MojAndroid

Google ukončuje svoj veľký projekt zameraný na poskytovanie Wi-Fi pripojenia na vlakových staniciach. Podľa spoločnosti už nie je dnes téma bezplatnej Wi-Fi zóny aktuálna, pretože prím hrajú mobilné dáta. Má však spoločnosť pravdu? A čo Slovensko?

Google Station

Projekt, ktorý firma nastavovala na tisícoch verejných miest, väčšinou na železničných staniciach končí. Google Station poskytoval bezplatné pripojenie pre cestujúcich a bol zameraný na rozvoj v krajinách Indie, Mexika, Thajska, Brazílie a ďalších destinácií. Do Európy nedorazil, aj keď Google mal v pláne jeho rozmach. No od roku 2015, teda po piatich rokoch prevádzky, prekvapivo spoločnosť oznamuje, že už nemá zmysel podporovať bezplatné Wi-Fi zóny. Dôvodom je, že rozmach mobilných dát je taký masívny, že pokryje potreby cestujúcich.

Google Station nedokázal naplniť predstavy tvorcov. Napriek tomu, že by sa malo zdať, ako Google podporuje rozvoj komunít cez internet zdarma, od začiatku sa hľadal model, ako projekt zaplatiť. Nakoniec sa však ukázalo, že ani povinné reklamy pred prihlasovaním do bezplatnej siete to nezachránili.

Čo však Európa a konkrétne Slovensko? U nás je situácia presne opačná. Aj keď Google Station do Európy nestihol prísť, prepravcovia nasadzujú bezplatné Wi-Fi do vlakov a autobusov na vlastné náklady. Slovenský prepravca Slovak Lines spustil Wi-Fi zóny vo svojich autobusoch už v roku 2013. Mestská hromadná doprava v rôznych mestách má mnoho spojov, v ktorých možno bezplatnú Wi-Fi používať počas cestovania.

O verejných priestranstvách ani nehovoriac, keď vypukol projekt WiFi4EU, záujem slovenských miest bol veľký. Nakoniec malo vo výbere šťastie 93 z nich a získalo dotáciu vo výške 15 000 eur na vybudovanie voľných verejných Wi-Fi bodov. Toto je iba jeden z príkladov, kedy sa ide presne opačnou cestou, ako to tvrdí Google. Bezplatná Wi-Fi sieť je u nás žiadaná. Ak obec nezíska externú dotáciu, ide budovať sieť na vlastné náklady. A na vlastné náklady ju aj udržuje v prevádzke. Taktiež slovenskí operátori majú partnerstvá, kde ponúkajú free Wi-Fi siete. Aj keď napríklad Orange už jasne hovorí, že je lepšie mať mobilné dáta, ako spoliehať sa nestabilnú verejnú Wi-Fi sieť.

Záujem o Wi-Fi znížia len stabilné dáta

Otázka však stále je, či má Google so svojou víziou reálny základ. Spoločnosť sa totiž zmienila, že dnešná podoba dátových sietí je už taká silná, že záujem o bezplatné Wi-Fi pripojenie klesá, a to rapídne. Pokles by mal v budúcich rokoch iba silnieť, predpokladom je príchod a zavedenie 5G siete. Dáta od operátora by mala využívať väčšina ľudí a mali by byť postačujúce. O nie vždy bezpečné Wi-Fi siete by sa tak mal znížiť záujem. Práve bezpečnosť, ktorá je dnes témou snáď v každom článku, môže byť rozhodujúcim kritériom. Poznám osobne však ľudí, ktorí bez problémov cez verejnú Wi-Fi sieť posielajú peniaze cez Internetbanking a nepovažujú to za riziko. Tiež automatické pripojenie do verejnej siete v nákupnom centre po vstupe do jeho priestorov, má zažité mnoho ľudí.

Osobne preferujem vlastné dáta, verejnú Wi-Fi sieť som nepoužil už niekoľko rokov. Verím však, že Google zatiaľ nedefinoval ústup Wi-Fi celkom správne. Pretrvávajúce budovanie a rozširovanie Wi-Fi sietí na Slovensku zatiaľ nenasvedčuje, že by mali prehrať boj s dátovým paušálom. Avšak v horizonte ďalších päť rokov sa už situácia bude meniť aj u nás a ukáže sa, že Google začal uvažovať správne. To už však musíme aj na Slovensku mať ponuku mobilných paušálov takú lákavú (najmä objem verzus cena), že si s balíkom vystačí každý.

24.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+