MojAndroid

Možno mnohí z vás ani len netušili, že smartfóny majú už 20 rokov. Už 23. decembra 1992 sa objavil na scéne komunikátor spoločnosti IBM pod názvom IBM Simon Personal Communicator. Tento prístroj už vtedy zvládal telefonickú komunikáciu, zahŕňal kontakty, mal vytvorený zoznam úloh, poštu a zvládol aj aplikácie tretích strán.

V čase keď tento prístroj vstúpil na trh, jeho cena sa pohybovala na úrovni 1099 amerických dolárov, ekvivalent dnešných približne 1760 amerických dolárov.

Ak sa pozrieme na špecifikácie vtedajšieho „smartfónu“, mal niekoľko pokrokových funkcií ako kontakty, úlohy, poznámky, správcu súborov a prijímanie alebo odosielanie faxov.

Displej mal veľkosť 4,5 palca, mal čierno-biele farby a rozlíšenie 160 x 293 bodov s technológiou LCD. K dispozícii bolo 1  MB RAM a vnútorná pamäť mala 1 alebo 1,8 MB pomocou prídavných pamäťových kariet. Procesor mal taktovanie 16 MHz a batéria poskytovala až 1 hodinu hovorov. Celková hmotnosť zariadenia dosahovala 510,3 gramu.

Ak si porovnáme dnešok, s týmto prístrojom spred 20tich rokov, je len veľmi ťažké odhadnúť, kadiaĺ sa poberie vývoj v najbližších 20tich rokoch. Pravdepodobné je však to, že prístroje začnú fungovať na báze elektromagnetických impulzov z nervového systému a všetko bude tak malé, že zariadenia budú menšie ako zápalková škatuľka, možno menšie, ako dnešné pamäťové karty s hrúbkou listu papiera. Nechajme sa prekvapiť, čo nám prinesie budúcnosť smartfónov.

Zdroj, foto: Red Ferret

26.11.2012
 • Luky

  takto bude o 20 rokov vyzerat iphone

 • idmajur

  Tych 16 bodov na sirku sa mi nezda.

  • mojandroidsk

   samozrejme, správne je 160 px

 • Filip

  o tomto telefóne som si čítal tak 2-3 týždne dozadu na zahraničnom fóre …

  • mňauuuuuuu

   a co si tym chcel povedat? ja som o nom cital pred 20 rokmi v novinach

   • vojtus

    to poniektorí návštevníci mojandroid.sk ešte neboli na svete :D

 • pato

  160 nie 16 px

+