MojAndroid

Z času na čas sa v našej redakcii objaví zaujímavé inteligentné príslušenstvo, ktoré ponúka funkcie najrôznejšieho charakteru a umožňuje naše smartfóny využívať ešte aktívnejšie. GPS tracker sonQUI je miniatúrne zariadenie, ktoré ale toho v sebe ukrýva skutočne dosť a pre rodičov či majiteľov domácich miláčikov môže ísť o veľmi zaujímavý doplnok.

Konštrukcia a balenie – malý a praktický

Zariadenie sonQUI má rozmery iba 49 x 23 x 14 mm a hmotnosť 50 gramov a ide o jeden z najmenších GPS trackerov na trhu. Vďaka tomu sa bez problémov zmestí do vrecka, ale v niektorých prípadoch aj do peňaženky. S najväčšou pravdepodobnosťou ho mnohí používatelia budú prenášať v taške, kde skutočne nezaberá takmer žiadne miesto a skôr vidíme menší problém v tom, že je extrémne jednoduché toto zariadenie stratiť.

sonQUI recenzia8

Konštrukcia zariadenia je vyrobená z plastu a nájdeme tu iba minimum ovládacích prvkov. Vpredu sa nachádza 0,48“ OLED displej a veľké SOS tlačidlo. Napravo potom nájdeme tlačidlo napájania. Dolu sa nachádza microUSB port pre nabíjanie a v hornej časti nájdeme zásuvku na microSIM kartu. Na zadnej strane nájdeme už iba logo spoločnosti a základné certifikačné informácie.

sonQUI recenzia9

sonQUI recenzia4

Výhodou zariadenia je ale množstvo priloženého príslušenstva, ktoré nájdete v balení. Nájdete tu gumený náramok na ruku či gumený prívesok, prostredníctvom ktorého je možné zariadenie umiestniť na bicykel alebo na obojok domáceho miláčika. Umelý doplnok zasa pridá zariadeniu možnosť pripevniť ho na pás nohavíc či inú časť oblečenia. Využití si tak zariadenie nájde skutočne veľké množstvo a vďaka minimálnym rozmerom je možné použiť ho aj s rôznymi ďalšími druhmi príslušenstva – zmestí sa do akéhokoľvek vrecka a pripevníte ho skutočne kdekoľvek.

Funkcionalita a aplikácia – jednoduchý a praktický

GPS tracker sonQUI možno nie je absolútne najkomplexnejšie zariadenie na trhu, no napriek tomu ide o veľmi šikovného pomocníka do viacerých scenárov. Vzhľadom na minimálne možnosti ovládania priamo na zariadení je logické, že väčšina nastavení je vykonávaná prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Pri prvom spustení je potrebné na microSIM karte najskôr vypnúť overovanie PIN kódom, čo môžete urobiť v akomkoľvek smartfóne. Následne je potrebná inštalácia aplikácie a prvotné spustenie. Tu sa najskôr zaregistrujete a v sérii jednoduchých krokov spárujete zariadenie s aplikáciou. My sme mali pri registrácii menší problém, keď nám najskôr neprišiel potvrdzovací e-mail s kódom, bez ktorého nie je možné pokračovať v registrácii. Kód nám nakoniec prišiel, no bol doručený do priečinku Spam, a tak na to dajte pozor, keď si budete zariadenie registrovať vy. Vzhľadom na časové obmedzenie platnosti kódu sme tento krok museli vykonať viackrát, no napokon sa nám to podarilo a úspešné opätovné pokusy registrácie nám naznačili, že šlo o ojedinelý problém.

sonQUI screen appka2 sonQUI screen appka6 sonQUI screen appka8

Veľmi užitočnou funkciou zariadenia je, že ho naraz dokážu kontrolovať až piati ľudia, čo ešte výraznejšie rozširuje jeho možnosti. Po inštalácii je už väčšina operácií vykonávaná výlučne cez aplikáciu. Tu máte niekoľko možností – môžete zistiť aktuálnu polohu zariadenia, pozrieť si posledné zaznamenané informácie o polohe a nechýba ani možnosť nastavenia virtuálneho plotu, po prekročení ktorého príde do aplikácie upozornenie.

sonQUI screen appka3 sonQUI screen appka5 sonQUI screen appka4

Verzia: 3.7
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.7
Aktuálna cena: Zdarma

Samotné zariadenie, napríklad v rukách vášho dieťaťa, nemá množstvo funkcií. Po rozsvietení displeja tlačidlom na pravej strane je možné skontrolovať zostávajúcu úroveň nabitia batérie či intenzitu signálu. Veľké SOS tlačidlo vpredu má ale dôležitú funkciu núdzového hlásenia. Po stlačení tlačidla je totiž možné aj nahrať hlasový odkaz, a tak vám vaše dieťa v prípade nebezpečenstva môže podať správu. Nemusí ísť nutne ani o nebezpečenstvo, táto funkcia si nájde využitie napríklad aj vtedy, keď má vaša ratolesť vybitý telefón a chce vám dať vedieť, že príde zo školy domov trochu neskôr.

GPS tracker sonQUI tak dokonale plní svoju úlohu a ponúka ešte niekoľko funkcií navyše. Aplikácia ponúka veľmi prehľadné prostredie, ktorého ovládanie zvládne ktokoľvek. Menšou nevýhodou môže byť menu v angličtine, no skutočne minimálne množstvo nastavení a plôch s intuitívnym rozmiestnením ovládacích prvkov by nemalo robiť problém pre akéhokoľvek začiatočníka.

Batéria a záverečné hodnotenie – dokonale plní svoj účel

GPS tracker sonQUI je skutočne zaujímavé zariadenie, ktoré nám je sympatické najmä vďaka svojim minimalistickým rozmerom. Ide o šikovného pomocníka, ktorého ukryjete skutočne kdekoľvek a svoju úlohu tak bude plniť bez toho, aby ste o ňom vedeli. Páči sa nám aj jednoduchá, no praktická aplikácia, ktorá sa postará o bezproblémové nastavenie a ovládanie. Okrem prvotného nastavenia, ktoré je trošku zdĺhavé, je používanie zariadenia skutočne hračkou a zvládnu to aj menej zdatní používatelia.

Zariadenie pritom disponuje 300 mAh batériou, ktorá vystačí na 2-3 dni používania. To síce nie je najviac, no vzhľadom na nízku kapacitu batérie nie je problém ju nabiť v priebehu niekoľkých minút klasickou nabíjačkou. Aj po pripojení k USB portu počítača nabijete zariadenie za približne pol hodinu, čo skutočne nie je dlhá doba a takéto nabitie sa znovu postará o niekoľkodňovú výdrž.

Zariadenie sonQUI nám pri testovaní nerobilo žiadne problémy a môžeme ho odporučiť každému, kto hľadá šikovný GPS tracker s jednoduchým ovládaním a všetkými potrebnými funkciami. Množstvo priloženého príslušenstva sa postará o to, že ho využijete pri viacerých príležitostiach, čo zariadeniu ešte pridáva na hodnote. Cena tohto GPS trackeru v neoficiálnom slovenskom predaji je ale pomerne vysoká a pohybuje na úrovni približne 130 EUR. To skutočne nie je najmenej, no vzhľadom na to, aké je zariadenie užitočné a ako dobre si spĺňa svoj účel si vieme predstaviť, že pre mnohých používateľov bude táto cenovka vyvážená a možno aj prevážená pridanou hodnotou, ktorú sonQUI prináša.

K dispozícii je ale aj možnosť zakúpiť si zariadenie oficiálne u operátora Orange. Ten predáva lokátor sonQUI za 79 EUR pri dvojročnej viazanosti, kde za 5 EUR mesačne získate SIM kartu s dátovým balíkom pre lokátor, vďaka čomu môžete jeho funkcie využívať naplno a bez obmedzenia. Viac informácií nájdete priamo na stránke Orange.

30.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+