnejšie a ponúka niekoľko možností navyše. Tou najzaujímavejšou je asi možnosť vytvárať, resp. programovať, vlastné pravidlá a akcie, čo umožňuje ľahké a úplné prispôsobenie automatizačného systému Zipato.

Online programovanie scén a pravidiel

Ako sme už spomínali, Zipato rozširuje možnosti domácej inteligentnej siete pomocou nástroja Tvorca Pravidiel. Ide o intuitívny graficky programovací nástroj, ktorý bude vedieť obsluhovať aj menej znalý používateľ. Spoločnosť v rámci neho ponúka rozsiahlu knižnicu mikroblokov (riadiace funkcie), ktoré poskytujú flexibilitu pre vývoj jednoduchých i zložitých riadiacich sekvencií. Je teda len na samotnom používateľovi, akým spôsobom a za akých podmienok bude zariadenia v domácnosti používať.

Tablet s Androidom ako centrála

Zipatile sa v jednoduchosti dá označiť za tablet s operačným systémom Android. Výrobca ho ale doplnil o ďalšie senzory, výstupy, ako aj možnosti ovládania. Displej svojim rozlíšením a kvalitami nepatrí medzi TOP triedu, no pre potreby ovládania inteligentnej domácnosti postačuje. Zariadenie je okrem neho doplnené aj o farebné LED diódy po jeho okrajoch, ktoré najmä v noci uľahčujú navigáciu, prípadne počas poplachu signalizujú narušenie priestoru. Zároveň fungujú aj ako kapacitné tlačidlá, ktorým je možné priradiť rôzne akcie pre kliknutie, dvojité kliknutie alebo dlhé podržanie prsta.

Zariadenie beží mimochodom na modifikovanom Androide 5.0.2 Lollipop, ktorý dopĺňa aplikácia Zipato. Tá funguje ako náhrada za bežný Launcher. Po ostatných stránkach ide o bežný Android tablet, ktorý je osadený do väčšieho tela. To znamená aj podporu pre konektivitu WiFi, ale možnosť pripojiť externý 3G modem. Mimochodom, zariadenie má aj vstavanú batériu, takže istý krátky čas dokáže fungovať aj bez napájania z externého zdroja.

Zipato Zipatile: Lacnejšie riešenie

Hlavnou výhodou Zipatile má byť okrem univerzálnosti aj jednoduchá inštalácia. Od iných profesionálnych riešení ju dokážete zvládnuť aj sami, prípadne s menšou pomocou. Navyše, celé riešenie je lacnejšie a jednoducho rozšíriteľné aj po prvotnej montáži. Sami si vyberiete, kedy, kde a koľko chcete investovať do svojej inteligentnej domácnosti. Samotné centrálne dotykové ovládanie Zipatile vás bez ďalších zariadení a senzorov vyjde na 418 eur. Viac informácií o celom systéme Zipato, ako aj o cenách jednotlivých modulov, sa dočítate na oficiálnych stránkach spoločnosti.

23.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+