MojAndroid

Spoločnosť Creative poznáme ako spoľahlivého výrobcu kvalitných a veľmi dobre ocenených slúchadiel či reproduktorov. Firma už ale dlho pôsobí aj v hernom odvetví. Počítačovým a konzolovým hráčom ponúka špeciálne hráčske slúchadlá, ale aj hráčske zvukové karty a zosilňovače. Tým najnovším je Creative Sound BlasterX G6, ktorý však ponúka skvelé funkcie nie len pre hráčov.

Hráčsky dizajn a jednoduché ovládanie

Už po vybalení zariadenia zo škatule vám bude zrejmé, že ide o príslušenstvo pre hráčov. Nenápadné tmavé farby, ostré línie a svietiace logo “X” v strede jasne naznačujú, že tento zosilňovač sa bude vynímať najmä pri kvalitnej hernej zostave. V balení pritom okrem samotného zariadenia nájdeme potrebnú dokumentáciu, napájací microUSB kábel a aj optický kábel.

Spodná strana zosilňovača je pokrytá pogumovanou vrstvou, vďaka ktorej sa na stole zbytočne nešmýka. Vpredu je umiestnené hlavné otočné tlačilo pre ovládanie hlasitosti a vstupy pre slúchadlá a mikrofón. Vzadu potom nájdete optický vstup a výstup, ako aj napájací microUSB konektor. Vľavo nájdete indikátory pripojenia slúchadiel a mikrofónu, ako aj tlačidlá pre ovládanie hlavných funkcií a efektov – Scout Mode, SBX a hlavné tlačidlo pre zosilnenie zvuku až na 130 dB.

Ako sme už spomínali, na vrchnej strane je logo výrobcu so svietiacim logom písmena “X”, ktoré je farebné a dotvorí vašu RGB svetelnú hernú zostavu. Podobný svetelný pásik sa nachádza aj za hlavným otočným tlačidlom a najmä v tme potom pôsobí zariadenie skutočne štýlovo.

Hoci konštrukcia zosilňovača Creative Sound BlasterX G6 je vyrobená z plastu, oceňujeme kvalitné tlačidlá s dobrou odozvou a aj pogumovanú spodnú stranu zariadenia. Nejde pritom o klasickú gumu, ktorá by zabránila akémukoľvek pohybu po podložke, ale veľmi príjemný materiál, ktorý sa jednoducho nešmýka, no zároveň sa vám pri väčšom tlaku podvolí.

Funkcie a výkon: Nie len pre hráčov

Najdôležitejšie časti sa však ukrývajú pod povrchom. Creative Sound BlasterX G6 podporuje Dolby Audio 7.1 surround systém. Jednou z najväčších atrakcií tohto zariadenia je však Xamp zosilňovač, ktorý zosiluje oba zvukové kanály zvlášť. Výsledkom má byť ešte čistejší zvuk na jednotlivých úrovniach. Okrem toho zariadenie podporuje zvuk v kvalite 32-bit 384kHz v PCM a DoP formátoch. Vďaka nízkej impedancii 1 Ohm je zosilňovač vhodný pre citlivé 16-Ohmové slúchadlá do uší, ale aj profesionálne 600-Ohmnové slúchadlové súpravy.

Všetky funkcie zariadenia sú primárne namierené na potreby hráčov. Tých poteší aj univerzálnosť tohto zosilňovača, ktorý je okrem počítačov možné pripojiť aj k herným konzolám. Vďaka pribalenému optickému káblu môžete Creative Sound BlasterX G6 pripojiť aj ku konzole Xboxe One (OG/S/X), PlayStation 4 a Nintendo Switch. K tomu ale budete potrebovať ešte aj napájací adaptér, ktorý však v balení nenájdete. Použiť ale môžete akúkoľvek nabíjačku s USB portom, ktorú máte doma.

Výsledný efekt je skutočne skvelý bez ohľadu na to, aké slúchadlá použijete. Samozrejme, čím lepšie, tým lepší je aj výsledok, no zlepšenie pocítite aj pri lacnejších modeloch. Ako prvé budete počuť oveľa čistejší zvuk. Jednoducho budete vedieť lepšie identifikovať jednotlivé prvky, z ktorých sa zvuk skladá a odlíšiť ich od ostatných. V rámci hier to môže napríklad znamenať odlíšenie krokov od okolitého ambientného zvuku či v diaľke zanikajúci zvuk výstrelov.

Tieto prvky je možné ešte zvýrazniť použitím špeciálneho Scout módu. Ten sa snaží zvýrazniť práve tieto dôležité zvuky v hrách, vďaka čomu získavate nad svojimi protivníkmi skutočnú výhodu. Takmer všetky tieto prvky však oceníte aj pri ostatných činnostiach, keď máte na ušiach slúchadlá. Aj pri počúvaní hudby budete zrazu počuť nástroje čistejšie a budete ich vedieť jednoduchšie rozlíšiť a identifikovať. Creative Sound BlasterX G6 jednoducho pridáva počúvaniu akéhokoľvek zvuku nový rozmer.

Upozorníme ešte na špeciálne tlačidlo pre zvýšenie výkonu. S týmto sa neradno zahrávať, pretože pri najvyšších hlasitostiach je výstup taký hlasný, že môže dokonca poškodiť slúchadlá, ktoré to nezvládajú. My sme najčastejšie používali zariadenie prepnuté na Gain – L (nízky výkon) na približne polovičnej úrovni hlasitosti, no to sa, samozrejme, bude líšiť od počítača k počítaču a od slúchadiel k slúchadlám.

Práve flexibilita v množstve podporovaných zariadení je najväčšou výhodou zariadenia Sound BlasterX G6. Najviac zábavy si však stále užijú používatelia počítačov so systémom Windows, ktorí majú k dispozícii aj aplikáciu Sound Blaster Connect. Tá umožňuje dodatočne nastavovať funkcie zvukovej karty, vrátane rôznych profilov. Priamo v aplikácii nájdu hráči profily pre niektoré z najpopulárnejších počítačových hier súčasnosti, vrátane PUBG či Dota 2. Okrem toho sú tu ale aj prednastavené profily pre celé herné žánre, ako FPS, RPG a ďalšie.

Creative Sound BlasterX G6: Stojí za to?

Zosilňovač Creative Sound BlasterX G6 nás skutočne prekvapil. Hoci ide o zariadenie určené najmä pre hráčov, ocenia ho aj ostatní používatelia. Iste, skutoční audofilovia zrejme siahnu po iných zariadeniach, ktoré má v ponuke tiež spoločnosť Creative. Hráči a bežní používatelia zbadajú skutočný rozdiel aj pri použití Sound BlasterX G6.

Tá dokáže robiť so zvukom skutočné divy. Pocítite to v hrách, pri počúvaní hudby, ale i pri sledovaní videí, filmov a seriálov, kde oceníte čistejšiu a lepšie rozoznateľnú reč. Zariadenie je atraktívne aj svojím dizajnom a jednoduchosťou ovládania. Najväčšou výhodou je však možnosť použiť ho s počítačmi aj hernými konzolami. S cenou 149,99 EUR ide o zariadenie, ktorého kúpu si budete musieť rozmyslieť, no určite ju neoľutujete.

Plusy

+ Skutočne kvalitné zosilnenie zvuku

+ Skvelé funkcie pre hráčov

+ Možnosť pripojenia k PC aj konzolám

+ Využiteľnosť aj mimo hier

Mínusy

– Nepribalený napájací adaptér

– Pre niekoho cena

14.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+