Google ukončuje svoj veľký projekt zameraný na poskytovanie Wi-Fi pripojenia na vlakových staniciach. Podľa spoločnosti už nie je dnes téma bezplatnej Wi-Fi zóny aktuálna, pretože prím hrajú mobilné dáta. Má však spoločnosť pravdu? A čo Slovensko?
Google Station
Projekt, ktorý firma nastavovala na tisícoch verejných miest, väčšinou na železničných staniciach končí. Google Station poskytoval bezplatné pripojenie pre cestujúcich a bol zameraný na rozvoj v krajinách Indie, Mexika, Thajska, Brazílie a ďalších destinácií. Do Európy nedorazil, aj keď Google mal v pláne jeho rozmach. No od roku 2015, teda po piatich rokoch prevádzky, prekvapivo spoločnosť oznamuje, že už nemá zmysel podporovať bezplatné Wi-Fi zóny. Dôvodom je, že rozmach mobilných dát je taký masívny, že pokryje potreby cestujúcich.
Google Station nedokázal naplniť predstavy tvorcov. Napriek tomu, že by sa malo zdať, ako Google podporuje rozvoj komunít cez internet zdarma, od začiatku sa hľadal model, ako projekt zaplatiť. Nakoniec sa však ukázalo, že ani povinné reklamy pred prihlasovaním do bezplatnej siete to nezachránili.
Čo však Európa a konkrétne Slovensko? U nás je situácia presne opačná. Aj keď Google Station do Európy nestihol prísť, prepravcovia nasadzujú bezplatné Wi-Fi do vlakov a autobusov na vlastné náklady. Slovenský prepravca Slovak Lines spustil Wi-Fi zóny vo svojich autobusoch už v roku 2013. Mestská hromadná doprava v rôznych mestách má mnoho spojov, v ktorých možno bezplatnú Wi-Fi používať počas cestovania.
O verejných priestranstvách ani nehovoriac, keď vypukol projekt WiFi4EU, záujem slovenských miest bol veľký. Nakoniec malo vo výbere šťastie 93 z nich a získalo dotáciu vo výške 15 000 eur na vybudovanie voľných verejných Wi-Fi bodov. Toto je iba jeden z príkladov, kedy sa ide presne opačnou cestou, ako to tvrdí Google. Bezplatná Wi-Fi sieť je u nás žiadaná. Ak obec nezíska externú dotáciu, ide budovať sieť na vlastné náklady. A na vlastné náklady ju aj udržuje v prevádzke. Taktiež slovenskí operátori majú partnerstvá, kde ponúkajú free Wi-Fi siete. Aj keď napríklad Orange už jasne hovorí, že je lepšie mať mobilné dáta, ako spoliehať sa nestabilnú verejnú Wi-Fi sieť.
Záujem o Wi-Fi znížia len stabilné dáta
Otázka však stále je, či má Google so svojou víziou reálny základ. Spoločnosť sa totiž zmienila, že dnešná podoba dátových sietí je už taká silná, že záujem o bezplatné Wi-Fi pripojenie klesá, a to rapídne. Pokles by mal v budúcich rokoch iba silnieť, predpokladom je príchod a zavedenie 5G siete. Dáta od operátora by mala využívať väčšina ľudí a mali by byť postačujúce. O nie vždy bezpečné Wi-Fi siete by sa tak mal znížiť záujem. Práve bezpečnosť, ktorá je dnes témou snáď v každom článku, môže byť rozhodujúcim kritériom. Poznám osobne však ľudí, ktorí bez problémov cez verejnú Wi-Fi sieť posielajú peniaze cez Internetbanking a nepovažujú to za riziko. Tiež automatické pripojenie do verejnej siete v nákupnom centre po vstupe do jeho priestorov, má zažité mnoho ľudí.
Osobne preferujem vlastné dáta, verejnú Wi-Fi sieť som nepoužil už niekoľko rokov. Verím však, že Google zatiaľ nedefinoval ústup Wi-Fi celkom správne. Pretrvávajúce budovanie a rozširovanie Wi-Fi sietí na Slovensku zatiaľ nenasvedčuje, že by mali prehrať boj s dátovým paušálom. Avšak v horizonte ďalších päť rokov sa už situácia bude meniť aj u nás a ukáže sa, že Google začal uvažovať správne. To už však musíme aj na Slovensku mať ponuku mobilných paušálov takú lákavú (najmä objem verzus cena), že si s balíkom vystačí každý.
Dnes som zrovna videl video zo speedtestu 5G mmWave a to uz boli teda ine rychlosti… 2 Gbps download…
Jasne ze po masovom rozsireni to bude maximalna technicka rychlost a realna bude nizsie, stale vsak viac ako dostatocna na bezne vyuzitie, v kombinacii s nizkou latenciou.
Uz len aby objem dat v baliku bol vyuzitelny.
Vysielac pre 5G siet ma dosah 300-400m. Dlhe roky to bude domena len husto zaludnenych miest.
Ano, ale tam zije na Slovensku nezanedbatelna cast populacie.
Dostačujúci objem dát, na Slovensku sa tak možno za 10 rokov dočkáme.
Áno stačilo by ak by sa naši operátori pozreli do kalendára a zistili by možno, že je rok 2020 a ni 1996 a možno by aj prispôsobili svoje ponuky.
Dnes by už mal byť štandard neobmedzené volania, sms, a dáta minimálne 10 GB/ mesiac a to za cenu pod 15 €… Keď to ide v štátoch ktoré majú 3x také mzdy ako my prečo nie tu.
Lebo nás je menej, takže menej zarobia.
Inak tvoja profilovka je top, skoro som zodral displej, že čo na ňom mám stále nejaký vlas. 🤪
Menej? Rakúsko je rozlohov +- rovnaké mzdy sú tam rádovo vyššie a ceny operátorov rádovo nižšie. Krajina je hornatá +- rovnako takže ani argument, že komplikovanosť pokrytia neobstojí.
Problém je ten, že nás tu zdierajú to je celé. V domovských krajinách operátorov ktorý pôsobia u nás sú ceny ich služieb oveľa nižšie.
keby bola EÚ čo k čomu tak by zasiahla.
EÚ sa hrdí, že nie je diskriminácia a čo potom ceny? To nie je diskriminačné, že za rovnakú službu musíme platiť viac? A to všetko sa odráža aj na cenách neskôr (produktov) čiže zákonite nemôžeme byť konkurencie schopný….
Celé na hlavu
Odzvonilo bezplatným Wi-Fi sieťam? Podľa Google nastáva čas mobilných dát
Pri cestovani ZSSK uz davno realita