MojAndroid

Možno mnohí z vás ani len netušili, že smartfóny majú už 20 rokov. Už 23. decembra 1992 sa objavil na scéne komunikátor spoločnosti IBM pod názvom IBM Simon Personal Communicator. Tento prístroj už vtedy zvládal telefonickú komunikáciu, zahŕňal kontakty, mal vytvorený zoznam úloh, poštu a zvládol aj aplikácie tretích strán.

V čase keď tento prístroj vstúpil na trh, jeho cena sa pohybovala na úrovni 1099 amerických dolárov, ekvivalent dnešných približne 1760 amerických dolárov.

Ak sa pozrieme na špecifikácie vtedajšieho „smartfónu“, mal niekoľko pokrokových funkcií ako kontakty, úlohy, poznámky, správcu súborov a prijímanie alebo odosielanie faxov.

Displej mal veľkosť 4,5 palca, mal čierno-biele farby a rozlíšenie 160 x 293 bodov s technológiou LCD. K dispozícii bolo 1  MB RAM a vnútorná pamäť mala 1 alebo 1,8 MB pomocou prídavných pamäťových kariet. Procesor mal taktovanie 16 MHz a batéria poskytovala až 1 hodinu hovorov. Celková hmotnosť zariadenia dosahovala 510,3 gramu.

Ak si porovnáme dnešok, s týmto prístrojom spred 20tich rokov, je len veľmi ťažké odhadnúť, kadiaĺ sa poberie vývoj v najbližších 20tich rokoch. Pravdepodobné je však to, že prístroje začnú fungovať na báze elektromagnetických impulzov z nervového systému a všetko bude tak malé, že zariadenia budú menšie ako zápalková škatuľka, možno menšie, ako dnešné pamäťové karty s hrúbkou listu papiera. Nechajme sa prekvapiť, čo nám prinesie budúcnosť smartfónov.

Zdroj, foto: Red Ferret

26.11.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+