MojAndroid

Bez ohľadu na to, či máte, 10, 20, 30, alebo viac rokov, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa už stretli s pojmom Tetris. Toto slovo, ktoré označuje jednu z najznámejších video hier v histórii, v sebe skrýva aj veľkú záhadu. Na prvý pohľad extrémne jednoduchá hra totiž v sebe skrýva naozaj veľmi zaujímavý princíp. Ako iste dobre viete, v hre kombinujete padajúce bloky kociek a ukladáte ich na hernom pláne tak, aby ste dosiahli plný rad kociek, ktorý je následne zmazaný. Ak sa vám nepodarí takýto rad dosiahnuť a vaše kocky sa dotknú vrcholu herného plánu, prehrávate. Prečo je ale hra taká návyková a taká obľúbená?

Dôvodom je kombinácia jednoduchosti pochopenia princípov a neskutočná zložitosť dosiahnutia cieľa. Ten prakticky ani neexistuje a kocky môžete ukladať donekonečna. Pri hraní ale väčšinou nebudete mať problém v tom, že by ste hrali donekonečna, pretože skôr či neskôr prehráte. Dokazuje to štúdia, ktorá poukázala na fakt, že bloky skladajúce sa zo štyroch kociek vytvárajú dokopy útvar dlhý osem kociek, zatiaľ čo spodná hrana herného plánu je dlhá desať kociek. Mnohými metódami bolo následne potvrdené, že skôr či neskôr sa táto nerovnosť prejaví na tom, že jednoducho nebudete môcť ďalej pokračovať. Kocky sú totiž generované náhodne a je naozaj nevyhnutné, že sa dostanete do situácie, keď nebudete môcť ďalej pokračovať.

Ak patríte medzi milovníkov tejto klasickej hry, možno bude pre vás toto zistenie sklamaním. Ani tí najlepší hráči hry Tetris nedokážu nájsť taktiku, vďaka ktorej by mohli kocky ukladať nekonečne dlho. Možno aj tento fakt robí hru takou populárnou a je zrejmé, že aj niekoľko desiatok rokov po vydaní hry sa ľudia po celom svete budú snažiť dokázať, že je možné túto hru poraziť.

Zdroj: PBS Game/Show (YouTube) via engadget

30.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+