MojAndroid

Sony tento rok predstavil celý rad zariadení s magickým číslom 3. Na IFA uviedol niekoľko noviniek vrátane Xperie Z3, Z3 Compact, tabletu Z3 Compact, či Xperie E3. Práve tá by mohla zaujať všetkých záujemcov o lacnejší smartfón. Sony Xperia E3 síce nenadchne tými najlepšími parametrami, ale poteší svojím spracovaním či dobrou výdržou batérie.

Klasická Xperia

Sony Xperia E3 nepatrí k žiadnym dizajnovým prevratom výrobcu. Podobne ako väčšina jeho smartfónov, aj Xperia E3 sa riadi dizajnovým jazykom, ktorý sme mohli vidieť už pri predchádzajúcich modeloch. Nedisponuje síce tak prémiovým prevedením ako high-endové smartfóny Sony, no ani v tejto kategórii sa nedá zahanbiť.

Mobil je dostatočne pevný a všetky časti do seba presne zapadajú. Prednú stranu pokrýva sklo odolné voči roztriešteniu, ktoré chráni 4,5 palcový displej, ako aj prednú kameru a niekoľko ďalších senzorov. Jeho nevýhodou však je, že pomerne ľahko zachytáva odtlačky prstov a ťažko sa čistí. V spodnej a vrchnej časti sa nachádzajú otvory, ktoré imitujú stereoreproduktory Xperie Z3. Nedajte sa však oklamať, len pod jedným z nich sa totiž nachádza telefónny reproduktor. Ten hlasný, ktorý slúži na reprodukciu zvonení a hudby, je v skutočnosti situovaný v zadnej časti. Displej je inak vzhľadom na proporcie telefónu pomerne malý a okraje okolo neho veľké.

Sony Xperia E3-recenzia-2

Ovládacie prvky smartfónu sú rozmiestnené podobne ako aj na iných Xperiách. Na pravom boku nájdete dobre známe okrúhle tlačidlo pre zapnutie, a pod ním dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti. Vo vrchnej hrane sa nachádza 3,5 mm audio jack, micro USB pre nabíjanie a prepojenie s PC si svoje miesto našlo naľavo. Sloty pre micro SIM a microSD kartu nájdete pod zadným krytom, ktorý je k telu pripevnený pomerne pevne. Pokrytý je na dotyk príjemným soft-touch materiálom, ktorý s obľubou zachytáva odtlačky prstov, no zároveň zabraňuje šmýkaniu zariadenia v rukách. Na jeho zloženie odporúčam použiť otvor micro USB konektora. Inak vás na zadnej strane nečakajú žiadne prekvapenia. Umiestnený tu je hlavný fotoaparát a taktiež prisvetľovacia LED dióda.

Sony Xperia E3-recenzia-5 Sony Xperia E3-recenzia-6

Ak ste si mysleli, že Xperia E3 bude mať vyberateľnú batériu, tak vás budem musieť sklamať. Aj napriek odnímateľnému zadnému krytu je batéria s kapacitou 2330 mAh do zariadenia zabudovaná napevno.

Sony Xperia E3-recenzia-8

Inak je Sony Xperia E3 klasický smartfón od Sony. Neudiali sa tu žiadne veľké dizajnové zmeny a vzhľad zariadenia je zväčša o tom istom. Na druhej strane poteší už tradične dobré spracovanie, naopak, mínusom sú pomerne veľké okraje okolo displeja.

Uspokojivý displej

Displej má veľkosť 4,5 palca, no na veľkosti telefónu sa to veľmi neprejavilo. V porovnaní s Xperiou Z3 Compact so 4,7 palcovou obrazovkou je dokonca výrazne väčší. Aj napriek menšiemu displeju teda neočakávajte zariadenie s najmenšími možnými rozmermi. Inak je ale displej pomerne dobrej kvality, aj keď v cenovej kategórii v ktorej sa predáva, sa už objavujú aj zariadenia disponujúce vyšším ako FWVGA (480 x 854 px) rozlíšením. Dobrým príkladom je Motorola Moto G.

Sony Xperia E3-recenzia-1

Rozlíšenie je pre väčšinu činností maximálne postačujúce, no pri bližšom pohľade sú už viditeľné jednotlivé pixely. Privítal by som, keby Sony v tomto modeli použilo panel aspoň s rozlíšením HD. Kvalita farebného podania tiež nepatrí k tým najlepším. Biela je aj po úpravách vyváženia bielej stále ladená do žlta a aj ostatné farby sú trochu vyblednuté. Pozorovacie uhly sú ale dobré, čo platí aj o čitateľnosti na priamom slnečnom svetle.

Občas sa zamotá

Xperiu E3 poháňa štvorjadrový procesor Snapdragon 400 s taktom 1,2 GHz, ktorý je dostatočne výkonný na to, aby zabezpečil plynulé prechody a rýchle reakcie telefónu. Počas používania som teda nezaznamenal žiadne výraznejšie problémy. Aplikácie sa na možnosti procesora spúšťali rýchlo a pohyb v operačnom systéme bol taktiež vo väčšine prípadov plynulý. Samozrejme, nečakajte takú rýchlosť ako v prípade výkonnejších vlajkových modelov. Pre porovnanie, Xperia E3 dosiahla v AnTuTu skóre 18031, zatiaľ čo taká Xperia Z3 až 42-tisíc. Menší výkon už pocítite najmä pri náročnejších činnostiach alebo pri náročnejšom multitaskingu, keď sa budete s telefónom snažiť vykonávať niekoľko úloh súčasne – napríklad inštalovať aplikácie a prehliadať webové stránky. Občas som však pri používaní pozoroval spomalené reakcie aj pri bežných činnostiach.

Sony Xperia E3-recenzia-9

Grafická jednotka Adreno 305 zvláda aj náročnejšie tituly, no nie je pripravená čeliť graficky pokročilejším hrám budúcnosti. Na E3 som vyskúšal Dead Trigger 2, ktorý sa dal hrať bez akýchkoľvek obmedzení. Vzhľadom na menšie rozlíšenie displeja to však nie je prekvapujúce. Integrovaná grafika tak nemá toľko práce s vykresľovaním ďalších pixelov.

Smartfón disponuje 4 GB vnútornej pamäte, z ktorej je pre používateľa dostupných 1,72 GB. Rozšíriť ju však môžete prostredníctvom pamäťových kariet micro SD alebo aj externými USB diskami, ktoré môžete pripojiť prostredníctvom redukcie alebo USB flash disku s micro USB konektorom. Samozrejmosťou je aj podpora myšiek či klávesníc. Nevýhodou však je, že viaceré hry či aplikácie do zariadenia pravdepodobne nenainštalujete. Dôvodom je, že už pri nainštalovaní desiatok aplikácií som sa stretol s problémom nedostatku pamäte a to, že pri ich sťahovaní sa musia najskôr stiahnuť do internej pamäte.

Zvládne aj Full HD videá

Štvorjadrový procesor použitý v Xperii E3 bez problémov zvládne aj prehrávanie Full HD videí, pričom podporovaná je väčšina dnes bežne dostupných formátov videa. Vďaka tomu si môžete dlhé chvíle krátiť aj pozeraním filmov, pričom ich nebudete musieť ani nanovo konvertovať do formátu, ktorý by smartfón podporoval. Hudobné možnosti smartfónu nie sú tak bohaté ako u drahšieho súrodenca Z3. Nájdete tu jeden hlasný reproduktor, ktorý sa ale od iných smartfónov veľmi neodlišuje. Tento ponúka dobrú hlasitosť aj kvalitu reprodukcie. Nečakajte však kvality stereorepruktorov Xperie Z3, či HTC BoomSound.

Sony Xperia E3-recenzia-3

Sony vybavil Xperiu E3 aj niekoľkými multimediálnymi aplikáciami, ktorých mená sú nám už dobre známe. Filmy triedia multimediálne súbory do niekoľkých kategórii podľa umiestnenia vo vnútornej pamäti. V každej z nich sa zobrazujú náhľady a po spustení aj ďalšie informácie získané z databázy Gracenote. Album poskytuje miesto pre vaše fotografie, a umožňuje triedenie snímkov podľa viacerých kritérií. Snímky môžete usporiadať podľa umiestnenia vo vnútornej pamäti, podľa tváre alebo miesta vytvorenia, a to v mriežke, ktorej veľkosť môžete meniť pomocou gesta pinch-to-zoom. Priamo v aplikácií sa dajú zobraziť aj súbory zo vzdialených zariadení alebo sociálnych sietí Facebook, Picasa, či Flickr. Zábery je možné označiť ako obľúbené a samozrejmosťou je aj vstavaný editor fotografií s niekoľkými efektmi a nástrojmi na úpravu.

Xperii E3 chýbajú v nastaveniach zvuku viaceré položky z high-endových modelov, čo je vzhľadom na cenu pochopiteľné. Výrobca však pribalil aspoň automatické prispôsobenie kvality zvuku interného reproduktoru Clear Phase a zvýšenie jeho hlasitosti xLOUD. Chýbajú však pokročilejšie funkcie, ako napríklad vlastný ekvalizér, podpora virtuálneho zvuku a iné.

Android a TimeScape

Táto dvojica je už u zariadení Sony dobre známa. Android vo verzii 4.4.2 KitKat tu dopĺňa používateľská nadstavba TimeScape, s ktorou sú fanúšikovia tejto značky už veľmi dobre oboznámení. Jej spracovanie je veľmi podobné tomu, čo nájdete na Xperii Z3, ide však o staršiu verziu z Xperie Z2. Niektoré grafické prvky sú teda iné a to platí aj o usporiadaní nastavení. Zmien však nie je tak veľa, aby boli pre používateľa podstatné. Môžete sa tak tešiť na jednoduché a prehľadné používateľské prostredie, ktoré svojím vzhľadom pripomína čistý Android. Sony ho samozrejme doplnil aj niekoľkými vychytavkami, vrátane podpory motívov a miniaplikácií.

Sony Xperia E3-recenzia-2 Sony Xperia E3-recenzia-1 Sony Xperia E3-recenzia-6

Launcher pozostáva z obrazoviek, ktorých usporiadanie je možné meniť podľa vlastného uváženia. Samozrejmosťou je menu s aplikáciami, v ktorých je možné vyhľadávať, či odinštalovať napotrebné aplikácie. Notifikačná lišta obsahuje upozornenia aplikácií a tiež rýchle nastavenia, ktoré vám umožnia rýchlu zmenu nastavení, ako WiFi, Bluetooth, mobilného internetu a iných. Ich usporiadanie a počet môžete meniť.

Sony Xperia E3-recenzia-4 Sony Xperia E3-recenzia-3 Sony Xperia E3-recenzia-5

Uzamykacia obrazovka informuje o aktuálnom čase, dátume a odomyká sa potiahnutím prsta zhora nadol alebo naopak. K dispozícii je tiež tlačidlo pre rýchly prístup k fotoaparátu. Zaujme funkcia, ktorá pri vypnutom zariadení, stlačení tlačidla pre zapnutie a zatrasení spustí predvolenú aplikáciu. Priamo do telefónu výrobca predinštaloval niekoľko aplikácií:

  • Budík a hodiny – Funkciami sa veľmi neodlišujú od natívnej aplikácie Androidu. Okrem nastavenia alarmu tu však nájdete aj možnosť sledovať čas v rôznych svetových metropolách, zapnúť stopky alebo spustiť časovač.
  • Track ID – Aplikácia, ktorá počúva zvuk z televízora či rádia a rozpozná program, ktorý sledujete alebo hudbu, ktorú počúvate.
  • Smart Connect – Aplikácia, pomocou ktorej môžete nastaviť špecifické akcie po pripojení nabíjačky, slúchadiel alebo náhlavnej súpravy.
  • File Commander – správca súborov pre Android
  • OfficeSuite Pro – platená verzia kancelárskeho balíka pre prácu s dokumentmi, prezentáciami či tabuľkami, ktorý sa zíde v každom mobile
  • Podpora – skratka, ktorá otvorí internetovú stránku Xperia Care pre starostlivosť o zákazníka
  • Video Unlimited – miesto pre sledovanie televíznych programov. Na území Slovenskej republiky však nie je služba dostupná.
  • Správy Sociallife – agregátor sociálnych služieb a spravodajských stránok. Vďaka funkcii inteligentné triedenie dokážete vybrať len také správy, ktoré vás budú zaujímať
  • Sony Select – miesto, kde spoločnosť odporúča rôzne nové aplikácie, hry či témy pre vaše zariadenia
  • Skica – nástroj pre kreslenie

Softvérová klávesnica ponúka bežné funkcie ako je oprava preklepov, diakritiky, veľkých písmen alebo obľúbené písanie posúvaním prsta po klávesnici. V nastaveniach je možné zapnúť aj písanie jednou rukou, pri ktorom sa rozloženie viac natlačí na jednu stranu displeja. Výborná je aj možnosť zadávať text hlasom. Klávesnica tiež poteší fanúšikov smajlíkov, ktorých je na výber naozaj veľa. Ak sa nestotožníte so vzhľadom klávesnice, v ponuke máte na výber aj ďalšie témy.

Sony Xperia E3-recenzia-8 Sony Xperia E3-recenzia-7

Fotoaparát – podpriemer triedy

Od 5 Mpix fotoaparátu v mobile, ktorého cenovka sa pohybuje na úrovni od 133 do 199 eur, som nečakal veľké zázraky. Sony Xperia E3 je klasický low-endový smartfón, ktorého fotoaparát poslúži skôr na príležitostné fotenie. Nečakajte žiadnu závratnú kvalitu. Úroveň detailov je aj v dôsledku menšieho rozlíšenia pomerne malá, za čo však určite nie je zodpovedný len počet pixelov snímača. HTC One M8 má rozlíšenie 4 Mpix a kvalitou sa s Xperiou E3 nemôže vôbec porovnávať. Farebné podanie fotografií totižto nie je vôbec hodnoverné, navyše vyhotovené snímky sú častokrát rozmazané a neostré. To isté platí aj o videu v rozlíšení 1080p.

Sony Xperia E3-recenzia-4

Fotoaparát umožňujú nastaviť najvyššie možné rozlíšenie na úrovni 5 Mpix, aj to však len pri pomere strán 4:3.  Fotografie s pomerom 16:9 je možné vytvárať len s rozlíšením 3,7 Mpix, čo je už pomerne málo. S týmto nastavením fotí aj automatický režim.

Prostredie fotoaparátu je ostalo rovnaké a ponúka niekoľko nastavení. Na výber máte niekoľko scénických režimov a módov fotoaparátu, ktoré môžete navyše doinštalovať aj priamo z obchodu Play. Podporovaná je spúšť fotoaparátu úsmevom, zhlukové snímanie, či časovaná samospúšť. Pri videu je možné zapnúť stabilizátor. V manuálnom móde máte na výber ďalšie pokročilé nastavenia, počínajúc výberom rozlíšenia, HDR, či citlivosti ISO. Predná kamera má slabé VGA rozlíšenie.

Konektivita

Výhodou tohto smartfónu je podpora LTE Cat4, pomocou ktorého je možné prenášať dáta rýchlosťou 150 Mbps. Prítomné je tiež Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, či NFC. Prenos v 3G sieťach je možné realizovať s rýchlosťami do 42 Mbps. Samozrejmosťou je prítomnosť GPS, ktoré bez problémov použijete pri navigovaní automobilom alebo pri sledovaní športových aktivít.

Micro USB sa tu nachádza vo verzii 2.0 a podporuje USB On-the-go, takže k smartfónu si môžete pripojiť externé dátové médiá, ako sú USB kľúče alebo disky. Okrem nich však E3 zvládne aj prácu s klávesnicami a myškami. Videovýstup nie je podporovaný.

Dva dni ako nič

Vstavaná batéria Xperie E3 s kapacitou 2330 mAh dokáže zabezpečiť pomerne dlhý chod na jedno nabitie. Vďaka nenáročnému hardvéru a displeju s menším rozlíšením dokázal tento smartfón fungovať od odpojenia z nabíjačky bez akýchkoľvek problémom aj dva a viac dní. Konkrétne pri mojom používaní som dosiahol výdrž na úrovni 2 dní a 18 hodín, počas ktorých som telefón používal na bežné činnosti. Väčšinu času som pracoval pripojený na WiFi, synchronizoval som dva e-mailové účty, prehliadal internetové stránky a občas si zavolal (37 minút). Celkovo bol počas tohto času displej zapnutý po dobu 3 hodín a 35 minút a jas bol nastavený na automatiku. S Xperiou E3 teda nebude problém fungovať bez nabíjačky aj dva dni a pri pravidelnom vypínaní internetu a používaní šetriacich funkcií STAMINA, sa vám môže podariť dosiahnuť ešte niekoľko hodín, či nejaký ten deň naviac.

Klasický režim STAMINA je doplnený o Rozšírený pohotovostný režim a Režim rozšíreného používania. Prvý menovaný vypne prenos mobilných dát a WiFi pri vypnutej obrazovke, pričom vybrať si môžete aplikácie, ktoré budú aj v tomto režime fungovať bez obmedzení. Druhý režim zas obmedzí výkon zariadenia. Nastaviť je možné hodiny, kedy má byť STAMINA aktivovaná, prípadne sa dá zapnúť aj zaraďovanie dát na pozadí do frontu, pri ktorom sa batéria šetrí tým, že dáta sa posielajú len v zhlukoch v stanovených intervaloch. Samozrejmosťou je aj funkcia WiFi podľa miesta, ktorá na základe polohy dokáže vypnúť alebo zapnúť WiFi.

Záverečné hodnotenie

Sony Xperia E3-recenzia-1

Sony Xperia E3 ma počas testovania ničím výrazným neprekvapila. To však neznamená, že ide o zlý smartfón, práve naopak. Spoločnosti Sony sa podarilo do tohto smartfónu dostať všetko potrebné, čo by bežný nenáročný používateľ mohol potrebovať. Konštrukčné spracovanie je na výbornej úrovni a to isté platí aj o použití ostatných komponentov. Displej síce nepatrí medzi tie najlepšie a ani fotoaparátom Xperia E3 neohúri, no poteší dobrou výdržou, či dostatočne rýchlymi reakciami. V tejto cenovej kategórii je však pomerne tvrdá konkurencia ostatných výrobcov. V cenovej relácii od 130 do 200 eur sa predáva napríklad aj Motorola Moto G, Asus Zenfone 5, či Optimus L90, ktoré sa Xperii E3 minimálne vyrovnajú a v niektorých smeroch aj predbiehajú.

Plusy Mínusy
  • Konštrukčné spracovanie
  • Výdrž na batériu
  • LTE
  • Podpriemerný fotoaparát
  • Veľké okraje okolo displeja
  • Malá vnútorná pamäť
  • Niekedy spomalené reakcie
10.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+