MojAndroid

Xiaomi bolo vždy výrobcom, ktorý dokázal priniesť produkty s bezkonkurenčným pomerom ceny a kvality. Nedávno sa dokonca oddelila dcérska značka Redmi, aby priniesla ešte výhodnejšie produkty. Výsledok tohto rozhodnutia sa mi pred časom dostal do rúk. Reč je o bezdrôtových slúchadlách Redmi AirDots. Tie ma šokovali nielen cenou, ale aj tým, čo som za tú cenu dostal.

Balenie: Kde je kábel?

Svoje Redmi AirDots som kúpil cez čínsky e-shop, aj keď balenie mi prišlo rovnaké, aké sa dá kúpiť na Slovensku. Našiel som v ňom nielen veľmi malú krabičku so slúchadlami, ale aj sáčok s náhradnými štupľami a krátky návod. Kábel som nenašiel, čo bolo pre mňa trochu prekvapenie.

redmi airdots

Na druhej strane, doma sa mi ešte stále povaľuje zopár microUSB káblov. Jeden z nich teda budem používať, keďže AirDots prichádzajú so starším typom konektora. Pri tejto cene to ale úplne chápem. Malá rada pre nových majiteľov je taká, že nezabudnite odlepiť fóliu aj z nabíjacích pinov na slúchadlách, ktorá je príliš nenápadná.

Konštrukcia a dizajn: Cena sa tu vôbec neodrazila

Možno si hovoríte, že tak lacné slúchadlá vôbec nebudú spracované dobre, alebo nebudú dobre vyzerať. Opak je ale pravdou. Krabička je síce plastová, ale vôbec nevyzerá zle. Je dokonca oveľa menšia, než som čakal. Navrchu má logo Redmi, zospodu je krátky popis produktu. Vzadu je potom ešte microUSB konektor a vpredu malá LED dióda.

Krabička je matná, čiže na nej dosť výrazne vidno odtlačky mastných a mokrých prstov. Nie je vodeodolná, takže nič mokré k nej ani neodporúčam dávať. Vôbec jej to však nevyčítam a dizajn sa mi veľmi páči. Podobne je to aj s hornou časťou, ktorá drží pomocou magnetov a otvára sa pohodlne. Vnútro krabičky tvorí lesklý plast a pre slúchadlá sú tu nabíjacie piny. Každé ich má dva.

Ani samotné slúchadlá nemôžem nijako kritizovať. Aj tu výrobca vsadil na matný plast, gumičky sú vymeniteľné a veľkosť prijateľná. Bočná časť oboch slúchadiel je stlačiteľná, ku tomu sa však dostanem neskôr. Obe majú aj malú diódu. Svieti hlavne v krabičke. Červená farba značí nabíjanie, biela zase to, že slúchadlá už sú nabité naplno.

redmi airdots

Po dlhšom čase používania som ale prišiel na to, že vrecko nohavíc pre plastovú krabičku nie je ideálne miesto na pobyt. Už po pár hodinách začala nepríjemne vŕzgať a uznávam, mám celkom tesné vrecká, ale predsa bude asi lepšie miesto ruksak alebo vrecko na teplákoch.

Spárovanie a ovládanie

Napriek tomu, že Redmi AirDots neprichádzajú so žiadnou prepracovanou aplikáciou, ich pripojenie je celkom jednoduché. Stačí otvoriť krabičku, vybrať najprv pravé, potom ľavé slúchadlo a nájsť ich v nastaveniach Bluetooth vo vašom smartfóne. Následne sa spárujú a môžete počúvať hudbu. Jednoduché.

Skvelé je, že slúchadlá si pamätajú posledné pripojené zariadenie a zakaždým, keď ich človek vyberie z krabičky, pripoja sa k nemu. Vždy vyberám najprv pravé slúchadlo. Keď sa pripojí, zaznie v ňom krátka melódia. Potom vytiahnem ľavé, a keď sa pripojí, zaznie melódia v oboch. Znie to možno zložito, ale celý proces mi vždy trvá menej ako desať sekúnd.

Ovládanie prebieha pomocou stláčacích plôch na oboch slúchadlách. Tu by som si dovolil trochu kritiky. Chápem, že v tak lacných slúchadlách nemožno očakávať dotykové plochy, ale stláčanie nie je úplne praktické. Zakaždým sa mi slúchadlo nepríjemne zasunie do ucha a chvíľu nič nepočujem. Každopádne pre obe slúchadlá platí, že jedno stlačenie pozastaví hudbu alebo video. Podržanie po dobu dvoch sekúnd slúži na vypnutie. Podržaním ľavého sa vypne len ľavé, podržaním pravého sa vypne pravé a odpojí sa ľavé.

Kvalita zvuku

Budem celkom úprimný: na kvalitu zvuku som veľmi náročný. Počúvam veľké množstvo žánrov a chcem od slúchadiel čo najvyváženejší zvuk. Žiadne predimenzované basy, žiadne zlievajúce sa výšky, proste čistý a príjemný zvuk. Nikdy by som nepovedal, že toto všetko nájdem práve v Redmi AirDots.

redmi airdots

Nakoniec je tomu ale tak, že AirDots sa stali mojou voľbou na každý deň. Veľmi sýty a objemný zvuk, výšky, ktoré sa nezlievajú ani pri najvyššej hlasitosti, hlboké basy, vyvážené a čisté stredy, toto všetko ma presvedčilo. Mal som v ušiach už mnoho slúchadiel od rôznych výrobcov. Cez absolútne lacné, až po prémiové ako Apple AirPods. No a s čistým svedomím môžem povedať, že Redmi AirDots hrajú lepšie ako Apple AirPods.

Vytknúť by som ale mal jednu chybu zvuku, ktorá sa objavila po nejakej dobe. Slúchadlá jednoducho z ničoho nič začali hrať asi o tretinu tichšie. Aj na maximálnej hlasitosti hrajú jednoducho potichšie, než zvykli. Je malá šanca, že by som počas používania ohluchol, hoci hudbu počúvam poriadne nahlas, za toto viním práve AirDots. Dúfam, že sa mi to podarí čím skôr vyriešiť.

Výdrž batérie a nabíjanie

V tejto sekcii sa mi pravdepodobne nepodarí priniesť úplne presné čísla toho, koľko Redmi AirDots vydržia. Z dlhodobej skúsenosti ale môžem povedať, že pri dennom priemere 3-5 hodín používania slúchadiel nabíjam krabičku vždy raz za 2, respektíve dva a pol dňa.

redmi airdots

Samotné slúchadlá na jedno nabitie určite vydržia tri hodiny, krabička im ďalšie 4 dodá bez problémov. Samozrejme sa všetky tieto údaje môže líšiť a všetko záleží používateľa. Ja som s nimi cestoval vlakom a po skoro troch hodinách mobil zahlásil, že im zostáva 10 percent energie. Navyše boli od seba celú dobu slúchadlá asi tak dva metre, keďže jedno som mal ja a druhé kamarátka.

Nabíjanie bolo posledným milým prekvapením. Krabička sa nabíja pomocou microUSB konektora na zadnej strane a signalizuje to červená dióda na strane prednej. Tá zhasne v momente, keď je krabička nabitá doplna. V mojom prípade zhasínala už po menej ako dvoch hodinách.

Redmi AirDots: Záverečné hodnotenie a cena

Bezdrôtové slúchadlá Redmi AirDots ma mimoriadne potešili. Už po krátkom čase používania som rozhodnutý, že pokiaľ sa samé nepokazia, nehodlám ich meniť. Ak by som mal povedať, komu by som ich odporučil, asi by som povedal, že všetkým. Sú mimoriadne univerzálne a nebál by som sa poradiť ich kúpu bežnému človeku, športovcovi, staršiemu i mladšiemu.

redmi airdots

Jediné možné obavy by som mal z toho, ako sa náhle znížila ich hlasitosť, ale to môže byť vada jedného kusu. S pripojením nie sú žiadne problémy, konštrukcia je kvalitná a dizajn veľmi vydarený. Problém nie je ani s výdržou. Najviac ma ale prekvapila kvalita zvuku. Ak dokážu Redmi AirDots ponúknuť zvuk lepší ako desaťnásobne drahší konkurent, nie je dôvod kupovať drahšie slúchadlá.

Čo sa týka ceny, jej rozdiel vie byť veľký podľa toho, odkiaľ ich kupujete. V prípade, že sa chcete spoľahnúť na slovenské obchody, pravdepodobne vás vyjdu okolo 40 eur. Ja som si ich ale kúpil z AliExpressu hlavne kvôli tomu, že tam stoja len 18 eur. Ak vyslovene nemáte dôvod na to kúpiť ich na Slovensku, radšej ich kúpte z Číny a počkajte pár týždňov.

Skúsenosti kolegu (Miro):

Ja som si tieto slúchadlá kúpil tiež, hlavne kvôli nízkej cene a komfortu, ktorý mi ponúknu. Som z nich nadšený, no zároveň aj trochu sklamaný. Cena je výborná, k spracovaniu nemám nijaké väčšie výhrady, kvalita zvuku je vzhľadom na cenu naozaj nadpriemerná.

Je tu však niekoľko vecí, ktoré mi prekážajú. Ako kolega vyššie spomínal, stlačením tlačidla si slúchadlá zatlačíte hlbšie do ucha a potom nepočujete takmer nič. S tým “zatlačením” prichádza moja najväčšia výhrada. Slúchadlá neviem do ucha dostať tak, aby bol zvuk taký, aký očakávam. Je potrebné ich zasunúť presne. Ani hlboko, no ani nedostatočne. Ak ich do uší vložíte hlboko, tlak spôsobí to, že nebudete takmer nič počuť. Ak ich zase vložíte nedostatočne, úplne stratíte basy a navyše môžu veľmi ľahko vypadnúť. A s týmto bojujem od začiatku. Nepomohla zmena gumičiek, v uchu mi nesedia ideálne. Najhoršie je, že ak konečne nájdem sú správnu pozíciu, vydržia v nej tak minútu. Keďže sa pohybujem, otváram ústa a podobne, z ucha pomaly slúchadlá vychádzajú a ja sa dostávam na začiatok svojho problému :)

Poslednú výhradu mám k vyberaniu slúchadiel z krabičky. Mám väčšie ruky a niekedy je to naozaj problém. Nie je to také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Priestoru okolo slúchadiel veľa nie je a často s vyberaním bojujem.

Inak ale ide o naozaj vydarené slúchadlá, ktoré v tejto cene prakticky nemajú konkurenciu. Ich silnými stránkami sú podarený dizajn, jednoduchá manipulácia a naozaj kvalitný zvuk. Všetky nedostatky, ktoré som si pri používaní všimol, som už popísal vyššie.

Náš tip
TEST Samsung Galaxy Buds: Nedostatky sa hľadajú ťažko

5.8.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+