MojAndroid

Na odkúpenie Motoroly čínskou spoločnosťou Lenovo sa po celom svete ozývali len negatívne ohlasy a ľudia si mysleli, že Motorolu už nadobro stratili. To však vôbec nie je pravda a Motorola sa pre Lenovo stala novým hnacím motorom, ktorý im umožní nielen rýchlejšie vyvíjať svoje, inak veľmi vyspelé, technológie, ale aj expandovať na zahraničné trhy, čo pomôže aj portfóliu zariadení, ktoré čínska korporácia vyrába. Prečo teda túto kúpu ľudia označujú za negatívny krok bez budúcnosti?

Náš tip
Google predáva Motorolu, za 3 miliardy ju kúpi Lenovo

Motorola Lenovo

Príbeh Lenova na trhu s mobilnými zariadeniami sa začal písať ešte v roku 2009. Vtedy spoločnosť, ktorá sa zaoberala najmä výrobou počítačov a notebookoov predstavila svoje prvé zariadenie oPhone (áno, aj tu sa prejavil vplyv Steva Jobsa a spoločnosti Apple). To však nespôsobilo žiadny rozruch a Lenovo ako neznáma firma medzi výrobcami telefónov chcelo zaujať. Preto vznikol LePhone, smartfón s futuristickou klávesnicou vo forme docku. Zariadenie tohto typu ihneď rozpútalo mnohé debaty, no tak ako aj väčšina zariadení Lenova v dnešnej dobe, predávalo sa len v Číne a preto na svetový trh nemalo bohvieaký dosah. Odvtedy však prešlo niekoľko rokov a Lenovo neprestalo s inováciami a novinkami medzi smartfónmi, čoho dôkazom bol napríklad prvý Android smartfón s Intel procesorom Lenovo K800, ktorý ponúkal krásny dizajn s tenkým profilom. Ďalšia generácia zariadenia s označením Lenovo K900 spôsobila medzi používateľmi ešte väčší rozruch, keď okrem slim dizajnu priniesla aj ušľachtilé kovové materiály. Cieľom Lenova však nie je prinášať iba technologické novinky, ale hlavne zaujať dobrým pomerom ceny a výkonu. A to sa im (aspoň na domácom trhu) naozaj darí.

lephone2-300x221

Lenovo LePhone s externou klávesnicou

A to je príbeh Lenova – séria inovácií, technologických vychytávok a mnohých prvenstiev. Zatiaľ čo v Číne a ostatných ázijských krajinách je tento výrobca uznávaným, zvyšok sveta ho pozná skôr ako výrobcu počítačov. Motorola to však zmení. Lenovu otvorí cestu na americký trh, kde je ako domáca spoločnosť naozaj silnou značkou a Lenovo zas do Motoroly na oplátku prinesie najnovšie technologické vymoženosti a finančnú injekciu. Spoločne sa tak krásne doplnia a rozšíri to nielen portfólio zariadení, ktoré obe spoločnosti produkujú, ale umožní im to aj rýchlejšie sa rozvíjať a rásť. Veríme, že si Motorola a Lenovo nájdu konečne cestu aj na európske trhy, ktoré zatiaľ obsadzovali len minimom zariadení, a že spoločne so silným menom Motoroly v USA a silnou značkou Lenova v Ázii vytvoria konkurencieschopnú spoločnosť, ktorá bude prinášať kvalitné, no pritom dostupné zariadenia. Uvidíme však, akým smerom sa vývoj týchto gigantov bude uberať a tento príbeh budeme aj naďalej sledovať. Ako vnímate odkúpenie Motoroly vy?

Doplnené 3. 2. 2014: V súvislosti s aktuálnou akvizíciou Motoroly sme o krátky rozhovor požiadali aj slovenské zastúpenie Lenova. Na naše otázky odpovedal Vladimír Varzaly, Country Sales Manager z Lenovo Slovakia:

Môžete aspoň v hrubých rysoch bližšie konkretizovať hlavné plány, ktoré má Lenovo s Motorolou?

Akvizícia spoločnosti Motorola Mobility je strategickým krokom a našej spoločnosti prinesie príležitosť stať sa silným globálnym hráčom na mobilnom trhu. Motorola Mobility sa stane súčasťou našej novej divízie Mobile Business Group, ktorej cieľom je vytvoriť z našej spoločnosti významného globálneho hráča na trhu smartfónov a tabletov.

Predpokladáme, že značka Motorola zostane zachovaná, máte v tomto smere nejaké konkrétnejšie informácie?

Značka Motorola je na mobilnom trhu ikonou a náš plán je chrániť ju a posilniť jej pozíciu do budúcna. Ako uviedol Dennis Woodside, generálny riaditeľ spoločnosti Motorola Mobility: „Ako súčasť spoločnosti Lenovo, bude mať Motorola Mobility rýchlu cestu k naplneniu nášho cieľa, získať ďalších 100 miliónov ľudí s mobilným internetom.“ Nedávno uvedené produkty Moto X a Moto G na trh, rovnako ako séria produktov DROID, sú veľmi silné produktové línie a našou snahou je podporovať ich. Sme hrdí na to, že sa stanú súčasťou nášho portfólia produktov a Lenovo bude tak pokračovať v budovaní viac ako 80-ročného dedičstva, podobne, ako sa nám to podarilo s legendárnou značkou ThinkPad.

Smartfóny a tablety Lenovo zatiaľ v akciovej ponuke slovenských operátorov nenájdeme, čo je v súvislosti s takýmto veľkým výrobcom určite škoda. Máte ambície ponúknuť svoje zariadenia zákazníkom aj touto formou a prebiehajú už prípadne nejaké rokovania?

So slovenskými operátormi spolupracujeme v rámci nášho produktového portfólia notebookov. Príchod Lenovo smartfónov na slovenský trh je aktuálny v priebehu tohto roka, kedy plánujeme rokovať aj s operátormi. Vzájomná spolupráca je otázkou času a obojstranne výhodných podmienok.

Bude mať akvizícia Motoroly konkrétne pozitívne dôsledky aj pre slovenských zákazníkov? Môžeme očakávať výraznejší vstup Lenova na slovenský trh a širšiu ponuku mobilných zariadení značky Lenovo, resp. Motorola na Slovensku?

Aktuálne pracujeme na detailoch našej spolupráce, takže podrobnejšie informácie budú známe v blízkej dobe.

Náš tip
Lenovo sa postavil pred neľahkú úlohu. Chce prekonať Apple a Samsung

Zdroj: Phandroid

2.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+