MojAndroid

Inteligentné hodinky sú tu s nami a zdá sa, že zatiaľ stále nie sú na ústupe. Práve naopak. Veľa výrobcov klasických ručičkových hodiniek sa čoraz častejšie uchyľuje práve k výrobe inteligentných kúskov, ktoré disponujú displejom a prepojením na smartfón. Rôzne spoločnosti pristupujú k ich výrobe odlišne. Niektoré sa zameriavajú hlavne na dizajn a výdrž batérie či na bohatú ponuku funkcií, iné zas prichádzajú s hodinkami, ktoré využijú najmä športovo založení používatelia. Presne pre nich sú určené aj hodinky Amazfit od spoločnosti Xiaomi.

Obsah balenia

Hodinky prichádzajú v peknom balení, ktoré ale neobsahuje žiadne zvláštne príslušenstvo či doplnky. Okrem nich tu teda nájdete len nabíjací kábel so špeciálnym konektorom, či niekoľko papierových brožúr. To je však všetko.

Konštrukcia

Hodinky Xiaomi Amazfit majú svojský štýl a po dizajnovej stránke sa asi nebudú páčiť každému. Určite nejde o elegantné hodinky, ktoré by ste mohli nosiť na dôležité stretnutia, na ktorých by ste chceli spraviť dojem svojim outfitom a doplnkami. Práve naopak, hodinky vyzerajú lacno a majú skôr športový charakter. To však nie je vôbec na škodu, keďže Xiaomi Amazfit sú aj svojimi funkciami určené práve pre športovo založených používateľov.

Hodinky majú klasický okrúhly tvar, pričom ciferník je digitálny a má podobu 1,34″ displeja. Lemuje ho pomerne veľký rámik, ktorý je zaoblený a plynulo prechádza do zadnej strany. Aj tá je mierne zaoblená a vystupuje z nej jedine konštrukcia pre pripevnenie remienkov. Tie sú mimochodom vymeniteľné za akékoľvek iné, ktoré majú šírku 22 mm. V spodnej časti nájdete ešte optický snímač srdcového pulzu a samozrejme piny pre pripojenie nabíjačky. Naboku sa nachádza aj hardvérové tlačidlo zapnutia.

Samotný remienok je vyrobený z gumy a zložený je v podstate z dvoch farebných celkov, ktoré vytvárajú zaujímavý vizuálny efekt. Povrch je hladký, čo pri bežnom nosení neprekáža, pri športovaní sa však pod ním ruka viac potí. Nosenie hodiniek je aj pre ich malú hmotnosť a zaoblené krivky veľmi pohodlné. Diskomfort z nosenia sme nepociťovali ani po celodennom nosení.

Dobrou správou je, že na rozdiel od väčšiny lacných čínskych hodiniek, sú Xiaomi Amazfit odolné voči vode a prachu. Certifikát IP67 zabezpečuje bezproblémovú prevádzku vo vlhkom prostredí či dokonca pri daždi alebo pod vodou – do hĺbky 1 meter po dobu maximálne 30 minút.

Displej

Jednou z hlavných výhod, a zároveň aj nevýhod, hodiniek Xiaomi Amazfit je, že majú transreflektívny displej. Ten zabezpečuje výbornú čitateľnosť vo vonkajších prostrediach. Dá sa povedať, že čím viac svetla, tým lepšie je čitateľný. Cvičenie a sledovanie štatistík alebo času počas letných mesiacov tak nebude žiadnym problémom. Na druhej strane, tento typ displeja neponúka také vysoké rozlíšenie a kvalitu zobrazenia ako dnešné IPS alebo Super AMOLED panely.

Plusom je, že displej je zapnutý nonstop a vy tak máte neustály prehľad o čase alebo iných údajoch, ktoré sa zobrazujú na ciferníku. Hodinky sa nedajú aktivovať žiadnym špeciálnym gestom. Na ich prebudenie budete musieť stlačiť tlačidlo, ktoré sa nachádza na pravom boku alebo využiť funkciu prebudiť poťukaním na displej. Mimochodom v režime spánku sa na zobrazovacom paneli aktualizuje iba aktuálny čas. Dobrou správou však je, že gestom sa dá aktivovať aspoň podsvietenie, ktoré zabezpečí čitateľnosť displeja aj v noci.

Vlastný operačný systém

Xiaomi Amazfit nedisponujú Androidom tak, ako väčšina lacných čínskych hodiniek. Tie sa predávajú s prostredím a funkciami, ktoré sa častokrát nelíšia od bežného Androidu na smartfónoch. Xiaomi však použil vlastný OS, ktorý je skutočne jednoduchý a funkčne nie veľmi bohatý.

Funkcie hodiniek sa zameriavajú predovšetkým na sledovanie športových aktivít. Okrem nich ale môžete zmeniť aj niektoré nastavenia, vrátane vzhľadu ciferníka. K dispozícii sú aj ďalšie aplikácie, ktoré v hodinkách vystupujú vo forme samostatných obrazoviek. Pohybom doprava sa zobrazí napríklad počet prejdených krokov, Alarm, predpoveď počasia, kompas, stopky, či štatistiky z merania srdcového pulzu a spánku. Ich poradie môžete zmeniť v nastaveniach v aplikácii.

Amazfit disponuje tiež vlastným hudobným prehrávačom, ktorý v spojení s internou pamäťou (2,15GB) a Bluetooth slúchadlami využijete aj pri športovaní. Nepotrebujete so sebou nosiť už žiadne ďalšie zariadenie – smartfón alebo iný MP3 prehrávač. Skladby sa dajú nahrať po pripojení k počítaču pomocou kolísky, ktorá slúži aj na nabíjanie.

Pre používateľa je dostupný aj osobný tréner, ktorý má pre vás pripravené odporúčania k tomu, aby ste zdolali svoj vytúžený cieľ – v tomto prípade zabehnutie 5km, 10km polmaratónu alebo maratónu.

Notifikácie po spojení so smartfónom fungujú spoľahlivo a poskytujú tiež dostatok informácií. Ak ich je viac, tak sa zobrazia pod sebou. Nevýhodou je, že na ne, okrem prichádzajúcich volaní, nedokážete reagovať a môžete ich teda len pasívne prijímať. Množstvo zobrazených informácií je tiež obmedzené, no postačujú k tomu, aby ste vyhodnotili, či je treba na správu alebo inú notifikáciu reagovať hneď alebo neskôr. Prichádzajúce hovory môžete zrušiť alebo stúšiť pri nich zvonenia.

V rámci základných nastavení môžete zmeniť formát zobrazovania času (12 a 24 hodinový), zapnúť režim nerušiť, nastaviť silu vibrácií, alebo to, na ktorej ruke hodinky nosíte. Poslednou funkciou je Find my phone, ktorá dokáže “prezvoniť” váš telefón, vďaka čomu ho ľahšie nájdete v prípadoch, keď ho nemôžete nájsť.

Mimochodom, prostredie hodiniek umožňuje aj pohyb nahor alebo nadol. Navrchu sa nachádza akýsi panel rýchleho prístupu, ktorý informuje napríklad o počasí a z ktorého sa dá rýchlo nastaviť podsvietenie displeja, zapnúť režim nerušiť či prejsť priamo do nastavení hodiniek. Ďalším posunom doprava sa zas dostanete na obrazovku, ktorá informuje o spotrebe batérie a aktuálnom odhade, koľko ešte vydrží pri sledovaní aktivity. Pohybom nadol sa dostanete k posledným notifikáciám – dajú sa zrušiť posunom prsta po displeji.

Prepojenie so smartfónom sa realizuje prostredníctvom aplikácie Amazfit Watch. Tu môžete zmeniť niektoré ďalšie nastavenia pre notifikácie, synchronizáciu aktivít, či počasia. Aplikácia je tiež miesto odkiaľ môžete sťahovať nové témy pre ciferníky. Nevýhodou je, že tento OS nepodporuje inštaláciu ďalších aplikácií. Nerozšírite ho teda o žiadne ďalšie funkcie tak, ako to je napríklad pri Androide Wear.

Sledovanie športových aktivít

Hodinky fungujú najmä ako tracker pre monitorovanie športových aktivít. Pomocou nich teda zaznamenáte beh, prechádzky, beh vo vnútri, bicyklovanie, bicyklovanie vo vnútri, cezpoľný beh a spinning. V nastaveniach potom môžete zapnúť aj upozornenia na prekročenie určenej hodnoty srdcového pulzu, tempa, vzdialenosti, či ubehnutie času, ktorý si pre cvičenie zvolíte.

Veľkým lákadlom Xiaomi Amazfit je prítomnosť GPS. Tá sa pri takto lacných hodinkách tak často nevidí a býva jedným z hlavných dôvodov pre kúpu. Aj preto sme sa na jeho test zamerali najviac. Počas používania nám trochu prekážal dlhší čas potrebný na prvé zameranie polohy. Ten sa v závislosti od toho, či ste mali hodinky pripojené k telefónu alebo nie, pohybuje rádovo v desiatkach sekúnd až minút! To je nevýhoda najmä vtedy, keď si idete zabehať a po vybehnutí von, musíte ešte čakať, kým sa chytí dostatočne silný signál GPS. Po zameraní je však záznam pozície, vo väčšine nami testovaných prostrediach, presné aj keď nie úplne 100% spoľahlivé – najmä v okolí vyšších budov alebo pri hustejšom poraste. Občas sa totižto stávalo, že záznam polohy išiel o jeden alebo niekoľko metrov mimo našu trasu. Na záznam prejdených km to však nemá výrazný vplyv. V porovnaní s oveľa drahšími Samsung Gear S3 Frontier tak teda hodinky stále zaostávajú. V ich prípade sme totižto GPS chytili takmer okamžite a aj presnosť bola absolútne v poriadku.

Skvelé je, že aj napriek tomu, že Xiaomi vo svojej aplikácii neponúka žiadne funkcie pre sledovanie nameraných údajov, tak ich prepája s populárnou aplikáciou Strava. Tu sa po prepojení aplikácie s vašim kontom v tejto aplikácii, zobrazia všetky vaše aktivity s podrobným výpisom polohy, času, tempa, výškového profilu trasy, či iných údajov.

Výdrž batérie

Jedným z hlavných plusov Xiaomi Amazfit je aj výdrž na batériu. Hodinky dokážu na jedno nabitie bez problémov fungovať 5 a viac dní, v závislosti od toho, na čo ich budete používať. Ak iba ako hodinky, ktoré vás budú informovať o aktuálnom čase a prichádzajúcich notifikáciách, tak výdrž sa bude pohybovať na úrovni 6-7 dní. Výrobca v špecifikáciách uvádza 11 dní výdrže v režime hodiniek, či 35 hodín v prípade neustále sledovania polohy prostredníctvom GPS.

Záverečné hodnotenie: Xiaomi Amazfit

Hodinky Xiaomi Amazfit svojimi funkciami neuspokoja každého používateľa. Chýba im podpora aplikácií či niektorých ďalších pokročilejších funkcií. Vzhľadom na cenu im to ale nemáme za zlé. Amazfit sú určené predovšetkým ako alternatíva pre ľudí, ktorí hľadajú lacnejšiu náhradu za športové hodinky s podporou GPS. Práve jeho prítomnosť je najväčším plusom, rovnako ako aj dlhá výdrž na jedno nabitie či transreflektívny displej, ktorý je výborne čitateľný najmä za jasného a slnečného počasia. Samotné hodinky kúpite najmä v čínskych e-shopoch, kde sú ešte aj dnes pomerne nedostatkovým tovarom. Ich cena sa pohybuje na úrovni 120 eur. Zakúpiť si ich môžete napríklad v e-shope TomTop, kde môžete využiť aj zľavu vo výške 7 dolárov. Pri nákupe stačí použiť zľavový kód LCXPW0002.

Za zapožičanie zariadenia ďakujeme e-shopu TomTop.

Plusy:

  • Odolnosť voči vode a prachu IP67
  • Výborná čitateľnosť vonku
  • Dlhá výdrž na jedno nabitie
  • Spoľahlivé zobrazovanie notifikácií
  • Podpora GPS
  • Prepojenie s účtom Strava
  • Cena

Mínusy:

  • Žiadne ďalšie aplikácie
  • Kvalita zobrazenia – farby, rozlíšenie
  • Nedostatkový tovar

 

16.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+