MojAndroid

Dnes existuje fóbia takmer na všetko. Ľudia sa boja tmy, pavúkov, klaunov a dokonca aj slnka. Výraz nomofóbia pritom pozná málokto. Ide o spojenie anglických slov no + mobile +phone + phobia, teda strach z toho, že pri sebe nemáte svoje mobilné zariadenie. Najčastejšími prejavmi tejto fóbie je neustále držanie mobilu v ruke, neustále kontrolovanie nových správ a nutkanie hneď reagovať na všetky novinky a upozornenia. Určite ste sa niektorí v tejto definícii spoznali…

Závislým sa môže stať každý

Vedeli ste o tom, že priemerný používateľ mobilov vo veku od 18 do 24 rokov pošle denne v priemere viac ako 100 textových správ, pričom sa na displej svojho mobilu za deň pozrie priemerne viac ako 150-krát? Môžu za to funkcie, ktoré nám dnes mobilné zariadenia ponúkajú – používame ich ako budík, kalendár, zdroj informácií o počasí, noviny a v neposlednom rade ako komunikátory. Oproti počítačom majú jednu obrovskú “výhodu” – môžeme ich mať neustále so sebou.

Svoje mobily kontrolujeme neustále, pretože sa bojíme, či nezmeškáme dôležitý hovor, správu alebo či jednoducho nebudeme odstrihnutí od zdroja zaujímavých informácií a noviniek zo sveta. Neustála potreba sledovania sociálnych sietí ako je Facebook či Instagram dokonca vo svete vyvolala nový typ psychickej úzkosti známy ako FOMO (Fear Of Missing Out – strach, že by mi niečo ušlo). Všeobecne sa to dá nazvať ako strach z toho, že by som nebol online. 

Lenovo Vibe Z2 Pro recenzia-3

Niektorí vedci dokonca tvrdia, že dnešný svet je tak skazený, že svoje automobily, domovy či dokonca smartfóny v hlave považujeme za súčasť nás samých, akoby časť nášho tela. Russell Belk, profesor zo Schulich School, hovorí o tom, že keď pri sebe nemá závislý človek mobil, cíti sa, akoby mu niečo chýbalo, akoby stratil svoju končatinu. Vedci dokonca robili jednoduché testy o tom, ako veľmi dokáže strata smartfónu zničiť naše sústredenie sa a rozmýšľanie. Ľudí nechali poskladať jednoduché puzzle s mobilom vo svojej blízkosti a neskôr bez toho, aby mali svoj mobil k dispozícii, no aby naň videli za ochranným sklom vo vedľajšej miestnosti. Potom počas skladania puzzle na mobil zavolali s tým, že nastavili hlasné zvonenie a po 6 “pípnutiach” hovor zložili. Výsledky testu dokázali, že skladanie puzzle trvalo závislým používateľom nielen dlhšie, ale zvýšil sa aj ich tep, krvný tlak a cítili sa nepríjemne. Pocit toho, že vo vedľajšej miestnosti zvoní ich mobil a oni ho nie sú schopní zdvihnúť, v nich dokonca vyvolal pocity úzkosti. Keď svoje mobily mali pri sebe, ich tlak, tep aj pocity boli normálne.

Najčastejšie sa prejavuje u študentov

Nomofóbiou trpelo v roku 2010 v priemere 58% mužov a 47% žien. Dnes sú tieto čísla značne vyššie. Zarážajúce je, že až 20% ľudí vo veku 18 až 34 rokov používa smartfón dokonca aj pri sexe. Tento zvláštny druh závislosti sa však v dnešnej dobe prejavuje najmä u študentov. Tí sú totižto príkladom “ideálneho používateľa” – na svojom smartfóne používajú najviac funkcií. Používajú ho počas školy, vo voľnom čase na komunikáciu s priateľmi či prehrávanie hudby a dokonca s nim aj spávajú (podľa prieskumu viac ako 65% používateľov). Viac než polovica študentov svoj mobil dokonca nikdy nevypne – tomu sa hovorí závislosť.

TEST | Ste závislí aj vy?

Vedci vyvinuli hneď niekoľko jednoduchých testov, ktoré dokážu odhaliť, či je používateľ závislý na svojom zariadení. My sme sa preto rozhodli, že vám jeden z takýchto testov ponúkneme aj v tomto článku. Na jeho vyhodnotenie budete potrebovať papier a pero (nie smartfón). Na vety odpovedajte číselne od 1 po 7, pričom “1” predstavuje totálny nesúhlas a “7” totálny súhlas. Odpovedajte úprimne, aby boli výsledky objektívne.

  1. Cítil by som sa nepríjemne, kebyže nemám pri sebe smartfón s neustálym prístupom k novým informáciám.
  2. Bol by som nahnevaný, kebyže si nemôžem niečo vyhľadať na smartfóne vtedy, keď to potrebujem.
  3. Nemožnosť zobraziť nové informácie zo sveta, o počasí či zo sociálnych sietí na mobile ma robí nervóznym.
  4. Bol by som nahnevaný, kebyže nemôžem používať funkcie mobilu vtedy, keď ich najviac potrebujem (napr. pri výpadku signálu potrebujete súrne volať).
  5. Mám strach z toho, že sa mi vybije smartfón, a tak neustále kontrolujem úroveň batérie.
  6. Chytá ma panika, keď nemám možnosť volať alebo písať SMS správy.
  7. Keď nemám signál alebo prístup k Wi-Fi, tak v pravidelných intervaloch sledujem, či už je dostupný internet a mobilná sieť.
  8. Bez môjho smartfónu sa cítim nesvoj, mám pocit, akoby mi stále niečo chýbalo.
  9. Cítim potrebu každú chvíľu kontrolovať smartfón, či nie je niečo nové.

V prípade, že so sebou nemám svoj smartfón, 

  1. Cítim sa znepokojený, že nemôžem komunikovať s rodinou a priateľmi.
  2. Bojím sa, že ma rodina či priatelia nemôžu zastihnúť.
  3. Cítim sa nervózny z toho, že by som zmeškal hovor alebo SMS správu.
  4. Cítim sa nesvoj, lebo nemám kontakt s okolitým svetom.
  5. Cítim sa nervózny, lebo neviem, či niekto so mnou nechce nadviazať kontakt.
  6. Cítim sa nesvoj, lebo viem, že nie som v spojení s blízkymi ľuďmi.
  7. Cítim sa nervózny, lebo som odpojený od mojej online identity.
  8. Som nervózny, lebo nemôžem kontrolovať svoje účty na sociálnych sieťach.
  9. Som nesvoj z toho, že nemôžem skontrolovať nové upozornenia zo sociálnych sietí.
  10. Vadí mi, že si nemôžem skontrolovať schránku s emailami.
  11. Mám pocit, že neviem, čo mám robiť, nudím sa.

Na konci spočítajte svoje body a zaraďte sa do jednej z týchto skupín:

  • 20 bodov – netrpím žiadnou závislosťou na smartfóne.
  • 21 – 60 bodov – som čiastočne závislý na smartfóne.
  • 61 – 100 bodov – som značne závislý na smartfóne.
  • viac ako 100 bodov – som úplne závislý na smartfóne.

Ako sa zbaviť závislosti na mobile

Vedci odporúčajú ako liečbu od závislosti na mobilných zariadeniach počas dňa vyhradiť niekoľko hodín na “technologický odpočinok”. Vtedy by ste sa mali úplne vyhýbať akýmkoľvek elektronickým zariadeniam, teda aj televízoru, počítaču či hudobnému prehrávaču. Skúste si čítať knihu, ísť na prechádzku do prírody alebo sa venovať nejakému koníčku. Ak to nedokážete, riešením môže byť aj NoPhone. 

nophone-titulka

Náš tip
noPhone: Odolá NSA aj pádu z lietadla. Najbezpečnejší telefón na svete

NoPhone je gumený model mobilného telefónu, ktorý nemá žiadne funkcie, ide iba o gumu v tvare telefónu. Hoci mnohí toto “zariadenie” zatracujú, vedci hovoria o tom, že nám v niektorých prípadoch môže nahradiť smartfón – napríklad tým, že ho iba nosíme vo vrecku, prípadne ho držíme v ruke. Dôležité je to, čo sa odohráva v hlave. Jednoduchým riešením je aj odinštalovanie sociálnych sietí z vašich smartfónov, prípadne nastavenie tichého režimu s tým, že si nové upozornenia a zmeškané udalosti pozriete iba napríklad raz za hodinu.

Zdroj: PsychologyToday, 2, Pix11

2.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+