MojAndroid

Ďalší zo série článkov, v ktorých si predstavíme výhercov jednotlivých kategórií v hlasovaní 4ka Android Code 2019. Ide o celonárodnú súťaž o najlepšie Android aplikácie zo Slovenska.

Súťažné kategórie boli nasledovné:

  • Doprava a cestovanie
  • Hry
  • Nakupovanie a predaj
  • Spravodajstvo a médiá
  • Vzdelávanie
  • Financie a podnikanie
  • Slovenské aplikácie (všeobecne)
  • Svetové slovenské aplikácie

V tomto článku vám formou interview priblížime výhercu ocenenia 4ka Android Code 2019 v kategórii Slovenské aplikácie (všeobecne) – SHMUapp (Peter Molčány).

Ako ste sa dostali k programovaniu aplikácií pre Android?

Mobilné aplikácie som začal programovať počas štúdia na vysokej škole. Súčasťou mojej bakalárskej práce bola Android aplikácia na diaľkové ovládanie modelu vozidla a diplomová práca bola aplikácia na skenovanie ŠPZ vozidiel pomocou smartfónu v reálnom čase. Okrem toho som vytváral aj jednoduché aplikácie, kde som sa zoznamoval s Androidom a ktoré slúžili predovšetkým pre mňa, lebo na Google Play som nevedel nájsť adekvátnu alternatívu.

Prečo práve SHMUapp?

Tip na aplikáciu som dostal od kamarátky, ktorá ma požiadala či by som jej nevedel spraviť widget pre radary zo SHMÚ. Tak vznikla v roku 2014 aplikácia SHMÚ Radar. Bola publikovaná do Google Play a veľmi rýchlo začala rásť. Používatelia požadovali nové funkcie, z ktorých sa zostavil zoznam najčastejších požiadaviek, ktorý bol zapracovaný ešte v tom roku do aplikácie SHMUapp. Názov to mal byť pracovný, ale keďže používatelia si na tento názov zvykli, nakoniec zostal v tejto podobe doteraz.

Čo bolo najväčšou výzvou pri programovaní tejto aplikácie?

Najväčšia výzva bolo samotné spracovanie dát zo stránky SHMÚ, keďže nie je k dispozícií verejné API, odkiaľ by bolo možné čerpať údaje. Výzvou miestami bolo tvoriť aplikáciu tak, aby bola podporovaná čo najširšia škála zariadení a aby bola rýchla a stabilná.

Aké funkcie ponúka aplikácia SHMUapp? Aký je jej prínos pre používateľa?

Každý si nájde to svoje. Pokročilejší používatelia môžu detailne sledovať jednotlivé meteogramy, pravdepodobnostné modely a z nich sa pokúsiť o predpoveď počasia. Pre tých, ktorým sa zdajú meteogramy zložité alebo neprehľadné, je vhodná textová predpoveď, ktorá je vydávaná meteorológmi. Veľmi užitočné sú tiež upozornenia na blížiace sa nebezpečné javy a radarové snímky. Predpovedať počasie je náročná úloha, ktorú nie je nikdy možné splniť na 100%, ale pomocou údajov a predpovedí zo SHMÚ sa môžeme k tomu aspoň priblížiť. Používajú ju aj záhradkári, ľudia čo pracujú vonku, turisti, ale aj bežní ľudia, ktorí sa zaujímajú o počasie.

Môžeme sa v blízkej budúcnosti tešiť na nejaké zaujímavé novinky v aplikácii SHMUapp?

Aplikácia vznikla vo voľnom čase a momentálne je udržiavaná s existujúcou funkcionalitou tak, aby podporovala najnovšie verzie Androidu a bola aktualizovaná pri zmenách na stránke SHMÚ. Aplikácia je neoficiálna a keďže nie je dostupné API táto réžia je nutná. Časom možno príde aj oficiálna aplikácia a SHMUapp pôjde do úzadia. Aktuálne si ju vyskúšalo už viac ako 267 tisíc používateľov. Najväčšou výzvou do budúcna je zobrazovanie meteogramov v krajšej a používateľsky pohodlnejšej forme. Keďže meteogramy sú sťahované ako obrázky, bolo by veľmi náročné ich zvektorizovať. Je to však možné a verím, že sa používatelia tejto funkcie dočkajú.

Máte nejaké rady pre ľudí, ktorí by chceli začať s vývojom aplikácií pre Android?

Dnes je vytvorenie Android aplikácie oproti minulosti výrazne jednoduchšie. Google v posledných rokoch zapracoval na Android Studiu, kde sa tvoria aplikácie a tento proces sa v mnohých ohľadoch veľmi zlepšil. Dostupných je veľa kurzov a tutoriálov, podľa ktorých je dobré hlavne v úplných začiatkoch postupovať. Treba investovať hlavne svoj čas, čo sa ale určite oplatí, keďže mobilných vývojárov je stále treba a verím, že tomu tak bude aj naďalej.

Aké sú vaše plány do budúcnosti v oblasti vývoja aplikácií?

Tvorbe aplikácií sa venujem v jednej slovenskej spoločnosti zaoberajúcej sa biometriou aj v súčasnosti. Náš softvér slúži napríklad na overenie zákazníka na diaľku, vďaka čomu si môžete otvoriť účet v banke bez návštevy pobočky. Toto riešenie už používajú organizácie a firmy po celom svete. Aplikácia SHMUapp slúži aj na skúšanie nových technológií. Nedávno bola celá prepísaná do jazyka Kotlin, ktorý začína byť medzi vývojármi obľúbenejší ako Java, v ktorom sa zvyčajne programovali aplikácie v minulosti.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
24.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+