MojAndroid

Smartfóny a tablety sa postupom času stali univerzálnymi zariadeniami, ktoré neslúžia len na zábavu, ale v mnohých prípadoch aj na vybavovanie pracovných, či školských záležitostí. Jedným z kľúčových aspektov v tomto smere je práca s textovými dokumentmi a tabuľkovými súbormi či prezentáciami, ktoré môžu byť okrem pamäte telefónu uložené v rôznych cloudových úložiskách, alebo ich môžeme dostať mailom. U mnohých používateľov sa v súčasnosti vyskytujú prípady, kedy sú nútení rýchlo si prečítať či upraviť nejaký dokument a poruke majú len mobilné zariadenie. Je teda dôležité mať v smartfóne, alebo tablete výkonný kancelársky balík, ktorý prezeranie a editovanie dokumentov zvládne rýchlo a spoľahlivo.

Pre Android začiatočníkov a menej skúsených používateľov sme sa z tohto dôvodu rozhodli priniesť prehľad najlepších bezplatných kancelárskych balíkov pre Android. Na bezplatné riešenia sme sa sústredili, nakoľko dnes už existuje viacero kvalitných alternatív, ktoré poskytujú široké spôsoby využitia pre bežných používateľov a študentov. Sústredili sme sa zároveň len na aplikácie, ktoré okrem prehliadania dokumentov umožňujú aj ich editáciu. V jednotlivých balíkoch sme otvárali približne 20 rôznych náhodne vybraných dokumentov vo formátoch doc, docx, odt, txt, pdf, xls, xlsx, pps, ppt, pptx a iných. V textových dokumentoch sa nachádzali obrázky a tabuľky, formátovanie a rôzne typy písma. Ako si s nimi mobilné kancelárske balíky poradili, sa dočítate nižšie.

>> Stiahnite si PDF-Android Magazín Január/Február 2014  <<

Na úvod už len pripomíname, že článok nájdete aj v prvom tohtoročnom čísle Android Magazínu. Ak teda uprednostňujete pri čítaní formu klasického časopisu, môžete si ho stiahnuť ako PDF, alebo do aplikácie pre mobil či tablet.

Kingsoft Office

Tento kancelársky balík už patrí medzi „klasiku“ a najstaršie plnohodnotné bezplatné kancelárske balíky pre Android. V čase, keď konkurencia ponúkala zadarmo len prezeranie dokumentov a za editáciu si bolo potrebné priplatiť, Kingsoft Office mal editačné možnosti zadarmo a na veľmi vysokej úrovni.

Kingsoft Office 1 Kingsoft Office 2

To sa nezmenilo ani v súčasnosti a napriek viacerým bezplatným riešeniam, ktoré sa medzičasom objavili, patrí Kingsoft Office k absolútnej špičke. Zaujme prehľadným prostredím, náhľadom posledných otvorených dokumentov, vysúvateľnou lištou s veľkými a zrozumiteľnými ikonami s popismi a hlavne bezproblémovým fungovaním. Samozrejmosťou je možnosť rýchleho zdieľania textového súboru cez maily, aplikácie typu Evernote či cloudové služby. Ich podpora je výborná, Kingsoft Office bez problémov spolupracuje s Google Drive, Dropboxom, SkyDrive a Boxom. Čerešničkou na torte je podpora gest, zabudovaný manažér súborov a podľa autorov podporuje aplikácia celkovo až 23 rôznych typov súborov. Celkovo môžeme tento kancelársky balík označiť za veľmi vydarený a výborne prispôsobený ovládaniu cez dotykový displej.

Pri našom testovaní v niektorých doc dokumentoch Kingsoft Office niekedy zobrazil obrázky trochu posunuté stranou, s týmto však mali problém aj ostatné kancelárske aplikácie, ktoré sme testovali neskôr. Otvoril však všetky naše testovacie súbory, s výnimkou formátu odt, ktorý nepodporuje. Mierne problémy mal s niektorými znakmi v txt dokumente, ktoré nezobrazil korektne, opäť sa však jedná o nedostatok, ktorý sme zaznamenali aj u iných balíkov. Napriek týmto drobným nedostatkom sa jedná o veľmi silný a všestranný kancelársky balík pre mobilné zariadenia a jeho používanie je naozaj intuitívne a pohodlné.

Verzia: 10.9.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 10.9.1
Aktuálna cena: Zdarma

Quickoffice

Quickoffice je ďalším kancelárskym balíkom, ktorý sa radí k špičke vo svojej oblasti. Pôvodne sa jednalo o platenú aplikáciu, ktorú však v júni 2012 odkúpil od jej autorov Google a znovu uviedol ako bezplatnú aplikáciu. Je dokonca vstavanou súčasťou systému v Androide 4.4 KitKat.

Quickoffice 2 Quickoffice 1

Oproti Kingsoft Office sa vyznačuje strohejším a jednoduchším rozhraním, pričom grafickými prvkami pripomína ostatné služby od Google (asi najviac sa ponáša na prostredie pri písaní nového mailu v Gmaile). Prostredie je maximálne prehľadné a nie je nijaký problém orientovať sa v ňom. Quickoffice je silne naviazaný na ďalšiu službu Google, cloudové úložisko Drive a presúvanie dokumentov medzi týmto úložiskom a mobilným zariadením je veľmi jednoduché. Podpora pre iné cloudové služby však chýba a dokumenty z nich je potrebné teda najprv stiahnuť do zariadenia cez externú aplikáciu. Celkovo je však používanie tohto kancelárskeho balíka veľmi intuitívne a problémy by nemalo robiť ani menej skúseným používateľom.

Pri testovaní Quickoffice niektoré doc dokumenty neotvoril a v iných bolo zase zlé formátovanie, s docx však problém nemal. Ťažkosti mu robilo aj pptx, kde niekedy nezobrazil korektne diakritiku. S OpenDocument formátom odt si, podobne ako Kingsoft Office, neporadil.

OliveOffice Premium

Tento menej známy kancelársky balík sa môže pochváliť rýchlym otváraním dokumentov a rozhranie je dobre prispôsobené na ovládanie cez dotykový displej. Podobne ako predchádzajúce balíky, aj OliveOffice zobrazuje náhľad posledných otvorených dokumentov. Okrem lokálneho úložiska nechýba ani možnosť prepojenia s cloudovými úložiskami Dropbox, Google Drive a Box. Hodiť sa môžu aj viaceré šablóny pre textové a tabuľkové dokumenty.

OliveOffice 2 OliveOffice 3

Prostredie pre tvorbu a editovanie dokumentov poskytuje v jednej lište, ktorá sa dá navyše schovať, všetky základné nástroje na editáciu textu. Subjektívne nám však zdalo trochu menej praktické a menej intuitívne, než u predošlých dvoch aplikácií. Niekomu však možno práve tento štýl bude vyhovovať, takže ak nebudete spokojní s predchádzajúcimi dvoma balíkmi, skúste tento.

Na základe našich praktických skúseností má OliveOffice v niektorých doc súboroch problémy so správnym formátovaním a zobrazovaním obrázkov. Súbory s koncovkou odt, podobne ako Kingsoft Office a Quickoffice, neotvára, xls a xlsx mnohokrát nezobrazuje korektne. Txt dokumenty otvorí, ale niektoré znaky s diakritikou nezobrazí dobre a neporadil si ani s naším testovacím ppsx súborom.

AdrOpen Office

Posledný kancelárskym balíkom, na ktorý sa pozrieme podrobnejšie, je AdrOpen Office. Ako uvádzajú autori, jedná sa o prvý port kancelárskeho balíka OpenOffice na Android a „port“ je v tomto prípade verné označenie, keďže prostredie a rozhranie aplikácie je prakticky totožné s desktopovými aplikáciami OpenOffice alebo Libre Office. Toto netradičné riešenie prináša výhody i nevýhody, o ktorých bude reč nižšie. Farebne je rozhranie programu ladené do čiernej farby, čo je v dnešnej dobe, kedy je uprednostňovaný Holo dizajn a záplava bielej, príjemná zmena. Autori uvádzajú medzi podporovanými jazykmi aj slovenčinu, keďže sa však jedná o novšiu aplikáciu ako v prípade predchádzajúcich dvoch, treba rátať s tým, že nie všetko je plne preložené do slovenčiny a v aplikácii nájdeme viaceré anglické popisy.

Prvý slabú stránku AndrOpen zistí používateľ už pri otvorení dokumentu. Pri prvom spustení aplikácie sa textové a tabuľkové súbory otvárajú aj 10 – 15 sekúnd a aj pri ďalšom otvorení to nezriedka trvá 5 či viac sekúnd. Samotné rozhranie, grafické prvky a virtuálne tlačidlá veľmi pripomínajú desktopové aplikácie, čo pri ovládaní na dotykovom displeji prináša množstvo problémov s ergonómiou. Veľmi neprakticky a neintuitívne je vyriešené hlavne ovládanie a pohyb v dokumentoch – na to slúži vysúvacie menu v pravej časti displeja so šípkami na posúvanie a inými ovládacími prvkami. Vôbec sa však nejedná o pohodlné a praktické riešenie a posúvať sa týmto spôsobom v dokumente je na dotykovom displeji doslova otravné.

AndrOpen Office 1 AndrOpen Office 2

Posúvať sa však dokumenty dajú aj klasickými bočnými „posuvníkmi“ ako v desktopovej verzii, čo je však na mobile takisto nepraktické. Kvôli desktopovému vzhľadu je tiež problematické „triafanie“ sa do ikoniek a položiek v menu, nehovoriac už o tom, že na malom displeji sa zobrazuje vždy len časť z nich a aj tak zaberajú jeho podstatnú časť. Pri našom testovaní na 4,3 palcovom displeji tak bol AndrOpen Office takmer nepoužiteľný, na 7 palcovom tablete to bolo o niečo lepšie, stále však ďaleko od dokonalosti. Problémom je absencia multidotykového zoomovania dvomi prstami a približovať sa tak musí tlačidlami +/- v bočnom vysúvacom menu. Konkurencia hlavne v podobe Kingsoft Office a QuickOffice má ovládanie a rozvrhnutie ovládacích prvkov oveľa lepšie prispôsobené dotykovému displeju.

Nájde sa však aj oblasť, v ktorej AndrOpen Office exceluje a tou je editovanie dokumentov prostredníctvom klasickej hardvérovej klávesnice s myšou cez USB OTG. Nevýhoda, ktorou je veľmi zlé ovládanie prostredníctvom dotykového displeja, sa totiž vtedy zmení na veľkú výhodu – na smartfóne, alebo ešte lepšie na tablete máme k dispozícii klasické desktopové prostredie a pracuje sa v ňom naozaj pohodlne. Vyskúšali sme si to, porovnali s obdobným ovládaním u Kingsoft Office a Quickoffice práve AndrOpen z tohto porovnania vychádza najlepšie. Ak teda chcete na tablete s textami pracovať tak, ako na netbooku či počítači, táto aplikácia vám to plne umožní.

Čo sa týka podpory formátov, AndrOpen Office nezobrazoval doc korektne – niekedy chýbali pri texte obrázky. Na rozdiel od predchádzajúcich aplikácií nepodporuje pdf, neotvorili sme ani súbory s koncovkou txt a ppsx, naopak, úspešní sme boli s pptx. Súbor pps aplikácia takisto spustila, ale kvôli desktopovému rozhraniu a množstvu drobných ovládacích prvkov je prezeranie takýchto prezentácií na dotykovom displeji náročné. Samozrejme, AndrOpen korektne a bez problémov zvláda odt a ostatné „otvorené“ formáty a tu vidíme jednu z najvhodnejších možností využitia.

Malý problém nastáva aj pri zatvorení dokumentu a otvorení nového. Vtedy je potrebné niekoľko sekúnd počkať, inak sa otvorenie nového dokumentu skončí neúspešne s chybovou hláškou. Ak to teda všetko zhrnieme a podčiarkneme, AndrOpen je nádejný projekt, ktorý však ešte trpí množstvom detských chorôb a odporučiť ho môžeme momentálne len na používanie s hardvérovou klávesnicou a myšou, kde nemá na mobilnej platforme konkurenciu.

Verzia: 3.7.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.7.1
Aktuálna cena: Zdarma

Documents To Go

Do prehľadu bezplatných kancelárskych balíkov dodatočne zaraďujeme aj Documents To Go. V čase písania pôvodného článku pre Android Magazín bezplatná verzia tejto aplikácie ešte neumožňovala editáciu dokumentov, to sa však zmenilo práve tento týždeň aktualizáciou na verziu 4.0. Tá okrem editovania dokumentov prináša aj nové modernizované prostredie tohto mobilného kancelárskeho balíka. Prostredie je prehľadné, intuitívne a nie je problém rýchlo sa v ňom zorientovať.

2014-02-23 10.54.11 2014-02-23 10.55.07

Documents To Go potešia podporou štyroch cloudových úložísk, Google Drive, Dropbox, Box a SkyDrive, či po novom OneDrive. V aplikácii existuje aj funkcia Desktop Sync, ktorá umpžňuje sychronizovať dokumenty medzi mobilným zariadením a desktopom po prepojení USB káblom. Dostupná je však len vo verzii Premium v cene 7,25 eura, alebo sa dá dokúpiť samostatne za 3,65 eura. V dnešnej dobe však existujú iné možnosti synchronizácie a platiť práve za toto nepovažujeme za nevyhnutné.

Podpora formátov nie je zlá, aplikácia si bez problémov poradí s doc, docx, xls, xlsx a pdf. Zvládla aj pptx a pps, nedokáže však otvoriť txt ani odt. Istou nevýhodou je skutočnosť, že reklamy sú v aplikácii zobrazované aj počas prezerania a editovania dokumentov, čo sme v ostatných kancelárskych balíkoch nezaznamenali.. Celkovo však vyzerá aplikácia veľmi dobre a nájdeme a je fajn, že Android používatelia majú na výber ďalšiu bezplatnú aplikáciu na editovanie dokumentov.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Záverečné zhrnutie

Všetky štyri aplikácie, ktoré sme vyskúšali, korektne otvárajú väčšinu dokumentov, avšak drobné nedostatky sa vyskytujú u všetkých a plne sa teda ešte svojim desktopovým vzorom ako Microsoft Office, Open Office či Libre Office, nevyrovnajú. Poskytujú však dostatočné možnosti pri vytváraní či editácii dokumentov na mobilných zariadeniach a v prípade potreby dobre poslúžia.

Na používanie a ovládanie výhradne cez displej by sme odporúčali Kingsoft Office alebo Quickoffice, v oboch prípadoch sa jedná o vyspelé mobilné aplikácie s množstvom možností a funkcií. Práve Quickoffice je najpoužívanejším mobilným kancelárskym balíkom aj u nás v redakcii, používajú ho traja redaktori. Ak však chcete s tabletom používať pri editovaní klávesnicu a myš a hľadáte aplikáciu, s ktorou by ste mohli pracovať ako na počítači, jednoznačne vám odporúčame AndrOpen Office.

Na záver si ešte heslovite môžeme spomenúť pár ďalších kancelárskych balíkov, ktoré sú však buď platené, alebo v bezplatnej verzii umožňujú len prezeranie dokumentov, ale nie ich editáciu. Patrí k nim napríklad Office Suite, Polaris Office, Documents To Go, Office Documents Viewer (Free), či Smart Office 2.

>> Stiahnite si PDF-Android Magazín Január/Február 2014  <<

23.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+