MojAndroid

Polícia SR na svojej facebookovej stránke opäť upozorňuje na zavádzajúce informácie, ktoré sa majú šíriť v súvislosti s pripravovanou akciou “Spoločná zodpovednosť”. Medzi ľuďmi sa majú šíriť informácie o SMS správach, ktoré vyzerajú ako “predvolanie” na plošné testovanie s garanciou miesta.

Konkrétne tvrdenia vraj uvádzajú, že prostredníctvom SMS správy sa dá na chystané celoplošné testovanie objednať. Na šírenie týchto nesprávnych, priam zavádzajúcich, informácií malo upozorniť priamo Ministerstvo obrany Slovenskej republiky.

Autor správy prijímateľa vyzýva k odoslaniu SMS-ky v hodnote 1 euro na potvrdenie miesta “v rade”. Pozor, ide o podvod. Ak pošlete SMS-ku na uvedené číslo, môžete prísť o viac ako 1 euro.

Prekrúcanie reality za 1€

Podľa všetkého pritom ide o bežnú SMS správu, cez ktorú v systéme “Ečasenka” môže pacient potvrdiť svoj termín na vyšetrenie u lekára špecialistu. Namiesto toho, aby čas trávil v čakárni, elektronicky sa zaradí do poradovníka a cez SMS službu je privolaný až v momente, kedy naňho príde rad.

Bežná SMS správa služby “Ečasenka” je úplne scestne spájaná s celoplošným testovaním na nový koronavírus. Priamo v komentároch k príspevku na to upozorňuje viacero klientov spomínanej služby.

Je možné, že ide o objednanie k lekárovi špecialistovi, avšak konkrétna SMSka nie je v žiadnom prípade objednaním na plošné testovanie – v takomto zmysle sa to šíri medzi občanmi. 

Polícia SR

Správa sa teda šíri v úplne nesprávnom kontexte. Ak by niekto na nesprávne informácie naletel správu a na stanovené číslo by poslal vygenerovaný kód, vo veľmi teoretickej rovine by ho to mohlo stáť 1€.

V SMS správe je jasne uvedené, že ide o objednanie k lekárovi na termín 29.10.20, pričom plánované celoplošné testovanie prebieha až od 30. októbra. Žiadna z relevantných inštitúcií navyše neinformovala o žiadnom platenom systéme objednávok, ktorý by pri celoplošnom testovaní mali občania využiť. 

POZOR! TÁTO SMSKA SA NETÝKA PLOŠNÉHO TESTOVANIAAktualizácia: Je možné, že ide o objednanie k lekárovi špecialistovi,…

Zveřejnil(a) Polícia Slovenskej republiky dne Středa 21. října 2020

21.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+