MojAndroid

Česká automobilka Škoda ponúka možnosť vzdialeného prístupu pre svoje autá. Výnimkou nie je ani elektromobil Citigo-e iV, ktoré sme mali k dispozícii na testovanie. Aplikácia sa volá Škoda Connect a ponúka viaceré funkcie – ktoré to sú, či sa na aplikáciu dá spoľahnúť a čo nám v nej najviac chýbalo sa dozviete nižšie.

V prvom rade je určite pozitívne, že auto ako Citigo-e vôbec ponúka možnosť vzdialeného prístupu. Nejde ale o štandard, ale o bonusovú službu, ktorú je potrebné platiť. Neplatíte však hneď, nakoľko pri kúpe auta dostanete bezplatný prístup do aplikácie na desať rokov.

To je výrazne viac ako napríklad ponúka Volkswagen pri e-Up – ten k autu pribalí prístup na tri roky. Ponúkané funkcie aplikácie sa líšia s každým podporovaným autom. V rámci Citigo-e nie sú teda až také rozsiahle ako s inými prémiovými autami.

Základné informácie

V prvom rade ponúka základný prehľad o stave vášho auta. Cez aplikáciu tak dokážete zistiť, či je auto zamknuté, aj keď zamknúť alebo odomknúť sa cez aplikáciu nedá, a či náhodou nemá zapnuté parkovacie svetlá. Auto má síce automatické svetlá, no informácia o zapnutých “parkovačkách” môže dávať zmysel, aj keď časté využitie asi nenájde. Ďalej viete zistiť, či ste náhodou nezabudli zatvoriť okná alebo dvere. Teda, aspoň to tvrdí aplikácia, skutočnosť je však iná.

Priamo v aplikácii sú síce v jednom riadku napísané dvere aj okná, v skutočnosti táto možnosť sleduje iba dvere. Je to škoda, nakoľko aj táto informácia vie byť často užitočná. Každopádne, pointou je, že si na túto chybu v aplikácii musíte dať pozor. Ak by ste sa na informáciu v aplikácii spoliehali, nemuselo by to dopadnúť dobre. Ďalšie možnosti vás informujú o zostávajúcom dojazde či o stave nabitia batérie. Spolu s týmito informáciami tu nájdete stav tachometra či koľko kilometrov vám ešte zostáva do ďalšej servisnej prehliadky.

Pre používateľa môže byť oveľa dôležitejšia informácia o aktuálnej pozícii auta. Tú v aplikácii taktiež nájdete, a preto môžete mať svoje vozidlo vždy pod kontrolou. Ak už auto máte napojené na nabíjačku, cez aplikáciu si viete spustiť alebo zastaviť nabíjanie, no taktiež si môžete vytvoriť nabíjacie plány.

Posledná funkcia, ktorá sa v aplikácii skrýva, je ovládanie klimatizácie. Vozidlo si môžete na diaľku vykúriť alebo vychladiť. Stačí, ak si zvolíte vami požadovanú teplotu. Pri už zapnutej klimatizácii mi však aplikácia hlásila chybu pri zeme teploty. Ak som klimatizáciu vypol, zvolil správnu teplotu a znova spustil, prebehlo to bez problémov. Každopádne, mohlo ísť iba o dočasný problém a nie vlastnosť.

Exkluzívne funkcie

Rovnako zaujímavé sú tiež údaje o jazde. Zatiaľčo v aplikácii Move and Fun tieto informácie nenájdete, tu sa viete dostať k údajom o trasách, ktoré ste s autom absolvovali. Vidíte tu počet prejdených kilometrov, čas jazdy, priemernú rýchlosť a priemernú spotrebu, no taktiež to, koľko kWh spotrebovala klimatizácia a koľko kWh ste do batérie dokázali dostať rekuperáciou.

Všetko sú to zaujímavé dáta, ku ktorým sa inak nedostanete. Síce ich nutne nepotrebujete, je škoda, že sú obmedzené iba pre aplikácie Škoda Connect. Dáta totiž sťahuje z auta, takže je jasné, že sú v ňom uložené, no takýmto spôsobom je k nim obmedzený prístup. V prípade starších modelov áut Citigo / Up / Mii , ktoré používali externú navigáciu Garmin, bola táto funkcia dostupná priamo v nej.

Rovnako tak iba v aplikácii nájdete úroveň nabitia batérie v percentách. Auto a ani aplikácia Move and Fun túto hodnotu nezobrazuje, ak nepočítam ukazovateľa nabitia batérie v rámci kokpitu, no z neho dokážete vyčítať iba približnú hodnotu.

Bezpečnosť a pripojenie

Pri používaní aplikácie je nutné myslieť na to, že nie je konštantne spojená s autom. Ak chcete získať nové informácie, musíte ich aktualizovať. Tento proces zvyčajne trvá približne 10 sekúnd. Zároveň však aplikácia obmedzuje maximálny počet aktualizácii za určitý čas. Konkrétne hodnoty nepoznám, no pri testovaní som raz dostal upozornenie, že mám k dispozícii “posledné dva pokusy o aktiváciu vozidla.” Následné obmedzenie schováva za “spustenie ochrany batérie”, no či je toto skutočný dôvod je na diskusiu.

Veľmi zaujímavý je spôsob, akým sa vôbec dokážete do aplikácie pripojiť. Ak už bol vzdialený prístup aktivovaný, prihlásenie ďalšieho zariadenia sa zdá byť naozaj jednoduché. Aplikácii Škoda Connect stačí, keď zadáte VIN číslo a následne počet najazdených kilometrov. Ktokoľvek, kto by tieto údaje získal, vie vaše auto sledovať na diaľku, čo môže pôsobiť ako celkom veľký bezpečnostný problém. Avšak, ak sa niekto k vášmu autu pripojí, pôvodný majiteľ vozidla dostane e-mailovú notifikáciu s upozornením o pridaní nového zariadenia.

MyŠkoda Essentials
MyŠkoda Essentials
Developer: Škoda Auto a.s.
Price: Free
  • MyŠkoda Essentials Screenshot
  • MyŠkoda Essentials Screenshot
  • MyŠkoda Essentials Screenshot
  • MyŠkoda Essentials Screenshot
  • MyŠkoda Essentials Screenshot
  • MyŠkoda Essentials Screenshot
  • MyŠkoda Essentials Screenshot

 

27.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+