MojAndroid

V dnešnej dobe sa málokto z nás obíde bez mobilného zariadenia. Využívame ich každý deň na rôzne účely a sú nedeliteľnou súčasťou každodenného života. Problém nastáva, keď sa dostaneme na miesta bez mobilnej siete, vtedy sa ich praktickosť stáva limitovanou. Presne pre takéto situácie existuje satelitná sieť, ktorá bola kedysi prístupná iba pre úplne nevyhnutné situácie. Teraz však môžete vlastniť zariadenie schopné pripojenia aj na satelitnú sieť, informuje portál phonearena.

Ako funguje satelitná sieť?

Satelitné telefóny sa od bežných smartfónov líšia tým, že nie sú závislé na vysielačoch mobilnej siete. Priamo sa pripájajú k satelitom obiehajúcim Zem. Keď uskutočníte hovor alebo odošlete správu, signál preletí z vášho telefónu k najbližšiemu satelitu, potom sa presunie do pozemnej stanice a nakoniec dorazí na svoje miesto určenia.

Thuraya Skyphone
Thuraya Skyphone | Zdroj: Phonearena

Táto technológia zaisťuje konektivitu v oblastiach ďaleko mimo dosahu bežných mobilných sietí. Využíva sa hlavne v krajných situáciách, ako napríklad pri vysokohorskej turistike alebo pri prírodných katastrofách, kedy v dôsledku poškodenia mobilných vysielačov nie je možná bežná komunikácia.

Mohlo by vás zaujímať:

Možno by vás zaujímalo, prečo satelitné smartfóny ešte neovládli trh? Momentálne za to môžu hlavne finančné náklady. Vyslanie satelitov do vesmíru je celkom drahá záležitosť a technológia na zabezpečenie satelitnej kompatibility vášho telefónu podstatne zvyšuje  výdavky za bežné hovory.

Odpoveďou na tieto problémy by mohli byť práve hybridné smartfóny, ako napríklad Skyphone od spoločnosti Thuraya s veľkou výsuvnou anténou. Zariadenie ponúka operačný systém Android 14 a všetky výhody a funkcie s ním spojené, ale navyše dokáže plynulo prepínať medzi bežnou mobilnou sieťou a satelitnou. Pripája sa na sieť satelitov priamo od spoločnosti Thuraya a funguje presne ako bežný roaming, keď sa nachádzate na mieste bez mobilného signálu. Jednoducho prepnete na satelitnú sieť a za hovor si zaplatíte o trochu viac (ceny hovoru cez satelitnú sieť sa pohybujú v rozmedzí od 0,99€ až po 6€ za minútu).

thuraya satelitné pokrytie
Pokrytie satelitnou sieťou Thuraya | Zdroj: Thuraya

Koľko to bude stáť?

Hybridné smartfóny by skutočne mohli byť budúcnosťou, no zatiaľ iba pre používateľov, ktorí ich skutočne potrebujú. Väčšina z nás sa zriedka stretáva so situáciami vyžadujúcimi satelitné pripojenie; naše mobilné siete stačia. Utratiť viac než 1 000 eur za hybridný telefón by preto mohlo mať zmysel len pre tých, ktorí majú využitie pre satelitnú sieť, ale stále túžia po funkčnosti bežného smartfónu.

Skyphone | Zdroj: phonearena.com
Skyphone | Zdroj: phonearena.com

Spomenul som 1 000 eur, ale v skutočnosti by cenovka mohla byť ešte vyššia. Napríklad Thuraya X5-Touch, priameho predchodcu Skyphone. Ten bežal na Androide 7 so zastaranými špecifikáciami aj na dobu, kedy vyšiel, jeho cena sa pohybovala okolo 1300 dolárov. Vzhľadom na to, by novo predstavený Skyphone, aj keď jeho cena zostáva nezverejnená, mohol stáť ešte viac.

Prečítajte si:

Smartfóny s podporou satelitnej komunikácie si môžete kúpiť aj dnes. Apple priniesol asistenčnú službu cez satelit už na iPhone 14, kedy si používatelia mohli privolať pomoc SMS-kou aj v miestach bez mobilného signálu. Cenovo dostupný smartfón s možnosťou satelitnej komunikácie cez správy si kúpite aj na Slovensku. Je ním CAT S75 a stojí okolo 360 eur. Satelitnú komunikáciu zabezpečuje platená služba Bullitt Satellite Messenger. Satelitnú konektivitu chcel implementovať aj Samsung do svojej prémiovej série Galaxy S23. Prečo sa tak nestalo, sa dozviete v tomto článku.

Náš tip
Nothing Phone (2a): štýlový dizajn, parádna výbava, dostupná cena

7.3.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+