MojAndroid

Mnohí výrobcovia autonómnych automobilov sa zhodujú, že ich vo vývoji a nasadení týchto produktov brzdia skôr regulácie a nariadenia vlád, ako samotné technologické obmedzenia. V mnohých štátoch totiž neexistujú zákony, ktoré by riešili toto vznikajúce odvetvie dopravných prostriedkov a vlády sa obávajú, ako by nasadenie týchto áut bez šoférov dopadlo. Jednou z doposiaľ nezodpovedaných otázok bola aj otázka zodpovednosti v prípade nehody, ktorú takéto auto spôsobí. Volvo teraz spravilo významný krok vpred, keď švédska automobilka prisľúbila plnú zodpovednosť pri takýchto incidentoch svojich autonómnych áut.

Volvo sa tak postavilo aj za ostatných výrobcov autonómnych automobilov a zobralo veci do vlastných rúk. Takáto garancia je určite niečo, čo vlády na celom svete presvedčí, že zavedenie autonómnej dopravy nemusí byť také veľké nebezpečenstvo. Výsledkom tejto snahy by mali byť ucelené oficiálne programy, ktoré presne vymedzia, ako budú môcť autonómne automobily fungovať. Takéto zákony či nariadenia zatiaľ nájdeme iba v hŕstke štátov v USA a vo svete, no pre rýchlejšiu a jednoduchšiu integráciu nového štandardu je veľmi dôležité, aby sa to čo najskôr zmenilo.

Okrem tohto prehlásenia pomôže zrejme aj preslov, ktorý bude mať na starosti CEO spoločnosti Volvo Cars Hakan Samuelsson. Ten by mal zapôsobiť na vysokých štátnych úradníkov vo Washingtone už dnes a položiť tak ďalší dôležitý stavebný kameň na ceste k vybudovaniu pokročilej infraštruktúry, ktorá počíta aj s automobilmi bez šoférov.

Zdroj: Volvo via The Verge

9.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+