MojAndroid

Ďalší smartfón z Číny do našej redakcie zavítal od výrobcu UMI. Ten ponúka vo svojom portfóliu najmä štýlové zariadenia s kovovou konštrukciou, ktoré pri pohľade na fotografie a technické špecifikácie, vyzerajú na zahraničných e-shopoch skutočne lákavo. Aká je však skutočnosť? Na to sme sa pozreli aj pri teste UMI Super.

Konštrukcia: Netradičná modrá

Na test sme dostali Umi Super v modrej farbe, ktorý už na prvý pohľad vyzerá skutočne netradične. Po konštrukčnej stránke nás tento smartfón milo prekvapil, aj keď po niektorých stránkach má za konkurenciou stále čo doháňať. Nie veľmi lichotivým je najmä údaj o hmotnosti, ktorá sa vyšplhala až na 185 gramov.

Umi Super je z väčšej časti vyrobený z kovu. Unibody konštrukcia svojim vzhľadom pripomína niektoré smartfóny spoločnosti HTC. Má mierne zaoblenú zadnú stranu a hrany skosené pod 45-stupňovým uhlom. Zadná strana ale nie je celá z kovu, a v jej spodnej a vrchnej časti obsahuje odnímateľné plastové krytky. Všetky časti však do seba presne zapadajú a pri používaní sme nepostrehli žiadne vŕzganie, ani iné nepríjemné zvuky.

umi-super-recenzia-15

Predná strana je chránená odolným sklom Gorilla Glass 3 s 2,5D profilom, pod ktorým sa ukrýva 5,5-palcový displej, ako aj predná kamera, otvor pre telefónny reproduktor, či ďalšie senzory. Zaujímavým dizajnovým, aj funkčným doplnkom je multifarebná notifikačná LED v tvare kruhu, ktorá je umiestnená pod displejom. Tá mení svoje sfarbenie podľa typu upozornení alebo udalostí, pričom farby jednotlivých notifikácií sa dajú zvoliť v nastaveniach telefónu. Mimochodom, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, tak UMI Super disponuje aj dvojicou kapacitných tlačidiel, ktoré sú situované po stranách notifikačnej LED. Nie sú podsvietené, ani inak zvýraznené, takže ich veľmi ťažko nahmatáte. Slúžia najmä ako alternatíva ku softvérovým navigačným tlačidlám, ktoré môžete v systéme vypnúť.

umi-super-recenzia-9

Hlasný reproduktor spolu s USB-C konektorom osadil výrobca do stredu spodnej hrany, pričom tlačidlám pre ovládanie hlasitosti a zapnutie prislúcha tradičné miesto napravo. Vo výbave nechýba 3,5 mm audio jack a výrobca dokonca myslel aj na tlačidlo rýchleho prístupu, ktoré dokáže spustiť alebo vypnúť jednu vybranú aplikáciu.

Zadná strana sa stala domovom pre hlavný fotoaparát, duálny dvojtónový LED blesk a rýchly snímač odtlačkov prstov, ktorý je od zvyšku konštrukcie odlíšený miernym zapustením. Vďaka nemu sa dá rýchlejšie a pohodlnejšie nahmatať prstom.

Počas nášho používania sme si na UMI Super všimli niekoľko nedostatkov. Tým najzávažnejším je asi nedostatočne kvalitná oleofóbna vrstva predného skla. To je magnetom na mastnotu. Okrem toho, nečistoty sa zvyknú zachytávať aj na šošovke zadného fotoaparátu, ktorý je potrebné pred fotením vyčistiť. Po ostatných stránkach je Umi Super priemerným smartfónom, ktorý nás aj pre svoju veľkú hmotnosť až tak nezaujal.

umi-super-recenzia-14

Displej: Dobré rozlíšenie aj farby

Umi Super disponuje 5,5-palcovým Full HD displejom. Ten ponúka naozaj veľmi pekné zobrazenie farieb, výborné pozorovacie uhly a verné zobrazenie bielej. V rámci nastavení ponúka UMI Super aj ďalšie pokročilé nastavenia.

umi-super-recenzia-8

V sekcii MiraVision je možné manuálne zmeniť kontrast, sýtosť, ostrosť, teplotu farieb či jas obrazu. K dispozícii sú aj vylepšenia videa, vrátane zmeny dynamického kontrastu a zvýraznenia farieb. Samozrejme, zobrazenie čiernej nie je vzhľadom na použitú technológiu panelu úplne dokonalé, no pre potreby väčšiny bude plne postačovať. Podstatne horšie je na tom čitateľnosť na priamom slnku, pod ktorú sa podpísal nižší jas displeja, ale aj pomerne veľká lesklosť povrchovej vrstvy chrániacej displej.

Výkon a pamäť: Priemer

Umi Super vás pravdepodobne po stránke výkonu až tak neohúri. Aj napriek použitiu 8-jadrového procesora a dokonca až 4GB RAM, sú výsledky benchmarkov skôr priemerom triedy a vo svojej cenovej kategórii sa nijako nevymykajú štandardom. Rýchlosť reakcii je ale výborná, čo platí aj o prehrávaní videa, či o prehliadaní webových stránok. S telefónom si zahráte aj graficky náročnejšie hry, vrátane Modern Combat 5 či Asphalt 8: Airborne. Nečakajte však ich dokonale bezproblémový priebeh. Výkon postačuje tak akurát, ale v niektorých pasážach sme už zaznamenali problémy s grafikou. V náročnejších scénach tak môže a pravdepodobne aj bude dochádzať k sekaniu. Dobrou správou ale je, že výrazne prehrievanie sme ani počas hrania nezaznamenali. Smartfón vás poteší veľkou vnútornou pamäťou, ktorá má kapacitu 32 GB. Pre používateľa je k dispozícii slušných 24,69 GB, pričom vďaka hybridnému dualSIM slotu môžete využiť aj pamäťové karty microSD, a to do kapacity až 256 GB.

Multimédiá

Vďaka veľkému 5,5-palcovému displeju je UMI Super vhodný aj pre konzumáciu multimediálneho obsahu. Hravo si poradí s prehrávaním videí aj audia, takže na cestách alebo pri zabíjaní nudy vás určite nesklame. Isté výhrady máme k hlasnému reproduktoru, ktorý síce hra obstojne, no určite nie až tak hlasno ako by sme očakávali. V hlasnejších prostrediach sa tak môže ľahko stať, že ho prepočujete a prichádzajúci hovor alebo SMS správu si ani nevšimnete. Pri použití 3,5 mm audio jacku je však reprodukcia zvuku už v poriadku, aj keď istá výkonnostná rezerva tu podľa nás tiež chýba.

umi-super-recenzia-3

UMI v rámci softvérovej nadstavby zakomponoval do zariadenia aj niekoľko vylepšení zvuku. Tie však podľa nás nemajú na reprodukciu až tak veľký vplyv, resp. ich zapnutím sa nám zdalo, že sa kvalita zvuku skôr zhoršila ako zlepšila. UMI Super pritom nezaťažuje používateľa zbytočnými nástrojmi a funkciami. Z tých multimediálnych tu nájdete len galériu a hudobný prehrávač, ktoré ale neponúkajú žiadne nadštandardné funkcie, ktoré by skutočne stáli za zmienku.

Operačný systém

Ako operačný systém je aj tu použitý Android 6.0 Marshmallow so všetkými jeho prednosťami, vrátane správy povolení aplikácií. Výrobca v systéme nerobil veľké zásahy. Aj preto tu v porovnaní s čistým Androidom nájdete len niekoľko aplikácií či funkcií navyše. Za zmienku stojí asi len možnosť skrytia alebo vypnutia navigačných tlačidiel, ktoré je možné vymeniť za variant s kapacitnými tlačidlami. Tie sú neviditeľne umiestnené hneď vedľa smart LED diódy pod displejom. Natívny launcher toho tiež nemá veľa čo ponúknuť. Neponúka žiadne pokročilé nastavenia ani prechodové efekty či iné vychytávky. Samozrejme, môžete ho jednoducho vymeniť za iný, ktorý si stiahnete z obchodu Play.

Fotoaparát: Má svoje muchy

Asi najslabšou súčasťou tohto smartfónu je jeho fotoaparát. Na papieri sa síce pýši rozlíšením 13 Mpix, tieto však v praxi, ako sme sa aj sami presvedčili, nič neznamenajú. Obstojné fotografie vyhotovíte len v skutočne dobrých svetelných podmienkach, pričom už aj počas dňa budete mať v niektorých tmavších miestnostiach problémy vyhotoviť ostré snímky. Fotoaparát je tak skutočne sklamaním tohto zariadenia, čo je škoda. Nie je vyslovene úplne nepoužiteľný, ale v tejto cenovke by sme predsa len očakávali niečo lepšie. Kvôli fotoaparátu by sme si tak UMI Super určite nekupovali.

Prostredie fotoaparátu tiež nepatrí k tým najlepším. Po grafickej stránke patrí skôr k tým zastaranejším. Po tej funkčnej už ponúka viac možností. Nájdete tu funkciu snímania gestami, hlasom alebo detekciou úsmevu. K dispozícii je aj fotenie v režime PIP (obraz-v-obraze), kedy sa na fotografii vytvorenej hlavným fotoaparátom v rámčeku zobrazí aj záber z prednej kamery. Fotiť môžete aj panorámy, prípadne časozberné videá.

Konektivita

Umi Super prichádza s podporou dvoch SIM kariet. Do hybridného slotu je možné osadiť dvojicu microSIM kariet, z ktorých jednu je možne v prípade záujmu vymeniť za pamäťovú kartu microSD. Smartfón je typu dual standby, takže naraz je možné pre internet alebo telefonovanie využívať iba jednu zo SIM kariet. Ich funkcie je možné zvoliť aj priamo v nastaveniach, kde sa dá vybrať, s ktorou SIM budete telefónovať, prípadne, ktorá bude použitá pre mobilné internetové pripojenie. S konektivitou by nemal byť problém ani na Slovensku, keďže UMI Super podporuje väčšinu 3G a 4G frekvencií našich operátorov.

umi-super-recenzia-7

Samozrejmosťou je aj prítomnosť WiFi v štandardoch a, b, g, n, a to aj s podporou 5 GHz frekvenčného pásma. Nechýba ani Bluetooth 4.1 a GPS, ktoré však v UMI super funguje pomerne nepresne. Prvé zameranie trvá vždy trochu dlhšie, no ani po ňom nie je lokalizácia úplne presná. Čo v smartfóne nenájdete, je NFC či infračervený port pre ovládanie elektrospotrebičov.

Výdrž batérie

Umi Super sa na papieri javí byť skvelým spoločníkom aj pre ľudí, ktorí vyžadujú dlhý chod na batériu. Tá má v prípade tohto modelu kapacitu až 4000 mAh. Tie však ani zďaleka nenaplnili naše očakávania. S telefónom sme bežne dosahovali výdrž na úrovni 2 dní s tým, že displej ostával zapnutý po dobu dvoch až troch hodín. Nie je to veľa, najmä ak výdrž porovnáme napríklad s Honorom 8, ktorý má len 3000 mAh batériu, no za to sme s ním dokázali fungovať 2 a viac dní, ale s displejom aktívnym 5-6 hodín! UMI Super ponúka niekoľko šetriacich režimov, ktoré je možné aktivovať po klesnutí kapacity batérie pod určitú hodnotu. Pri ich použití sa však budete musieť zmieriť s tým, že už dochádza k obmedzeniu niektorých funkcií, konektivity, či jasu displeja. Plusom je, že UMI Super podporuje rýchle nabíjanie, vďaka ktorému sa z 5 na 50% kapacity batérie dostanete za 45 minút. Doplna sa batéria nabije približne za 1,8 hodiny.

Záverečné hodnotenie | UMI Super

UMI Super, aj keď sa na papieri javí byť ako kandidát na víťaza vo svojej kategórii, tak nás v reálnom svete až tak nenadchol. Myslíme si však, že si zaslúži aj pochvalu. Za 177 eur získate dobre skonštruované zariadenie z prémiových materiálov, ktoré najmä v modrej farbe vyzerá extravagantne a priťahuje pozornosť. Samozrejme, ani UMI Super však nie je bez chýb a jeho používanie vám bude znepríjemňovať najmä ochranné sklo, ktoré zachytáva mastnotu. Nehovoriac o pomerne veľkej hmotnosti, kvôli ktorej UMI Super ucítite aj vo vrecku nohavíc. Po ostatných stránkach ide o priemerný smartfón, ktorý má občas problémy s GPS signálom. Navyše, sklamaním je aj kvalita fotografií a výdrž batérie, ktorá aj napriek 4000 mAh kapacite ponúka skôr len priemernú a v porovnaní s niektorými smartfónmi až podpriemernú výdrž. Otázne preto je, či sa naozaj UMI Super za 177 eur oplatí, najmä ak zoberieme do úvahy fakt, že na našom trhu nájdete množstvo smartfónov s cenovkou do 200 eur, ktoré síce parametrovo na papieri nebudú vyzerať až tak dobre, no v reáli ponúknu tie isté a možno aj lepšie vlastnosti. Do úvahy pripadajú napríklad alternatívy od Xiaomi, Lenova alebo Honoru, či Coolpadu.

Zariadenie nám test zapožičal e-shop GearBest

Plusy

  • Dobré konštrukčné spracovania a netradičné farebné prevedenie
  • Netradičná notifikačná LED
  • USB typu C a podpora rýchleho nabíjania

Mínusy

  • Nestabilné GPS
  • Hmotnosť
  • Podpriemerný fotoaparát
  • Neúplný preklad do slovenčiny
23.9.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+