MojAndroid

Linux je jedným z najpopulárnejších open-source operačných systémov na planéte, ktorý je výnimočný najmä bezpečnosťou a spoľahlivosťou. Nie nadarmo ho používajú na serveroch, ktoré sa starajú o beh miliónov webových stránok, či iných služieb. Spoločnosť Canonical, stojaca za vývojom populárnej odnože tohto OS nazývanej Ubuntu, však teraz vydala ďalšiu “okresanú” verziu tohto operačného systému. Tá sa bude starať o chod do internetu pripojiteľných zariadení, ako napríklad domácich elektrospotrebičov, robotov a hocičoho iného, kde by klasický OS pre PC nemohol fungovať.

Nový OS je upravený tak, aby mohol pracovať aj na slabšom hardvéri – postačí len 600 MHz procesor. Navyše má byť aj ľahko aktualizovateľný a výrobcovia hardvéru ho budú môcť upraviť podľa svojich predstáv. Výhodou má byť aj jeho spoľahlivosť, ktorá bude zaručená aj tým, že aktualizácie sa aplikujú až po tom, ako budú dôkladne skontrolované. To, že by vám počas aktualizácie vypadol napríklad termostat, sa tak nemusíte vôbec báť. Canonical chce na začiatku sprístupniť takýto OS len pre vývojárske dosky, ako  Beaglebone Black či Odroid-C1. Spoločnosť však plánuje uzatvoriť spoluprácu aj so zvučnejšími a veľkými značkami. V budúcnosti tak bude mať systém Android od Googlu pravdepodobne veľkého konkurenta, minimálne čo sa týka jeho pôsobenia v inteligentných domácnostiach.

Zdroj: engadget

21.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+