MojAndroid

V dnešnej dobe na celom svete pôsobí neuveriteľné množstvo spoločností, ktoré pre verejnosť ponúkajú rôzne produkty a služby. Na internete je vďaka nim možné zohnať všetko, čo si len dokážete predstaviť.

Každá firma má však stanovenú hodnotu licencie, vďaka ktorej môžu aj tretie strany používať konkrétnu značku. Portály Brandirectory a 9to5Mac si pre nás pripravili štatistiku najhodnotnejších svetových značiek za rok 2022. Toto je prvá desiatka.

1. Apple

Na prvom mieste sa nachádza americká spoločnosť, ktorá za obdobie od začiatku roka 2022 zaznamenala nárast o 35 %. Aj napriek tomu, že Apple nie je najrýchlejšie rastúca značka, je jej hodnota aktuálne odhadovaná na 355 miliárd amerických dolárov.

Tento úspech americká spoločnosť zaznamenala vďaka predstaveniu novej série tabletov, super výkonnej generácie čipov a službám, medzi ktoré patrí Apple TV a Apple Pay. Za zmienku určite stojí, že sa Apple stal na začiatku roka 2022 najhodnotnejšou americkou spoločnosťou s hodnotou vyše 3 biliónov dolárov.

2. Amazon

O prvenstvo bojovala aj spoločnosť jedného z najbohatších ľudí na planéte, Jeffa Bezosa. Tento známy internetový obchod má odhadovanú hodnotu licencie na 350 miliárd dolárov, čo je naozaj veľmi “tesne” za prvou spoločnosťou Apple.

Amazon Shopping
Amazon Shopping
Developer: Amazon Mobile LLC
Price: Free
 • Amazon Shopping Screenshot
 • Amazon Shopping Screenshot
 • Amazon Shopping Screenshot
 • Amazon Shopping Screenshot
 • Amazon Shopping Screenshot
 • Amazon Shopping Screenshot
 • Amazon Shopping Screenshot

Firme Amazon sa náramne darí, keďže zaznamenala 38 % nárast hodnoty značky a od polovice roku 2021 už zamestnala vyše 130 000 nových pracovníkov. Za posledné dva roky spoločnosť investovala vyše 80 miliárd dolárov do výskumov a projektov. Tie určite dopomohli k dosiahnutiu tejto vysokej pozície v celosvetovom rebríčku. Hodnota celkovej spoločnosti sa pohybuje na neuveriteľnej sume 1,5 bilióna dolárov.

3. Google

Táto americká spoločnosť na začiatku pandémie zaznamenala menšie problémy s reklamami, ktoré viedli k poklesu hodnoty a výnosov celej spoločnosti. Aktuálne sa už firma vracia na pôvodné čísla, ako pred pandémiou.

TOP 10 spoločností
Google logo | Google.com

Hodnota značky narástla podobne, ako Amazon o 38 %. Googlu sa však nepodarilo prekročiť hranicu 300 miliárd a aktuálne je hodnota vyčíslená na 263,4 miliárd dolárov. Hodnota celej spoločnosti sa pohybuje na hranici 1 800 miliárd dolárov.

4. Microsoft

Aj na štvrtom mieste v tabuľke sa umiestnila firma, ktorá pochádza z Ameriky. Microsoft sa však špecializuje najmä na výrobu softvérových súčiastok do počítačov a samozrejme je aj prevádzkovateľom počítačového systému Windows.

TOP 10 spoločností
Microsoft logo | Microsoft.com

Jedným z ďalších známych produktov, ktoré táto spoločnosť vyrába patrí aj herná konzola Xbox. Cena samotnej značky Microsoft odhadovaná na 184,2 miliárd amerických dolárov. Aj napriek tomu, že je cena značky oproti Googlu menšia, je hodnota tejto firmy až 2 100 miliárd.

5. Walmart

Rebríček top 5 spoločností uzatvára ďalšia americká maloobchodná spoločnosť. Walmart je prevádzkovateľom obrovského reťazca obchodných domov na celom svete. Tieto obchody sú známe najmä svojim rôznorodým tovarom.

TOP 10
Walmart logo | Creativeblog.com

Spoločnosť s vyše dvoma miliónmi zamestnancov zaznamenala 20 % nárast na cene licencie. Tá sa pohybuje okolo 111 miliárd dolárov. Aj napriek obrovskému rozdielu ceny oproti Microsoftu sa podarilo Walmartu preskočiť v rebríčku aj giganta, akým je Samsung. Celková cena spoločnosti Walmart je približne 395 miliárd dolárov.

6. Samsung

Druhú polovicu zoznamu top 10 najhodnotnejších značiek začína juhokórejská spoločnosť, ktorú už pozná asi každý. Za posledné obdobie sa preslávila najmä svojimi novými modelmi smartfónov Galaxy S22.

Samsung Galaxy S22
Samsung Galaxy S22 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung sa zameriava aj na výrobu mnohých ďalších elektronických súčiastok a spotrebičov. Hodnota celej spoločnosti je stanovená na 500 miliárd dolárov. Špecializuje sa aj na oblasti financií, chemického a zábavného priemyslu. Cena tejto prestížnej značky sa pohybuje niekde okolo 107 miliárd dolárov.

7. Facebook

Na siedmej priečke sa nachádza populárna americká značka, ktorú v roku 2004 založil Mark Zuckerberg. Pomocou sociálnej siete Facebook sa v dnešnej dobe zoznamujú ľudia z celého sveta. Na tejto platforme však nájdete aj množstvo podvodníkov.

Facebook
Facebook
Price: Free
 • Facebook Screenshot
 • Facebook Screenshot
 • Facebook Screenshot
 • Facebook Screenshot
 • Facebook Screenshot
 • Facebook Screenshot
 • Facebook Screenshot

Aj napriek tomu je hodnota tejto značky stále tesne nad hranicou 100 miliárd dolárov. Táto sociálna sieť síce aktuálne patrí pod spoločnosť Meta, no samotná značka Facebook má hodnotu približne 101,2 miliardy dolárov. Spoločnosť Facebook má vyčíslenú celkovú hodnotu na 537 miliárd dolárov.

8. ICBC (Industrial and Commercial Bank of China)

Táto čínska finančná inštitúcia je najväčšou bankou v Číne a zároveň podľa štatistík vkladov, počtu zákazníkov a počtu zamestnancov aj najväčšou celosvetovou bankou. Zameriava sa na všetky rôzne finančné služby. Cena tejto značky už nepresahuje trojcifernú hodnotu a podľa posledných štatistík je odhadovaná na 75 miliárd. Aj celková cena spoločnosti už nie je taká vysoká, ako pri ostatných firmách, no stále je to neuveriteľných 250 miliárd dolárov.

ICBC Mobile Banking
ICBC Mobile Banking
Developer: ICBC
Price: To be announced
 • ICBC Mobile Banking Screenshot
 • ICBC Mobile Banking Screenshot
 • ICBC Mobile Banking Screenshot
 • ICBC Mobile Banking Screenshot
 • ICBC Mobile Banking Screenshot

9. Huawei

Čínska spoločnosť sa zameriava na rozvoj telekomunikačných a hardvérových technológií. Okrem týchto projektov sa Huawei venuje aj výrobe smartfónov a smart zariadení. Ukončenie podpory amerických technológií a systémov malo určite dopad aj celkovú cenu spoločnosti.

Huawei logo
Huawei logo | Huawei.com

Tieto obmedzenia však nezastavili vývoj smart technológií Huawei a od začiatku roka firma vydala niekoľko modelov smartfónov. Po úspešnom náraste na cene o 29 % je cena značky Huawei 71,2 miliárd amerických dolárov.

10. Verizon

Rebríček TOP 10 uzatvára ďalšia americká spoločnosť, ktorá sa venuje medzinárodným telekomunikáciám. Verizon poskytuje svoje masmediálne služby po celom svete už 39 rokov.

Verizon logo
Verizon logo | TheVerge.com

Hodnota tejto značky sa pohybuje tesne pod svojim konkurentom z deviatej priečky. Cena je stanovená na 69,6 miliardy dolárov. Hodnota tejto americkej telekomunikačnej spoločnosti je odhadovaná na 225 miliárd dolárov.

Za zmienku určite stojí aj platforma TikTok. Tá zaznamenala najväčší nárast na cene zo všetkých spoločností na svete. Nárast je až  neuveriteľných 215 %. Celkový nárast cien spoločností je ovplyvňovaný aj potrebami zákazníkov a vývojom nových technológií.

Gigantami, ktorí kedysi patrili do rebríčka najhodnotnejších spoločností sú napríklad spoločnosti LG, HTC a SONY. Niektoré ich spotrebiče však stále patria k špičke na celosvetovom a slovenskom trhu.

Náš tip
Instagram chce dať stopku kopírovaniu TikTok videí do Reels

24.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+