MojAndroid

Pirátstvo v ekosystéme Androidu je často rozoberaná téma a predstavuje veľký problém pre developerov, ktorých aplikácie či hry sa v krátkom časovom intervale objavujú na rôznych warez stránkach alebo torrentoch. Spoločnosť Arxan, ktorá sa venuje zabezpečeniu mobilných zariadení verí, že pirátstvo je také rozsiahle, že väčšina populárnych aplikácií je dostupných v cracknutej forme. Podľa aktuálnej správy State of Security in the App Economy je dokonca každá aplikácia z rebríčka TOP 100 Android aplikácií dostupná na Internete k stiahnutiu mimo obchodu Google Play.

cracknute Android aplikacie

Výskumníci podľa správy vyhľadávali "hacknuté" aplikácie zo zdrojov mimo obchodu Google Play. Vo väčšine prípadov sa bude jednať o nejakú verziu tejto aplikácie, ktorá bola jednoducho nelegálne zverejnená na pirátskych stránkach. V tradičnom slova zmysle sa nedá rozprávať o "cracknutých" aplikáciach, no to neznamená, že nevytvárajú škodu pre samotných vývojárov. Správa tiež porovnáva Android s platformou iOS, na ktorej je situácia o niečo lepšia - 56% aplikácií z prvej stovky platených titulov v AppStore sú šírené nelegálne. To vyplýva aj z faktu, že inštalácia takýchto aplikácií je ďaleko obtiažnejšia, než na systéme Android.

Cracknuté však nie sú len platené aplikácie, ale aj tie, ktoré sú dostupné zadarmo. V praxi sa však jedná najmä o ich úpravu do stavu, kedy nezobrazujú reklamu alebo odomykajú prémiový obsah. Dostupné sú aj modifikované verzie populárnych prehrávačov, ktoré prinášajú neplatiacim používateľom prémiové funkcie. V rámci rovnakého rebríčka je na Androide až 73% takýchto aplikácií, pričom na platforme iOS je to opäť o niečo lepšie. Používatelia si však málo krát uvedomujú, že nainštalovaním upravených appiek z nepodpísaných zdrojov vzniká riziko zavedenia malwaru do svojho zariadenia.

Dáta od spoločnosti Arxan je však treba vnímať s určitým odstupom, pretože ich interpretácia je len veľmi všeobecná. Správa totižto neudáva presne, akým spôsobom boli vyberané aplikácie do rebríčka a vysvetlený nebol ani pojem "cracknuté aplikácie". Aj napriek tomu nám tieto údaje dávajú možnosť nahliadnuť do problémov developerov, s ktorými sa musia stretávať každý deň. Ich niekoľkomesačná práca tak často krát býva zverejnená na pirátskych stránkach v upravenej forme, ktorá znemožňuje akékoľvek príjem. Aký je váš názor na pirátske aplikácie a ich inštaláciu z neoverených zdrojov ? 

Zdroj: androidpolice, arxan

16.12.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

35 odpovedí na “TOP 100 platených Android aplikácií je cracknutých. iOS je na tom lepšie”

  1. Zmenilo sa vari niečo na tom, že iOS umožňuje inštalovať appky iba z marketu?
    Inak si neviem predstaviť, ako si tú cracknutú apku niekto dostane do telefónu… (teda okrem JB, ale ten má údajne len 1-2% ov… ehm, majiteľov iOS)

  2. čo sa týka nelegálnych vecí je na tom s ochranou lepší iOS, no a čo, ja mám Android už roky a aj keď viem že iOS má dotiahnuté niektoré veci do lepších dimenzií ako android aj tak milujem android a to len preto že je ,,neobmedzený,, a osobne uznávam cracknuté aplikácie :D sám mám zaplatený len samotný OS … ale naozaj uznávam že v obmedzovaní možností do čoho spadá aj bezpečnosť je na tom lepšie iOS …

        • jasne ze odlisne…keby si na to pozeral rovnako tiez to tak vidis…ale povedz mi ako by si nazval cloveka ktory pouziva nieco zadarmo pricom by za to mal platit ?…niekto by povedal ved jeho sikovnost…no keby sme vsetci taki sikovni tak nikto nic netvori lebo by nemal motivaciu…az na par vynimiek ktorych to bavi a robia to zadarmo i teraz :)

          • Tiez ich, teda vyvojarov co za kopie pytaju prachy a chodia politikom vyplakavat mozem s kludnym svedomim nazvat zlodejmi, lebo prelobovali take zakony, ktore brania povedzme mne vyuzivat moje vedomosti, moje schopnosti, moje dusevne vlastnictvo a dokonca aj moje sukromne vlastnictvo na realizaciu toho, co sa paci mne, co potrebujem atd. Dokonca kradnu ostatnym lepsiu buducnost, su brzdami pokroku. V slovodnej spolocnosti, bez politikov by ich nemal chranit, nemohli by ryzovat na tom, ze raz v zivote sa im nieco podarilo a toto potom predavali dookola a este ludom tvrdili, ze to je original.

          • je mi jedno čo si o tom myslíš alebo čo si o tom myslia iní ludia … to či mám aplikáciu zaplatenu alebo nie je len moja vec a áno aj moja šikovnosť ( tá možnosť tu je, stiahnuť si ju ) každý ju má len nie každý o nej vie a nie každý to urobí …ja áno a je mi to jedno … ked nemám zbytočné eurá na spoplatnené aplikácie a chcem ich a mám tu možnosť ich mať , tak prečo nie … takto to beriem a nazývať ma zlodejom je hlúpe … vždy je tisíc dalších ludi ktorí zaplatia ( nikdy to nebude také že : ,,keby bol takýto každyý,, ) takato možnosť neexistuje … a ja nebudem platiť za aplikaciu len preto že si to autor zmyslel a ohodnotil ju práve 5 eurami pričom iné aplikacie su vačšinou kvalitnejšie a lacnejšie … proste týmto smerom si idem po svojom …ano maš nato vlastný nazor…aj ostatní … to je vaša vec … nič viac

            • “ked nemám zbytočné eurá na spoplatnené aplikácie a chcem ich a mám tu možnosť ich mať , tak prečo nie … takto to beriem a nazývať ma zlodejom je hlúpe …”

              Ak niečo stojí peniaze a ty si to vezmeš len tak bez zaplatenia, tak si zlodej, môžeš si hovoriť, že si šikovný, ale stále si len zlodej. To nie je hlúpe, to je fakt.

              A ak sa ti nepáči, na koľko autor ohodnotil svoju prácu, tak si nájdi alternatívu, ktorá je lacnejšia alebo zadarmo.

              • alebo si urobím po svojom aj keď ma nazveš zlodejom a zvolím si jednoduchšiu cestu … oukej beriem to … stále sme na tom tak že je viac ludí ktorí zaplatia ako tých ktorí nie … a mne je celkom jedno čo si kto o tom myslí ale keď na to nemám, chcem to a je tu tá možnosť, jednoducho nepoviem nie

  3. proste platené aplikácie boli “in” 10 rokov dozadu proste appky by mali byť zdarma a nech si niak vyriešia príjem penazi buď v in-app purchases alebo reklamami paid apps si moc nezarobia na androide

      • sa uvedom hovoril som len o tom ze ak by boli appky zdarma a potom by mali nakupy v apkach alebo cez reklami sa tiez da zarobit si citaj a potom komentuj ty analfabet si chod niekomu inemu kaziť den lebo ludi ako ty je vsade vela si myslis aky si ty genius ale pravda je v nedohľadne. Ak nebudes pisat nieco zmyselné tak sa s tebou ani bavit nebudem.

        • ale co ak to tak riesit nechcu…otravnymi reklamami ?…co ak to proste chcu predavat a tak predavaju…potom pride analfabet ako ty a ide to piratit lebo mu je divne platit za niekoho pracu…jednoducho ked sa ti nepaci ako to je tak si napis vlastnu app a ries to tak ako chces…ak nie tak si ju ako slusny clovek kup…nie hned kradnut

  4. Ked uz sme u upresnovania. Neexistuju cracknute aplikacie, ani ich kradez. To je len mainstreamovy newspeak. Ide len o to, ze niekto si vdaka politikom vydobil monopolne pravo na predaj kopii a na upravu kopii. Nikdy nedostanete original aplikacie, pesnicky, filmu, knihy. Kupujete kopie, original je iba jeden.

    Uz len z tohto titulu by sa mali tieto kopie, ktorych vyrobna cena sa rata v centoch mala pohybovat blizko nule.

    Dalej, neviem preco uvadzate, ze tym vyvojarom vznikla skoda ked je pravdou presny opak?

    Btw aplikacie kupujem ;-)

  5. kopie aplikacii su dobre na otestovanie danej aplikacie, ak neponuka trial verziu, aby uzivatel vedel co si kupuje a kopie su dobre tiez pre studentov, ktory setria kazde euro na nove auto, ked skoncia vodicky

Pridaj komentár

+