MojAndroid

Ešte nikdy nebola otázka digitálnej bezpečnosti taká aktuálna, ako dnes. Okrem toho, že denne pristupujeme k internetu pomocou nášho počítača, kde máme uložených množstvo citlivých údajov, nebezpečenstvu sa vystavujeme aj používaním smartfónov. Takýto rozšírený druh technológie je veľkým lákadlom pre hackerov, ktorí vás chcú priamo poškodiť, alebo rôzne spoločnosti, ktoré chcú od vás získať vaše údaje aj bez toho, že by ste o tom vedeli. Užívatelia sú preto čoraz obozretnejší a používajú celý arzenál bezpečnostných opatrení. Dnes sa zameriame na niektoré opatrenia, ktoré možno nezvýšia vašu bezpečnosť, ale minimálne vám pomôžu zvýšiť úroveň súkromia pri používaní vášho mobilného zariadenia.

Používajte bezpečnostný uzamykací prvok

Hoci vo väčšine prípadov je vaše súkromie ohrozené digitálnymi útokmi, jedným z najefektívnejších spôsobov, ako narušiť vaše súkromie, je fyzický útok. Tým máme na mysli odcudzenie zariadenia, resp. sledovanie citlivých údajov priamo fyzickým používaním smartfónu. Najjednoduchší spôsob, ktorým zabránite cudzím osobám priamy prístup k vášmu smartfónu, je uzamykací bezpečnostný prvok. Tým môže byť heslo, PIN kód, uzamykací vzor, odomknutie tvárou či uzamknutie odtlačkom prsta. Ak si aktivujete takýto bezpečnostný prvok, útočníkom dáte do cesty základnú prekážku. Samozrejme, tú je možné prekonať, ale na to je potrebný čas, ktorý často nemajú útočníci k dispozícii. Ako bonus máte v telefóne chránené citlivé údaje aj pred blízkymi ľuďmi, ktorým tiež nechcete prezradiť všetko, čo je vo vašom smartfóne ukryté.

nfc-bezpecnost-2

Používajte šifrovanie

Šifrovanie je v súčasnosti jedným zo základných bezpečnostných nástrojov a v mnohých prípadoch sa pod pojmom “súkromie” rozumie práve šifrovanie citlivého obsahu. Systém Android umožňuje zašifrovať všetky dáta v zariadení, a to úplne jednoducho. Stačí, keď v nastaveniach nájdete sekciu Bezpečnosť a tu zvolíte možnosť Šifrovať zariadenie. Pripravte sa ale, že celý proces môže trvať poriadne dlho (v závislosti od toho, koľko pamäte zariadenia používate) a neskôr môže trochu utrpieť aj výkon zariadenia. Odmenou pre vás bude fakt, že nikto bez vášho PIN kódu si nebude môcť prezerať súbory vo vašom zariadení.

sifrovanie-android

Šifrovanie na mobilných zariadeniach je pritom také účinné, že svetové vlády sa proti tomu búria. Dôvodom je, že v šifrovanom telefóne nedokážu pristupovať k dátam užívateľa. Znie to síce komicky, no vládne zložky to zdôvodňujú tým, že je to prekážka v hľadaní teroristov a kriminálnikov.

Používajte VPN

VPN, alebo Virtual Private Network, je jednou z najužitočnejších pomôcok, ktoré môžu zvýšiť úroveň súkromia pri používaní mobilného zariadenia. VPN slúži ako medzičlánok medzi užívateľom a internetovou lokalitou, ktorú chce navštíviť. Miesto toho, aby užívateľ navštívil túto lokalitu priamo, prechádza spojenie cez VPN, ktorá dokonale zakryje informácie o skutočnom užívateľovi. Okrem toho, že táto technika výrazne zvyšuje úroveň súkromia pri používaní internetu, prináša aj ďalšie pozitíva. Medzi tie patrí možnosť zvoliť si cieľovú IP adresu tak, aby to vyzeralo, že sa nachádzate v nejakej inej časti sveta. Vďaka tomu môžete napríklad získať prístup k rôznym online službám, ktoré u nás dostupné nie sú.

avast! SecureLine VPN

Na druhej strane, VPN so sebou nesie aj rôzne úskalia. Vzhľadom na to, že do cesty priamej komunikácie je vložený výrazný prvok, sa môže rýchlosť komunikácie značne znížiť. Preto je potrebné zvoliť takú VPN službu, ktorá bude mať minimálny dopad na pohodlie pri používaní internetových služieb. Na pozore by ste sa tiež mali mať pred neoverenými službami VPN, ktoré sú zdarma. Za takúto funkciu sa totiž väčšinou platí a aplikácie, ktoré tvrdia, že zabezpečujú VPN, môžu často obsahovať škodlivý kód. Niektoré obľúbené VPN služby nájdete nižšie. Tieto patria medzi obľúbené v obchode Play a nemali by ste mať s nimi žiaden problém.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 6.0.17.106.2659
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 6.0.17.106.2659
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Dávajte pozor na oprávnenia aplikácií

Večná téma digitálneho súkromia je často diskutovaná aj v komentároch pri aplikáciách v obchode Play. Dôvod je jednoduchý – množstvo aplikácií vyžaduje zbytočne veľké množstvo oprávnení vo vašom zariadení, ktoré pre svoje fungovanie nepotrebujú a ktoré môžu potenciálne znamenať, že vývojár je schopný narušiť vaše digitálne súkromie. Nemusí pritom nutne ísť o narušenie bezpečnosti, no v každom prípade je potrebné mať sa pred takýmito aplikáciami na pozore. Oprávnenia aplikácie môžete pritom skontrolovať ešte pred jej nainštalovaním a v súčasnosti sa rozvíja trend, kedy vývojár v popise aplikácie spomenie všetky oprávnenia a vysvetlí, prečo ich tá aplikácia potrebuje.

Ideálnym príkladom aplikácií, ktoré majú potenciál narušiť súkromie, sú rôzne aplikácie s baterkou. Tie by v zásade nemali potrebovať príliš veľa oprávnení na správne fungovanie, no v tabuľke si môžete pozrieť, čo všetko tieto aplikácie od vášho zariadenia môžu požadovať.

SnoopWall-permission-chart-featured

Našťastie, Google na svojich užívateľov myslí a v najnovšom systéme Android M sprístupnil funkciu, ktorú užívatelia už dlho vyžadovali. Je ňou práve správca upozornení, ktorý vám jednoducho umožní odobrať oprávnenia jednotlivým aplikáciám. Rovnakú funkciu pritom môžete získať pri ROOT-nutí vášho zariadenia a nainštalovaní správnej aplikácie, resp. alternatívnej ROM. Ide ale o nástroj vhodný skôr pre skúsenejších užívateľov, keďže neskúsení užívatelia môžu ľahko odobrať aplikáciám aj také oprávnenia, ktoré sú pre správne fungovanie vitálne.

Používajte iba aplikácie z overených zdrojov

S oprávneniami aplikácií súvisí aj ďalší tip. Vo svojom Android zariadení by ste totiž mali používať iba aplikácie z overených zdrojov. Tým najspoľahlivejším je obchod Play, kde všetky aplikácie prechádzajú schvaľovaním Google. Samozrejme, z času na čas sa aj sem dostane aplikácia, ktorá má potenciál narušiť súkromie užívateľov, ale to je skôr spôsobené množstvom neustále pribúdajúcich aplikácií, ako nedostatočnou kontrolou. Na internete ale nájdete množstvo ďalších neoficiálnych obchodov s aplikáciami, kde je riziko nainštalovania aplikácie s malware či vírusom oveľa vyššie.

Ak si chcete byť istí, že takéto aplikácie si do telefónu nenainštalujete, v nastaveniach bezpečnosti vypnite možnosť Neznáme zdroje. Na väčšine zariadení je táto možnosť pri prvom spustení vypnutá a vám nie je umožnené inštalovať aplikácie z neznámych zdrojov. Ak by ste tak chceli urobiť, musíte túto možnosť označiť a aplikáciu už potom inštalujete na vlastné riziko.

Dajte šancu antivírovému programu

Hoci antivírové aplikácie pre Android nie sú primárne určené iba na zvyšovanie súkromia, často ponúkajú množstvo bezpečnostných nástrojov, ktoré vám nebudú na škodu. Ak predchádzajúci bod nedodržiavate a inštalujete si aplikácie z neznámych zdrojov, práve antivírus vám môže pomôcť skenovaním novej aplikácie a kontrolou malware v takýchto aplikáciách. Okrem toho ale v antivírových aplikáciách nájdete množstvo ďalších skvelých funkcií, ktoré vám pomôžu pri zabezpečení zariadenia či jeho nájdení v prípade straty alebo krádeže. Medzi takéto komplexné aplikácie patria napríklad tituly Avira, ESET či Norton, no v obchode Play ich nájdete aj oveľa viac.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 4.1.0.4063
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 4.1.0.4063
Aktuálna cena: Zdarma

Toto sú niektoré základné tipy a triky, ktoré vám môžu pomôcť zvýšiť úroveň súkromia pri používaní mobilného zariadenia. Samozrejme, o zvýšenie súkromia sa môžete postarať aj sami. Stačí, keď si napríklad budete pravidelne vypínať funkciu GPS, keď ju nepotrebujete. Vaša poloha je totiž často jedným z údajov, ktoré aplikácie sledujú. Ak budete dodržiavať spomenuté rady a budete sa vyhýbať situáciám, kde je zvýšené riziko narušenia súkromia, môže to výrazne posilniť celkovú úroveň zabezpečenia pri používaní mobilného zariadenia. Ak máte nejaké ďalšie tipy a rady, ako zvýšiť úroveň súkromia, podeľte sa o ne s nami a ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: Android Authority

9.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+