MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Tradičná kvalita

O kvalite displeja na high-end smartfónoch spoločnosti Sony asi nemá zmysel ani veľmi hovoriť. Tie totižto patria k tým najlepším na trhu a výnimkou nie je ani Sony Xperia XZ1. Tá disponuje 5,2-palcovým IPS Triluminos zobrazovacím panelom, ktorý podporuje zobrazovanie HDR obsahu a chráni ho odolné sklo Gorilla Glass 5.

Zobrazenie farieb je verné a výhrady nemáme ani k bielej či úrovniam čiernej. Samozrejme, v prípade potreby si nastavenia displeja môžete ešte doladiť. Priamo v nastaveniach obrazovky totižto nájdete možnosť voľby farebnej škály a kontrastu, ktorá poskytuje tri prednastavené režimy zobrazovania – profesionálny, štandardný režim a režim superjasných obrázkov. Samozrejmosťou je tiež nastavenie vyváženia bielej farby, či skvalitnenie videosnímkov prostredníctvom technológie X-reality.

Menšiu výčitku máme ku fungovaniu regulácie podsvietenia. To niekedy na zmenu osvetlenia reagovalo až príliš citlivo a rýchlo. Stačí, aby ste prístroj mierne naklonili a dôjde ku takmer okamžitej zmene jasu. To môže niekedy pôsobiť veľmi rušivo.

Výkon a pamäť: Osvedčená kombinácia

Asi nie je prekvapením, že Sony sa pre hardvérovú výbavu rozhodlo pre kombináciu procesora Qualcomm Snapdragon 835 a 4GB operačnej pamäte RAM. Táto dvojica totižto zabezpečuje viac než dostatok výkonu a veľmi rýchle reakcie, ktorými sa Xperia XZ1 radí medzi tie najrýchlejšie zariadenia na trhu. Subjektívne môžeme povedať, že počas testovania nás Xperia svojou rýchlosťou milo prekvapila a považujeme ju za jedno z najrýchlejších zariadení na trhu. V tomto smere kúpou XZ1 určite nespravíte žiadnu chybu, o čom svedčia aj výsledky benchmarkov – viď. screenshoty nižšie.

Interná pamäť poskytuje dostatočne veľa miesta pre natáčanie 4K videí aj inštalovanie graficky náročných hier. Na svoje si vďaka prítomnosti slotu pre pamäťové karty ale prídu skutočne aj nároční používatelia. Možnosť rozšíriť internú pamäť o ďalších 256GB je prinajmenšom lákavá a pri dnešných smartfónoch to nie je vždy úplná samozrejmosť. Aj preto prítomnosť rozširujúceho slotu vítame. Ten je mimochodom v prípade jednosimkovej verzie samostatný a karta sa tak dá vymeniť aj počas chodu prístroja. Za zmienku stojí aj fakt, že Sony Xperia XZ1 podporuje USB štandard 3.1, takže dáta do nej dostanete oveľa rýchlejšie. Vhod príde tiež správca úložiska, ktorý pomôže s odstránením zbytočných súborov z pamäte zariadenia.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

5.10.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+