Sony Xperia XZ: Smartfón, ktorý baví | RECENZIA

Sony tento rok nezaháľa a po nie veľmi výraznej Xperii X Performance prichádza s druhým pokusom o vlajkovú loď. Nová Xperia XZ sa technickými parametrami v mnohom podobá práve na svojho predchodcu, čo sa ale zmenilo, je dizajn a konštrukcia. Novinka totižto po niekoľkých generáciách konečne prichádza s ďalším, vítaným osviežením. Už tradične sa môžete tešiť aj na dobrý fotoaparát, stereo reproduktory, ako aj odolnosť voči vode. Aká je teda nová vlajková loď od Sony?

Konštrukcia: Nové krivky

Aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať, Sony Xperia XZ je veľmi komfortný smartfón. Spoločnosť sa po Xperiách série Z3 a Z5 konečne odhodlala k väčším dizajnovým aj konštrukčným zmenám, čo sa prejavilo nielen na vzhľade, ale aj použitých materiáloch. Na zadnej strane tak už nenájdete žiadne sklo, ale poctivý kov. Navyše, krivky predchodcov nahradili oblé boky vyrobené z polykarbonátu, vďaka ktorým prístroj skvele sadne do ruky. Z úplne opačného súdka sú potom vrchná a spodná časť, pri ktorých akýkoľvek náznak po zaoblení úplne chýba. Dokonca sú tak rovné, že Xperiu XZ môžete bez problémov položiť na stôl a ona nespadne.

Prednú stranu s displejom chráni odolné sklo s 2,5D profilom, ktoré plynulo prechádza do bokov zariadenia. Podobne ako aj na iných Xperiách, aj tu sa nachádzajú predné stereoreproduktory, kamera, notifikačná LED dióda a niekoľko ďalších senzorov. Napravo je už tradične situované tlačidlo zapnutia so snímačom odtlačkov prstov, ako aj ovládanie hlasitosti a hardvérová spúšť fotoaparátu. Ich umiestnenie je pritom rovnako nepraktické ako aj v prechádzajúcich generáciách, dá sa naň však zvyknúť. Ľavá strana ukrýva ešte krytku hybridného slotu pre nanoSIM a pamäťovú kartu microSD. USB typu C si svoje miesto našlo v strede spodnej hrany.

Jednou z najväčších zmien prešla zadná strana telefónu. Výrobca sa, podobne ako pri Xperii X Performance, rozhodol pre použitie kovového krytu, ktorý ale v tomto prípade nepokrýva celú jej plochu. Jeho nevýhodou je, že je pomerne hladký a lesklý, v dôsledku čoho sa na ňom zvykne zachytávať pot a mastnota z rúk, čo niekedy pri držaní zariadenia na nás nepôsobilo práve najlepším dojmom. Zadná strana inak disponuje aj 23 Mpix fotoaparátom, pod ktorého objektívom sa nachádza tiež laserové zaostrovanie a LED blesk.

Sony Xperiu XZ sme si skutočne obľúbili od prvého momentu, ako sme ju chytili do rúk. Oblé hrany a 5,2-palcový displej s malým rámikom sa zaslúžili o to, že tento smartfón sa výborne ovláda a drží aj v jednej ruke. Hoci dizajn je subjektívnou vecou a nemusí sa páčiť každému, my sme si Xperiu v tomto kabátiku obľúbili a po viac ako týždni používania ju môžeme len odporúčať. O kvalite konštrukčného spracovania nemá v tomto segmente zmysel asi ani hovoriť. X-zetko je navyše aj odolné voči vode a prachu, čo je dané certfikáciou IP68, ktorá hovorí o vodeodolnosti do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút. S Xperiou XZ sa tak nemusíte báť pracovať počas dažďa, v sprche alebo kdekoľvek pri vode.

Snímač odtlačkov prstov poňal výrobca v tradične netradičnom prevedení. Na rozdiel od väčšiny konkurencie sa totižto nenechádza na prednej alebo zadnej strane, ale na boku. O vhodnosti tohto umiestnenia nebudeme polemizovať, každému vyhovuje niečo iné. Dôležité je, ako funguje. V Xperii XZ je na tom tlačidlo s rozpoznávaním odtlačkov dobre. Spoľahlivosť aj rýchlosť sú v ideálnych podmienkach výborné. Ak tlačidlo ale príde do styku s vodou alebo máte vlhké prsty, môže sa stať, že zariadenie ani na niekoľko pokusov neodomknete. Iné funkcie ako odomknutie alebo zamknutie zariadenia výrobca snímaču nenadelil.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej a multimédiá

Sony Xperia XZ je vybavená dostatočne veľkým 5,2-palcovým zobrazovacím panelom typu IPS. Spoločnosť aj tu ostáva verná rozlíšeniu Full HD, ktoré je charakteristické pre väčšinu jej smartfónov. Nejde síce o žiadneho rekordmana, no Sony zmysel v naháňaní za číslami nevidí a my mu to vlastne ani nemáme za zlé. Rozlíšenie 1080 x 1920 px s hustotou 424 ppi je totižto maximálne postačujúce pre všetky činnosti.

Zobrazovací panel síce pri pohľade na papierové parametre neponúka bombastické údaje, no už pri prvom pohľade pochopíte, že nie vždy to je o tom, čo je na papieri. Bez ohľadu na ne totižto ponúka verné zobrazenie farieb, výborné pozorovacie uhly a dobrú čitateľnosť aj vo vonkajších prostrediach. Navyše, pochváliť sa môže aj najrôznejšími softvérovými vylepšeniami, ktoré môže používateľ zapnúť, vypnúť alebo nastaviť podľa seba. K dispozícii sú napríklad režimy zlepšujúce kvalitu obrazu – X-Reality for mobile a Režim superjasných obrázkov. Obidva v konečnom dôsledku majú na svedomí zlepšenie kvality fotografií a videa. Samozrejme, k dispozícii sú aj ďalšie nastavenia a funkcie, vrátane možnosti zapnutia režimu pre ovládanie zariadenia v rukaviciach a nastavenia vyváženia bielej farby. Nechýba ani možnosť zariadenie odomknúť dvojitým poklepaním na displej.

Sony Xperia XZ je vybavená dvojicou reproduktorov, ktoré sú situované nad a pod displejom. Hrajú síce dobre, určite ich však nemôžeme porovnávať s tými najlepšími. Okrem toho, hlasitosť by tiež mohla byť o niečo vyššia. Čo sa týka možností nastavenia zvuku, tak tu Sony už tradične ponúka bohaté možnosti a niekoľko efektov. K dispozícii máte Digital Sound Enhancement Engine (DSEE HX) pre získanie maxima najmä z menej kvalitných skladieb, či High-res audio, ktoré znižuje skreslenie a šum v širšom frekvenčnom spektre a zabezpečuje presnú a detailnú reprodukciu vysokých tónov. Nechýba ani vlastný ekvalizér fungujúci naprieč celým systémom. Ten ponúka niekoľko prednastavených profilov, ako aj možnosť nastavenia vlastných hodnôt. Basy zvýrazníte pomocou špeciálneho filtra Clear Bass a zvuk môžete pri počúvaní cez slúchadlá vylepšiť aj priestorovým efektom. Z ďalších funkcií spomenieme dynamický normalizér pre vyrovnávanie rozdielov v hlasitosti hraných skladieb a efekt S-Force Surround pre virtuálny 3D zvuk.

Ani v Xperii XZ nechýbajú tradičné multimediálne aplikácie od Sony – Hudba, Album a Video. Hudobný prehrávač samozrejme ponúka hneď niekoľko možnosti triedenia skladieb, či už podľa interpretov, albumov, skladieb, žánrov alebo prečinkov. Okrem toho sú k dispozícii aj také funkcie ako časovač spánku, voľba medzi svetlým a tmavým motívom, či preberanie informácií o skladbách a albumov z Gracenote. Po ostatných stránkach ide ale stále o štandardne vybavený prehrávač, ktorý môžete v prípade záujmu nahradiť inou alternatívou z obchodu Play. Album fotografií už tiež veľmi dobre poznáte. Fotografie sa v ňom zobrazujú vo forme mriežky, ktorej veľkosť nastavujete gestom pinch-to-zoom. Samozrejmosťou je kategorizácia fotografií podľa miesta ich vytvorenia, obľúbenosti, priečinkov alebo použitých efektov fotoaparátu. Sony integroval aj galérie zo sociálnych sietí Facebook, Google Fotky a Flickr, a pripojiť môžete aj priečinky z domácej siete.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Výkon: TOP špecifikácie aj výkon

Nová Xperia XZ sa takmer nijako nelíši od svojho o niečo staršieho súrodenca Xperie X Performance. Aj tu sa nachádza výkonný procesor Snapdragon 820, no menšia pamäť RAM s kapacitou 3 GB. Táto dvojica sa dnes už osvedčila a ponúkajú ju s rôznymi hodnotami veľkosti RAM aj ďalší výrobcovia. V benchmarkoch sme s ňou bez prekvapení namerali vysoké skóre, a to ako v AnTuTu, tak aj v 3D Marku a benchmarku Geekbench. Konkrétne v týchto sme namerali hodnoty 140 411, 2438 (3D Mark Slingshot), 29 628 (3D Mark Ice Storm Unlimited), 3 906 (Geekbench multicore) a 7 085 (Geekbench RenderScript). Je to viac, ako by ste od dnešného smartfónu mohli požadovať a dosť na to, aby všetko fungovalo maximálne rýchlo a plynulo. A Sony Xperia XZ je skutočne rýchla a bez problémov si poradí s behom viacerých aplikácií na pozadí, ale aj s hraním graficky náročných hier. Mrzí nás však, že nadstavba operačného systému občas zaváhala a pri prechodoch v prostredí sme mohli pozorovať mierne sekanie. To sa síce neobjavovalo vždy, no aj tak by sme ho v zariadení tohto kalibru neočakávali. Čo sa týka prehrievania, tak teplota zariadenia sa drží na bežných hodnotách aj pri záťaži, a to približne do 35°.

Interná pamäť má štandardnú veľkosť 32 GB, z ktorej približne 10,26 GB zaberá operačný systém. Z celého úložiska vám tak ostane ani nie 20 GB. Tie je možné rozšíriť o kapacitu pamäťových kariet, a to do 256 GB, ktoré sa vkladajú do hybridného slotu. V rámci zariadenia ponúka Sony aj tzv. Inteligentný čistič, ktorý má automaticky optimalizovať ukladací priestor a pamäť podľa toho, ako často sa využívajú konkrétne aplikácie. Tipujeme, že Sony pomocou neho maže vyrovnávaciu pamäť cache tých aplikácií, ktoré nepoužívate. Takýmto spôsobom je možné po čase ušetriť aj niekoľko GB dát. V nastaveniach úložiska môžete potom zvoliť, cache ktorých aplikácií sa má zanechať a nebude sa vymazávať.

Operačný systém: Klasika od Sony

Sony aj tu ostal verný svojej vlastnej nadstavbe, ktorá funguje nad Androidom 6.0.1 Marshmallow, ktorý by mal byť neskôr aktualizovaný na Android 7.0. Nám sa už dlho páči, ako Sony upravuje prostredie systému. Podobnosť s čistým Androidom nie je náhodná a určite si ju zamilujete. Prostredie je jednoduché a graficky príjemné.

Nadstavba s launcherom ponúka štandardné rozloženie aplikácií a widgetov. K dispozícii je tiež multitaskingové menu a notifikačný panel z čistého Androidu, ktoré dopĺňa ešte appdrawer s viacerými možnosťami usporiadania aplikácií a podporou vyhľadávania, ktoré sa z domovskej obrazovky dá mimochodom spustiť aj potiahnutím prsta zhora nadol. Pre tých z vás, ktorý používali miniaplikácie, bude sklamaním to, že výrobca ich z najnovšej verzie nadstavby odstránil. K dispozícii sú ale stále používateľské kontá, ktoré vám uľahčia zdieľanie zariadenia s inými osobami. Pre deti môžete teda vyhradiť jeden účet, v ktorom sa budú môcť napríklad len hrať a vaše súkromné dáta budú pred nimi v bezpečí. K dispozícii je aj automaticky vytvorený dočasný účet hosťa, ktorý je možné jednoducho odstrániť alebo spustiť znova načisto.

Z nastavení spomenieme najmä možnosť ovládania prijímania a zrušenia hovoru prostredníctvom pohybov, tzv. inteligentného telefonovania. Prichádzajúce hovory môžete prijať priložením zariadenia k uchu, odmietnuť zatrasením alebo vypnúť zvonenie otočením smartfónu obrazovkou nadol. K ďalším nastaveniam patrí možnosť vybrať aplikácie, ktoré môžu odosielať upozornenia alebo možnosť výberu systémových ikon, ktoré sa majú zobrazovať v stavovom riadku.

Už samozrejmosťou je podpora motívov, ktoré je možné sťahovať z obchodu Play alebo z vlastného obchodu spoločnosti. Tie však nedisponujú pokročilými nastaveniami, ktoré by vám umožňovali zmenu rôznych prvkov témy. Ste tak odkázaní len na preddefinované motívy, ktoré sa vám budú páčiť.

Sony ponúka aj vlastné riešenie pre zabezpečenie voči krádeži alebo strate, ktoré nazýva myXperia. Vďaka tomu máte možnosť v prípade straty vyhľadať svoje zariadenie, vydať zvukové upozornenie, aby ste ho mohli nájsť alebo uzamknúť zariadenie a vzdialene vymazať dáta.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát

Sony sa už dávno chváli fotoaparátmi, ktoré používa vo svojich smartfónoch. 23 Mpix snímač, fázové a laserové zaostrovanie a svetelnosť f/2.0 na papieri nevyzerajú vôbec zle. V reálnych podmienkach nás však vzhľadom na svoju cenu Xperia XZ viac menej až tak nenadchla.

Fotografie v ideálnych svetelných podmienkach samozrejme vyzerajú na prvý pohľad výborne, no len do tej doby, dokým ich nezačnete približovať alebo orezávať. Zdá sa, že Sony sa so svojej minulosti veľmi nepoučilo a stále používa rovnaký spôsob kompresie fotografií. Po priblížení sa tak strácajú detaily objektov, nehovoriac o tom, že na viacerých snímkoch sme mohli pozorovať aj rozmazaný ľavý bok, s ktorým sme sa stretli už aj v niektorých predchádzajúcich generáciách zariadenia. Celkovo máme z fotoaparátu Xperie XZ zmiešané pocity. V niektorých situáciach fotí výborne, inokedy zas naopak. Veľmi závisí aj od použitého režimu a voľby rozlíšenia. Asi najviac sa nám, najmä počas dňa, pozdával režim Superior Auto s rozlíšením 23 Mpix, ktorý dokáže zachytiť veľa detailov. Aj tu ale môžete pozorovať pre Sony príznačnú štruktúru obrazu, ktorá po priblížení kazí dojem z fotografie. Originál fotografie môžete stiahnuť na tomto odkaze.

O niečo horšie je na tom fotenie a natáčanie videa v noci a v zlých svetelných podmienkach. Zaostrovanie v nich bolo niekedy nepresné, a na záberoch má veľké zastúpenie šum, pričom sa veľmi rýchlo strácajú aj detaily. Vo veľkej miere môže za to aj to, že Xperia XZ opäť nedisponuje optickou stabilizáciou. To, ako fotí, môžete ale posúdiť aj sami z priložených testovacích snímkov.

Sony Xperia XZ sa chváli aj prediktívnym zaostrovaním, ktoré by malo fungovať tak, že po vybratí objektu na obrazovke bude fotoaparát pripravený zaostriť vždy, keď stlačíte spúšť. Pohybujúce sa objekty by tak mali byť ostré aj pri pohybe. Tento systém však nie je vždy spoľahlivý a najmä v prostrediach, kde je veľa rušivých objektov môže byť problém zaostriť a sledovať to správne miesto. Túto funkciu tak berieme skôr ako bonus, ktorý možno niekedy niekde využijete. Sony tiež ako jediný výrobca vo svojej kategórii disponuje aj hardvérovou spúšťou fotoaparátu.

Aplikácia fotoaparátu je podľa nás dostatočne intuitívna a ponúka aj množstvo nastavení a režimov. Najčastejšie budete fotiť asi v automatickom režime Superior Auto, ktoré má ale od výroby nastavené rozlíšenie len 8 Mpix. Nastaviť môžete ale aj rozlíšenie 8 Mpix (4:3), 20 Mpix (16:9), či maximálne rozlíšenie 23 Mpix (4:3). Okrem toho máte na výber aj manuálny mód s možnosťou nastavenia expozície, zaostrovania a času uzávierky. No a nechýba ani podpora 1080p videa so softvérovou stabilizáciou obrazu, ako aj natáčanie 4K videa.

Batéria: Štandard

Batéria s kapacitou 2900 mAh je priemerom svojej triedy, pričom výdrž sa s ňou pohybuje na úrovni jedného dňa, ktorý by mali dosiahnuť aj náročnejší používatelia. My sme pri používaní Xperie XZ bežne dosiahli výdrž na úrovni 1-2 dní, pričom vo veľkej miere sme využívali ako mobilný internet, tak aj pripojenie cez WiFi. Denne sme sledovali správy cez Feedly, komunikovali cez Gmail, Facebook Messenger, Slack a využívali sme aj fotoaparát, či iné mobilné aplikácie. Pri našom spôsobe používania sme sa takto v priebehu 30 hodín dostali na 4 hodiny aktívneho displeja.

Sony do tohto modelu integrovalo aj šetriaci režim STAMINA, ktorý obmedzuje výkon zariadenia a niektoré jeho funkcie. K dispozícii máte tri režimy, ktoré sa líšia tým, ktoré funkcie budú obmedzené a čomu sa bude dávať prednosť. K dispozícii je tiež režim Ultra STAMINA, ktorý z batérie dostane maximum – v tomto režime sú však dostupné len niektoré funkcie a aplikácie. Novinkou je potom Správca batérie, ktorý predlžuje životnosť batérie. Správca sleduje, kedy zvyčajne nechávate zariadenie nabíjať dlhší čas, a odhaduje, o koľkej nabíjačku odpojíte. Potom riadi rýchlosť nabíjania tak, aby sa zariadenie nabilo na 100% tesne pred odhadovaným časom. Čo sa týka samotného nabíjania, tak to je s dodávanou nabíjačkou (bez podpory Quick Charge 3.0) pomerne pomalé a trvá takmer 3 hodiny.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Sony Xperia XZ: Záverečné hodnotenie

Sony Xperia XZ sme si pri testovaní veľmi obľúbili. Nový dizajn skvele sadne do dlane a výborne sa ovláda aj jednou rukou. Potešilo nás aj samotné používateľské prostredie, ktoré je jednoduché a funkčne bohaté, pričom nezahlcuje používateľa zbytočnosťami, ktoré by aj tak nevyužil. Stále však nie sme úplne spokojní s fotoaparátom, ktorý, v cenovej kategórii pohybujúcej sa na úrovni 700 eur, mohol byť podľa nás lepší. Sony má problémy s kompresiou obrázkov, ako aj s nezaostrenými snímkami po bokoch, ktoré sme mohli pozorovať už aj u niektorých starších generácií prístrojov (môže to byť ale spôsobené aj konkrétnym kusom prístroja). Video je síce na tom oveľa lepšie, no ani to nezachráni náš, vo väčšej miere negatívny, dojem. Jednoducho, od zariadenia za približne 700 eur sme očakávali viac. Inak, Sony už tradične nesklamal multimediálnou výbavou a výborným displejom. Škoda však vyššej ceny.

Plusy:

  • Ergonomický dizajn
  • Odolnosť voči vode a prachu
  • Vysoký výkon
  • Výborný displej
  • Nadstavba výrobcu

Mínusy:

  • Fotoaparát má svoje chyby a na konkurenciu stále nestačí
  • Vyššia cena
Disqus Comments Loading...