MojAndroid

Ovládanie smartfónov a tabletov prostredníctvom displejov s rozpoznávaním tlaku je už oficiálne vecou. Svoj prvý smartfón s Force Touch displejom predstavil už Apple a nezaostáva za ním ani Huawei, ktorý v Huawei Mate S použil podobnú technológiu. Skutočnú revolúciu v ovládaní dotykových panelov však prinesie Synaptics, ktorý predstavil technológiu ClearForce.

Tá podľa spoločnosti “umožní výrobcom odlíšiť sa tým, že zákazníkom poskytne novú dimenziu ovládania pri rýchlom skrolovaní, zoome, hraní hier, editovaní textu a fotografií, a to pomocou rôznej sily, akou budú tlačiť prstom alebo stylusom na displej.” Synaptics spolupracuje s viacerými výrobcami po celom svete a chce priniesť túto novú dimenziu ovládania už v priebehu budúceho roka. Práve vtedy sa majú objaviť prvé smartfóny s touto technológiou. Tá umožní vytvárať nové používateľské rozhrania a zvýši produktivitu pri používaní aplikácií na dotykových displejoch.

Spoločnosť má vo vývoji podobných technológií už pomerne dlhú históriu a skúsenosti. Momentálne má schválených viac ako 60 patentov a ďalšie čakajú. Tretia generácia technológie, ktorá dokáže rozpoznať tlak, bude najskôr dostupná v smartfónoch, neskôr sa však má rozšíriť aj do tabletov a nositeľných zariadení.

Pomocou novej technológie bude možné:

  • Meniť rýchlosť skrolovania
  • Približovať obrázky a posúvať ich
  • Ovládať funkciu náhľadu a výberu
  • Odomknúť a prebudiť zariadenie
  • Prispôsobiť ovládanie hier
  • Aktivovať kontextové menu
  • Kontrolovať hrúbku čiary, štetcov alebo iných kresliacich nástrojov
  • Meniť parametre obrázku – jas, kontrast, satúráciu
  • Pri písaní vyberať symboly a iné

Otázne ostáva, akú daň si implementovanie novej technológie vyberie. V prípade Applu to bolo napríklad zvýšenie hmotnosti a väčšia hrúbka zariadenia. Každopádne, aj keby sa mali zariadenia mierne zväčšiť a mali mať väčšiu hmotnosť, za implementáciu ClearForce to aspoň podľa nás určite stojí.

Zdroj: synaptics

 

8.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+