MojAndroid

Minulý týždeň sme sa pozreli na históriu vývoja smartfónov z trochu viac výkonnostného hľadiska a preskúmali sme, ktoré modely boli na trhu prvé buď s nejakým typom procesoru, alebo pamäte RAM. Okrem toho ale pri smartfónoch sledujeme mnohé ďalšie parametre, v ktorých sa výrobcovia predbiehajú. Platí to aj dnes a kategórie displej a kamera nie sú žiadnou výnimkou. Práve tieto dve kategórie sú aj v súčasnosti tými, ktoré naďalej posúvajú naše smartfóny na novú úroveň využitia a práve tu sú rozdiely oproti starším modelom veľmi viditeľné.

Displej

Ak v súčasnosti výrobca predstaví zariadenie, ktoré má na trhu ako prvé nejaký výnimočný displej, netrvá dlho a konkurencia prinesie alternatívne riešenie. V súčasnosti ide skôr o extravagantné prvky, ako ultra-vysoké rozlíšenie či zahnutý displej. V minulosti to ale boli veľmi praktické faktory, ktoré výrazné zlepšovali pohodlie pri používaní telefónu. Dnes je už napríklad HD rozlíšenie prvkom smartfónov najnižšej kategórie, no v minulosti to tak vôbec nebolo. Úplne prvým smartfónom s HD displejom bol pritom prvý model Samsung Galaxy Note. Ten posunul naše vnímanie toho, aké veľké zariadenia sú ešte znesiteľné a aby užívateľov presvedčil, ponúkol dovtedy nevídané rozlíšenie.

Samsung Galaxy Note
Samsung Galaxy Note

V kategórii rozlíšenia nasledoval v ďalších rokoch veľký boom. Prvé zariadenie s dnes už štandardným Full HD rozlíšením bol pritom model HTC Droid DNA, ktorý sa predával v Amerike, resp. model HTC Butterfly, ktorý sa predával v Ázii. Odvtedy bolo Full HD rozlíšenie úplne prirodzené a iba málokto si myslel, že na smartfónoch budeme potrebovať niečo viac. Opak bol však pravdou a netrvalo dlho a na svete bol prvý smartfón s QHD displejom. Tým bol Vivo XPlay 3S, a to aj napriek tomu, že u nás patrilo prvenstvo v tomto smere vlajkovej lodi LG G3.

Vivo XPlay 3S
Vivo XPlay 3S

Odhliadnuc od rozlíšenia displeja sú prvenstvá trochu menej významné, no stále veľmi zaujímavé. V posledných rokoch sa objavili modely so zahnutým displejom. Úplne prvým takýmto smartfónom bol LG G Flex, ktorý bol krátko potom nasledovaný modelom Samsung Galaxy Round. Samsung neskôr ukoristil iné prvenstvo, a to konkrétne v smartfóne zahnutom na jednej strane displeja v podaní Samsungu Galaxy Note Edge a v smartfóne zahnutom na oboch stranách v súčasnej vlajkovej lodi Samsung Galaxy S6 Edge.

Samsung Galaxy Note Edge
Samsung Galaxy Note Edge

Za zmienku stojí určite aj ruský YotaPhone. Ten si svojich fanúšikov získal neštandardnou výbavou s dvomi displejmi. Telefón má na jednej strane klasický farebný dotykový displej, no na opačnej strane zariadenia sa nachádza úsporný e-ink displej. Ten môže slúžiť na zobrazovanie základných informácií (zmeškané upozornenia, počasie), či ako elektronická čítačka. Jeho výhodou je oveľa menšia spotreba oproti klasickému displeju. Tento smartfón má v súčasnosti svojho nástupcu a objavila sa už aj konkurencia.

YotaPhone
YotaPhone

Fotoaparát

Ak sa pozrieme na displeje smartfónov, zistíme, že tieto kompaktné zariadenia ponúkajú takmer najlepšie displeje spomedzi všetkých technologických zariadení na trhu. Vysoké rozlíšenie na malej ploche spolu s vysokým jasom, skvelými pozorovacími uhlami, dotykovou technológiou a výbornými farbami sú kvality, ktoré nenájdeme ani na mnohých notebookoch či iných zariadeniach. V otázke fotoaparátov ale tieto zariadenia stále zaostávajú za kompaktnými fotoaparátmi či digitálnymi zrkadlovkami. Výrobcovia ale robia všetko preto, aby sa to zmenilo. Začalo to pri slávnom modeli Nokia N95, ktorý bol úplne prvým smartfónom s fotoaparátom s rozlíšením 5 MP.

Stále šlo o rozlíšenie, ktoré sme vtedy našli aj na bežných kompaktných fotoaparátoch, a tak to bolo skutočne ohromné. Tu ale vývoj, pochopiteľne, nezastal. Samsung pripravil prvý smartfón s 8-megapixelovým fotoaparátom, ktorým bol model INNOV8. Rozlíšenie fotoaparátov narastalo aj naďalej a netrvalo dlho a na trhu bol prvý smartfón s 12-megapixelovým fotoaparátom. Na svedomí ho mala spoločnosť SonyEricsson a šlo o model Satio.

Samsung INNOV8
Samsung INNOV8

V roku 2012 sme sa už dostali k hodnotám, ktoré sú aktuálne dodnes. HTC vtedy predstavilo svoj model Titan II, ktorý ponúkal 16-megapixelový fotoaparát, čo bolo vtedy úplne najviac na svete. Až neskôr si výrobcovia uvedomili, že rozlíšenie nie je všetko. Napriek tomu šlo o faktor, ktorí mnohých užívateľov dokázal ohromiť. V roku 2013 sa na trh dostal model Sony Xperia Z1, ktorý ponúkal dnes už známy snímač s rozlíšením 20,7 MPx. Vtedy bola ale vlajková loď od sony jedinou svojho druhu a mnohí užívatelia si mysleli, že 20-megapixelový fotoaparát je všetko, čo je potrebné pre vytvorenie dokonalých fotografií.

Sony Xperia Z1
Sony Xperia Z1

Aj napriek tomu, že v tej dobe sa výrobcovia viac začali sústrediť na iné vlastnosti fotoaparátu okrem rozlíšenia, v niektorých spoločnostiach bolo vysoké rozlíšenie považované stále za veľmi dôležité. Tak vznikol aj model Nokia 808 PureView s fotoaparátom s rozlíšením 41,3 MP. Samozrejme, táto Nokia ponúkala aj iné prednosti okrem vysokého rozlíšenia a na dlhý čas sa stala kráľom smartfónových fotografií. Dnes už ale aj Microsoft vie, že takéto vysoké rozlíšenie nie je pre skvelé fotografie najdôležitejšie.

Nokia 808 Pureview
Nokia 808 Pureview

Aj v prípade fotoaparátov na smartfónoch sa nájdu jednotlivci, ktorí sa chceli presadiť v neštandardnom smere. Veľkým priekopníkom v tomto smere je aj spoločnosť HTC. Tá ponúkla ako prvá smartfón s ultrapixelmi (HTC One M7) či DualCamerou určenou na zaznamenávanie hĺbky poľa (HTC One M8). Na svojom konte má HTC ale aj jedno ďalšie prvenstvo – smartfón s 3D kamerou, ktorým bol HTC Evo 3D. 3D kamery sa ale neuchytili, no toto prvenstvo taiwanskej spoločnosti nikto nevezme.

HTC Evo 3D
HTC Evo 3D

Nahrávanie videa

Okrem fotografovania sú smartfóny ideálne aj na nahrávanie videa. V tomto smere dokonca často predbehnú aj kompaktné fotoaparáty a výrobcovia sa už dlho snažia zdokonaliť aj tento aspekt smartfónov. Hoci dnes už bežne používame smartfóny, ktoré zvládnu nahrávanie videa v 4K rozlíšení, v minulosti nebolo štandardom ani HD rozlíšenie. To priniesol až smartfón Samsung Omnia HD, ktorý bol svojho času veľmi populárny a ponúkal niektoré z najlepších špecifikácií na trhu.

Samsung Omnia HD
Samsung Omnia HD

Ďalším zaujímavým zariadením v našom výbere je model od LG. Konkrétne ide o model LG Optimus 2X, ktorý v minulom dieli Témy týždňa figuroval ako prvý smartfón s dvojjadrovým procesorom. Tomuto modelu ale patrí aj prvenstvo v kategórii nahrávania videa – konkrétne šlo o prvý smartfón, ktorý umožňoval nahrávanie Full HD videa, čo bol na tú dobu obrovský skok v kvalite.

LG Optimus 2X
LG Optimus 2X

Posledným najväčším skokom v kvalite nahrávania videa je zvýšenie maximálneho rozlíšenia na 4K. Toto má na svedomí smartfón Acer Liquid S2. Hoci UHD video sa vám možno spája s niektorými inými modelmi, práve smartfón od Aceru bol v tomto smere priekopníkom a všetky ďalšie zariadenia s touto funkciou sú prakticky jeho nasledovníkmi.

Acer liquid S2
Acer liquid S2

Všetky tieto smartfóny boli v čase svojho predstavenia veľmi populárne. Predsa len zvýšenie počtu jadier procesoru nie je niečo, čo zaujme bežného užívateľa. Zvýšenie počtu Megapixelov alebo rozlíšenia displeja je niečo, čomu rozumie takmer každý, a tak tieto prvenstvá boli skutočne skvelým marketingovým ťahom. Na ktorý z týchto smartfónov si najviac spomínate vy? Vlastnili ste niektorý z nich? Podeľte sa o svoje spomienky s nami a ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: PhoneArena

12.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+