MojAndroid

Japonský výrobca Sharp sa pripravuje na masovú produkciu najjemnejších displejov v odvetví smartfónov a tabletov. Nové panely pomôžu spoločnosti predbehnúť súpera Japan Displej a získať prvenstvo s najjemnejším rozlíšením 600 pixelov na palec štvorcový. Podľa interných správ sa však výroba displejov s tak vysokým rozlíšením začne až v marci budúceho roka, takže dovtedy sa budeme musieť uspokojiť s Full HD panelmi alebo lepšími QHD.

Spoločnosť Sharp má v pláne spočiatku vyrábať 5,5-palcový LCD panel pre smartfóny a neskôr prejsť na väčšie 7 až 9-palcové verzie pre tablety. Sharp sa tiež vyjadril aj v súvislosti so 4K obsahom, ktoré bude možné sledovať v natívnom rozlíšení, no zatiaľ neuvádza, ktoré displeje budú mať 4K rozlíšenie. Podľa výpočtov by displej s rozlíšením 3840 x 2160 pixelov a hustotou 600 ppi mal mať veľkosť približne 7,3-palcov. To znamená, že prvé displeje pre mobilné zariadenia schopné prehrávať 4K obsah nebudú pre smartfóny. Tieto by potrebovali hustotu blízku hranici 800 ppi. 

HTC-One-M8-PPI-compared

V mobilnom segmente sa od Sharpu dočkáme zrejme aj viacerých panelov s IGZO technológiou, o ktorej sa hovorí ako o budúcnosti displejov s vysokým rozlíšením. IGZO panely ponúkajú vysoké rozlíšenie, nižšiu spotrebu a hlavne tenší profil. Spoločnosť sa údajne snaží presadiť takéto panely naopak s nižším rozlíšením. Z toho by mohli benefitovať zariadenia z nižšej cenovej kategórie. Ich konštrukcia by mohla byť kompaktnejšia a výdž na jedno nabitie zas vyššia.

Otázne zostáva, či naozaj potrebujeme tak vysoké rozlíšenie displeja prípadne schopnosť prehrávať 4K obsah na malých obrazovkách. Technológia sa však stále posúva dopredu a výrobcovia musia plniť potrebu ostatných spoločností pri posúvaní limitov v mobilnom segmente.

Zdroj: androidauthority

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+