MojAndroid

Smart Roadshow sa po trojročnej prestávke vracia v roku 2022. Po októbrovom štarte v Košiciach aktuálne mieri do svojej cieľovej destinácie. Druhá tohtoročná Smart Roadshow sa uskutoční v Banskej Bystrici, kde najnovšie smart vychytávky už 19. novembra 2022 zaplavia Hotel Dixon ****.

Smart Roadshow vznikla ako evolúcia pôvodnej Android Roadshow, ktorú portál MojAndroid.sk organizoval, spolu s najväčšími technologickými lídrami a značkami najzvučnejších mien zo sveta Androidu, celých 7 rokov.

Od čias, kedy technologickému svetu kraľovali klasické Android smartfóny sme sa v ostatných rokoch postupne posunuli do úplne iných sfér. Preto pôvodnú Android Roadshow nahradila Smart Roadshow, ktorá do slovenských miest prinášala všetky technológie, ktoré nazývame inteligentnými či chytrými – jednoducho smart. Išlo o najnovšie vychytávky z oblasti domácností, športu, dopravy, zdravia, financií, miest a obcí, no stále aj z oblasti smartfónov.

Elektromobilita na Smart Roadshow 2022 Banská Bystrica

Dnes už medzi najnovšie výdobytky techniky patria aj elektromobily, ktoré sú prešpikované technológiami, a preto sa neformálne označujú aj ako „tablet na kolesách“. Od spolupráce s mobilnými aplikáciami pre diaľkové sledovanie stavu vozidla a nastavovanie rôznych funkcií, cez softvérové vylepšenia vlastností a odomykanie nových možností až po pokročilých asistentov a základy autonómnej jazdy. To všetko je bežnou súčasťou moderných elektrických vozidiel.

Práve preto na Smart Roadshow 2022 v Banskej Bystrici nebudú chýbať ani elektromobily. Tešiť sa môžete napríklad na modely značky Tesla, na modely ŠKODA Enyaq IV, EQE od Mercedes-EQ či Hyundai IONIQ 5, na ktorých sa budete môcť nechať povoziť. Jazdy budú prebiehať v časoch 10:30 až 12:00 a 13:00 až 14:30. Ak si budete chcieť zašoférovať, využiť môžete služby firmy DriveTesla.sk, ktorá bude na miesto so svojimi elektromobilmi Tesla. Elektromobilite sa bude venovať aj prednáška v rámci programu Smart Roadshow 2022.

Hyundai IONIQ 5 na Smart Roadshow 2022

IONIQ 5 je prvý model postavený na novej špecializovanej architektúre spoločnosti Hyundai Motor Group pre batériové elektrické vozidlá s názvom Electric Global Modular Platform (E-GMP). Je to tiež prvý model v novej produktovej rade značky IONIQ, ktorá nanovo definuje životný štýl elektrickej mobility pomocou udržateľných a inovatívnych funkcií – od ekologických materiálov jeho interiérového dizajnu až po ultrarýchle nabíjanie a funkciu Vehicle-to-Load.

Hyundai IONIQ 5 je na našom trhu dostupný v dvoch verziách pohonu kolies. Najvyššia verzia s pohonom všetkých štyroch kolies ponúkne maximálny výkon 225 kW a krútiaci moment 605 Nm. Rozbehnutie z 0 na 100 km/h zvládne už za 5,2 sekundy. Verzia len so zadným náhonom ponúkne 160 kW a krútiaci moment 350 Nm so zrýchlením z 0 na 100 km/h za 7,4 sekundy. Vozidlo je pripravené aj na ťažné zariadenie, vďaka ktorému je možné ťahať príves s hmotnosťou do 1600 kilogramov.

Hyundai IONIQ 5 TEST
Hyundai IONIQ 5 | Zdroj: Radovan Hlôška

Dojazd elektromobilu Hyundai IONIQ 5 vo verzii s dlhým dojazdom, teda s väčšou batériou s využiteľnou kapacitou 72,6 kWh, je podľa normy WLTP presne 481 kilometrov. Vďaka extrémne rýchlemu nabíjaniu už za 18 minút na nabíjačke získate dojazd 336 kilometrov, čo je skvelá hodnota. Inak povedané, batéria získa za 5 minút nabíjania na podporovanej stanici dostatok energie na 100 kilometrov dojazdu.

IONIQ 5 toho prináša skutočne veľa. Obrovskú pozornosť priťahuje najmä technológiou V2L – Vehicle to Load. Vozidlo je vybavené plnohodnotnou 230V elektrickou zásuvkou s výkonom 3,6 kW v interiéri, no energiu je možné čerpať aj cez adaptér z elektrickej zásuvky, ktorá sa bežne používa na nabíjanie vozidla. Práve vďaka nej si k autu bez problémov pripojíte elektrické spotrebiče s využitím elektrickej energie z trakčnej batérie. A niečo také sa proste obvykle nevidí.

Hyundai IONIQ 5 TEST
Hyundai IONIQ 5 | Foto: Radovan Hlôška

ŠKODA Enyaq iV

Po Škoda Citigo-e iV prišla česká automobilka so svojim prvým plnohodnotným elektromobilom ŠKODA ENYAQ iV navrhnutým od podlahy až po strop v elektrickom duchu. Postavený je na novej a čisto elektrickej platforme MEB, ktorá prináša tie najlepšie parametre s ohľadom na elektrickú jazdu.

ŠKODA ENYAQ iV je plnohodnotný rodinný elektromobil, ktorý bez problémov zvládne aj dlhšie cesty. Dostupný je s tromi rôznymi veľkosťami vysokonapäťovej trakčnej batérie, pričom s tou najväčšou dokáže zabezpečiť čisto elektrický dojazd cez 500 kilometrov na jedno nabitie. Rozmermi ide o väčšie SUV, ktoré ponúka dostatok miesta pre celú rodinu a ešte viac. Práve vďaka platforme MEB, ktorá využíva výhody elektrického pohonu, je v interiéri výrazne viac priestoru ako v bežných autách totožných rozmerov.

Možné ja to najmä vďaka rovnej podlahe, v ktorej je umiestnená batéria. Jednoduchá, plynulá a tichá jazda so Škoda Enyaq iV je návyková a dokáže osloviť naozaj každého. Rozhodne nejde o elektromobil určený iba do mesta, o čom hovorí nielen dojazd, ale aj veľmi rýchle nabíjanie. S príplatkovým 125 kW nabíjaním je možné batériu vozidla dobiť z 10 na 80 percent za približne 35 minút.

Škoda Enyaq iV 60 TEST
ŠKODA Enyaq iV | Foto: Radovan Hlôška

EQE od Mercedes-EQ

Športový sedan EQE je horúcou novinkou aktuálneho roka. Do predaja sa dostal v prvom polroku, a tak je Salón Elektromobilov 2022 v Košiciach skvelou príležitosťou ako sa môžete zoznámiť s týmto vynikajúcim elektromobilom. Športový sedan EQE ponúka všetky podstatné funkcie EQS v o čosi kompaktnejšom formáte. Súčasne ide o elektrickú alternatívu k známej Triede E.

Na Slovensku je dostupný v dvoch verziách: EQE 350+ sedan s výkonom 215 kW a EQE 43 4MATIC sedan s výkonom 350 kW, ktorý je vstupom do elektrického jazdného výkonu od značky Mercedes AMG. Dojazd týchto modelov sa v závislosti od presnej konfigurácie pohybuje v rozsahu od 462 do 639 kilometrov. Základná verzia EQE 350+ sa z nuly na stovku rozbehne za 5,6 sekundy, pričom maximálka sa zastavuje na rýchlosti 210 km/h. Športovejšie ladená verzia EQE 43 4MATIC sa to z nuly na stovku zvláda za 4,2 sekundy.

EQE od Mercedes-EQ | Foto: Michal Chabada

Spája ich prirodzene rovnaký základ, plnoelektrická platforma EQ. Tá okrem iného prináša aj podporou rýchleho nabíjania s výkonom 170 kW, čo sa podpisuje na skutočnosti, že nabitie batérie z 10 na 80 % jej plnej kapacity je otázkou 32 minút. K dispozícii je aj palubná nabíjačka s výkonom až 22 kW, ktorá umožňuje napríklad pohodlné nabíjanie v domácom prostredí.

EQE od Mercedes-EQ sa vyznačuje aj technológiami nabitým priestranným interiérom, ktorému dominuje informačo-zábavný systém MBUX. Za príplatok je ale možné siahnuť aj po obrovskej obrazovke Hyperscreen. Tá je známa aj vďaka luxusnému sedanu EQS od Mercedes-EQ. Ide o obrovský panel vytvoreným spojením troch obrazoviek rozprestretých po celej šírke palubnej dosky.

Riešenia špecifické pre AMG, najmä v oblasti pohonu, podvozka, bŕzd, zvuku, dizajnu exteriéru a interiéru, ako aj prvkov výbavy, garantujú v prípade EQE 43 4MATIC sedan dynamický a emocionálny jazdný zážitok z vozidla AMG. Tento model je sériovo vybavený riadením zadnej nápravy. Uhol natočenia kolies až 3,6 stupňa podporuje agilné jazdné vlastnosti. Takisto sériové svetlomety DIGITAL LIGHT pri odomknutí a zatvorení vozidla premietnu projekciu špecifickú pre AMG.

Množstvo prvkov AMG na želanie posilní dynamický dojem. K týmto prvkom patria dizajnové prvky ako balík AMG Night s prvkami v čiernej farbe a čiernom chróme, brzdové strmene nalakované na červeno alebo ozdobné prvky uhlíkové vlákna AMG . Jazdnú dynamiku výkonného elektrického sedanu možno vylepšiť aj technicky, napríklad keramickou vysokovýkonnou kompozitnou brzdovou sústavou AMG. Okrem toho si zákazník môže vybrať aerodynamicky optimalizované disky AMG z ľahkej zliatiny s rozmermi 20 a 21 palcov.

EQE od Mercedes-EQ | Foto: Michal Chabada

Príďte si novinky pozrieť naživo na Smart Roadshow v Banskej Bystrici

Smart Roadshow sa po trojročnej prestávke vracia a po Košiciach mieri do Banskej Bystrice. V srdci stredného Slovenska budeme nielen my, ale príde tam aj Samsung, Xiaomi, TCL či Vivo, aby ukázali svoje najhorúcejšie zariadenia.

Takže neváhajte a príďte už 19. novembra 2022 do Banskej Bystrice, vidíme sa v hoteli Dixon****. Nezabudnite sa zadarmo registrovať, pretože chýbať nebude ani žrebovanie, v rámci ktorého môžete vyhrať hodnotné ceny.

17.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+