MojAndroid

Okrem toho, že sa ružový operátor opäť pochválil najkvalitnejšou sieťou na Slovensku a patrí medzi najlepších na svete, od dnes prichádza s veľkou novinkou. Zákazníci budú môcť využívať internet priamo na palube lietadla. Zákazníci tak môžu využívať internet v lietadle v rámci pilotnej prevádzky bezplatne až do 29.2.2020.

 • Internet je dostupný v rámci Európskej Únie, nad morom je to zatiaľ technicky nemožné. Signál zabezpečujú základňové stanice, ktoré sú upravené tak, aby signál smeroval nahor. Niekoľko z nich je postavených aj na Slovensku.

Na prístup k internetu bude stačiť aplikácia Telekomu

Cena, ktorá bude platiť po tomto období zatiaľ nie je známa. Službu môžu od dnes využívať zákazníci Telekomu, s výnimkou tých, ktorí majú Easy karty. Na správne fungovanie vám bude stačiť len aplikácia Telekomu, ktorá v lietadle pripojenie zabezpečí automaticky. Ešte na zemi ju bude potrebné zapnúť, nakonfigurovovať, v lietadle aktivovať letový režim, spustiť aplikáciu a spustiť Internet v lietadle Beta. Znie to možno zložito, no je to veľmi jednoduché.

 • Potrebná je samozrejme najaktuálnejšia verzia aplikácie, ktorú si jednoducho stiahnete z obchodu Google Play

Telekom internet v lietadle

Pripojenie je dotatočné na četovanie, surfovanie po webe či e-mailovú komunikácu

Internet môžete v lietadle využívať na dvoch zariadeniach súčasne. Maximálna rýchlosť je 600 kb/s. Internet je určený na četovanie, surfovanie po internete, vybavovanie e-mailov a podobne. Nie na sťahovanie obrovského množstva dát či pozeranie videí. Teoreticky by malo fungovať aj telefonovanie prostredníctvom četovacích aplikácií, avšak nie videohovoty.

Na to, aby ste mohli internet v lietadle využívať, je potrebné letieť jednou zo spoločností, ktoré sa do programu zapojili:

 • Lufthansa
 • Austrian Airlines
 • Eurowings

Lietadlá musia byť kvôli tejto službe špeciálne technicky vybavené, z toho dôvodu je zatiaľ počet prepravcov obmedzený.

Vynikajúca kvalita sietí

Slovak Telekom dokázal opätovne vynikajúcu kvalitu sietí na Slovensku a vyhral významný test sietí od umlaut (predtým P3) po siedmy raz po sebe za päť rokov. Je jediným operátorom na Slovensku, ktorý vyhral všetky testy realizované P3, resp. umlaut, ktorá sa zameriava na certifikované merania mobilných sietí na celom svete.

Slovak Telekom neustále vylepšuje svoje siete, investuje do LTE-A v nových lokalitách a ďalej pracoval na kvalite VoLTE technológie v sieti i vyššom počte podporovaných zariadení. Obidve vylepšenia pomohli 4G sieti k lepším výsledkom.

Stále najlepšie výsledky Telekomu na Slovensku

Nezávislé merania umlaut dokázali, že Slovak Telekom dosiahol najlepšie výsledky v celkovom teste, získal najviac bodov a certifikát Best in Test. Výhrou vo všetkých troch kategóriách si zabezpečil i ocenenia Best in Data a Best in Voice.

Do testu boli zapojené všetky 4 slovenské siete a Slovak Telekom získal až 963 bodov, čím si polepšil oproti minuloročným 940 bodom. Zvyšní operátori získali po 933, 806 a 681 bodov.

„Najlepšia zákaznícka skúsenosť na sieti je naša top priorita a som skutočne rád, že výsledky najnovšieho umlaut testu opakovane potvrdili, že mobilné siete Slovak Telekomu poskytujú to najlepšie v krajine. Sme popredu oproti konkurencii v mnohých oblastiach a dosahujeme extrémne silne výsledky pri rýchlostiach sťahovania i posielania dát oproti konkurencii. Pri dátach máme tú najrýchlejšiu sieť a najlepšie výsledky pri sledovaní YouTube s najkratšími časmi načítavania videí. Sme silní vo veľkých i malých mestách a ostávame veľmi dobrí aj na cestách. Pri hlase poskytujeme najvyššiu kvalitu služieb a ešte sme ju zlepšili oproti minulému roku. Som veľmi hrdý a vďačný nášmu tímu expertov, ktorý sa vyšvihol v teste na novú rekordnú hranicu 963 bodov – vďaka tomu Slovak Telekom jednoznačne patrí medzi špičku operátorov na celom svete a ešte si v nej posilnil svoju pozíciu,“ uviedol Branimir Marič, výkonný riaditeľ pre technológie a siete spoločnosti Slovak Telekom.

Telekom vyhral obe hlavné kategórie

Októbrové meranie umlaut ukázalo, že Slovak Telekom získal najvyššie skóre v kategóriách Hlasové a Dátové služby.

Pri hlasových službách dosiahol Slovak Telekom: 

 • špičkovú spoľahlivosť hovorov v mestách, aj na cestách
 • najlepšiu kvalitu hovorov medzi všetkými operátormi
 • plnú funkčnosť VoLTE, a to i v náročných podmienkach a tiež dosahovanie veľmi krátkeho času spojenia

Meraním dátových služieb sa ukázali najlepšie výsledky v teste vo všetkých kategóriách, a to v mestách veľkých i malých, aj na cestách. Zároveň:

 • Slovak Telekom ukázal veľmi silné výsledky vo veľkých mestách: takmer 120 Mbps priemerná rýchlosť pri sťahovaní a skoro 45 Mbps pri odosielaní dát
 • výborné výsledky v menších mestách: siete Slovak Telekomu majú najrýchlejšie načítanie stránok, 100% prehrávanie YouTube videí, aj najkratší štart videa, dosahujú viac ako 50 Mbps pre sťahovanie dát a takmer 30 Mbps pri ich odosielaní
 • najlepšie siete na cestách: opäť dosahujú najrýchlejší štart YouTube videa, priemernú rýchlosť 48 Mbps pri sťahovaní a takmer 24 Mbps pri posielaní dát

Metodika testu

Aktuálny test na Slovensku zahŕňal väčšie i menšie mestá, aj vybrané hlavné trasy ciest. Detailný test zhrnul merania a vyhodnotil viaceré parametre ako sťahovanie a odosielanie súborov, čas načítania internetových stránok, prácu a načítanie YouTube videí.

Testy umlaut boli realizované v 2G, 3G a 4G sieťach štyroch operátorov počas októbra 2019.

Certifikát a ďalšie detaily na webe umlaut

Slovak Telekom ponúka odkaz na webovú stránku umlaut, kde nájdu celý certifikát Best in Test a ďalšie výsledky z meraní.

Odkaz na test: https://www.umlaut.com/en/benchmarking/slovakia

Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+