MojAndroid

Každé leto s pribúdajúcimi stupňami na teplomeroch pribúdajú aj články o tom, ako si chrániť pokožku pred slnkom, ako sa počas leta starať o vlasy či nechty. Často však popri starostlivosti o svoje telo zabudneme, že vysoké teploty nerobia dobre ani našim mobilným telefónom a aj tie by sme mali pred slnkom chrániť.

Pravidlo 1: Chráňte mobil pred priamym slnkom

Pre väčšinu mobilných zariadení je prevádzková teplota v rozmedzí od 0°C do 35°C. Pod pojmom prevádzková teplota sa rozumie teplota, pri ktorej môžeme telefón používať. Keď necháme mobil v letných dňoch na priamom slnku, môžu nastať problémy s nabíjaním, horúčava môže tiež poškodiť batériu a SIM kartu telefónu a pokusy o záchranu mobilu môžu byť márne. Platí to najmä pri „zabudnutých telefónoch v aute“,  kde teplota každú minútu stúpa o jeden stupeň a ľahko môže dosiahnuť až 70°C (tu treba podotknúť, že maximálna teplota skladovania vypnutého telefónu je 45°C). Preto ak o svoj telefón nechcete prísť, nenechávajte si ho nikdy na priamom slnku.smartphone-915567_1280

  • Niektoré mobily vás na prehriate upozornia. Sú totiž naprogramované tak, že v prípade vysokej teploty telefónu vás hláška na obrazovke smartfónu bude varovať.
  • Taktiež mobil ochránite, keď pri opaľovaní či trávení času vonku mobil otočíte displejom smerom dolu, v najlepšom prípade ho odložíte do tieňa. Hrozí totiž, že displej po vystavení priamemu slnečnému žiareniu môže na niektorých miestach zožltnúť.
  • Ak na mobil predsa len zabudnete a stane sa, že sa vám prehreje, nechlaďte ho príliš rýchlo, ale nechajte ho vychladnúť prirodzenou cestou. V žiadnom prípade nevkladajte mobil do chladničky – narobili by ste viac škody ako úžitku.

Pravidlo 2: Vypnite aplikácie, ktoré vybíjajú batériu

Najlepšie je telefón vo vysokých teplotách jednoducho vypnúť. Všetky aplikácie, ktoré zvyšujú vybíjanie batérie, zvyšujú tiež aj teplotu telefónu.  Pokiaľ sa ale nachádzate na mieste, kde je vysoká teplota a telefón si z nejakého dôvodu nemôžete vypnúť, odporúča sa nepoužívať GPS, náročné hry či aplikácie, ktoré zaťažujú procesor telefónu. Rovnako vypnite všetky aplikácie, ktoré bežia na pozadí mobilu. Ak sa váš telefón aj naďalej prehrieva, možno mu pomôžete, ak úplne odstránite nepotrebné hry, aplikácie, ktoré ste nikdy nepoužili, a znížite tak záťaž pre telefón.

smartphone-791179_1280xperia z2 prehrievanie

Pravidlo 3: Nepoužívajte obaly, ktoré podporujú prehrievanie

Pokiaľ používate kožený obal, sami asi viete, že mobilu pri vysokých teplotách príliš nepomôžete. Vždy, keď je to možné, mobil z puzdra vyberte a nechajte ho voľne na vzduchu (nie však na slnku). Ak sa však bojíte nechať mobil bez ochrany pred pádom či poškrabaním, vyskúšajte napríklad tvrdené sklo – ochráni obrazovku mobilu pred poškrabaním a pri páde aj pred prasknutím displeja.

LG G2 QuickWindow obal

Pravidlo 4: Nenoste elektronické zariadenia spolu v taške

Ak sa vo vašej taške nachádza zapnutý mobil, tablet, GPS alebo iná zapnutá elektronika, snažte sa zariadenia od seba oddeliť a udržiavať ich oddelene, aby sa navzájom nedotýkali. Každé zariadenie produkuje teplo a ak je jedno zapnuté zariadenie položené na druhom, prehriatie je pravdepodobnejšie.

1.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+