MojAndroid

Všimli ste si, že dnes veľa ľudí popritom ako kráča pozerá len do svojho smartfónu? V dnešnej dobe to nie je nič nezvyčajné. Takýto ľudia však častokrát nedávajú pozor na cestu pred sebou, či dokonca na semafory na prechode pre chodcov. Aj preto sa v Holandsku rozhodli vyskúšať zaujímavý experiment, pri ktorom chcú chodcov v meste chrániť špeciálnym svetelným značením na chodníkoch.

Svetelné pásy sú navrhnuté tak, aby upútali pozornosť ľudí, ktorí pozerajú smerom nadol, na svoj smartfón alebo iné zariadenie. Ich farba odpovedá aktuálnemu stavu semaforu na prechode. Viaceré skupiny však s takýmto značením vôbec nesúhlasia. Dôvodom má byť to, že sa takýmto prístupom podporuje nebezpečné správanie chodcov na cestách. “Ľudia by mali vždy pri prechádzaní cez prechod pre chodcov skontrolovať, či autá naozaj zastavili,” píše Jose de Jong zo združenia pre bezpečnosť cestnej premávky.

Svetlá boli inštalované zatiaľ iba na jednej križovatke, cez ktorú prechádzajú najmä študenti z troch blízkych škôl. Podobná svetelná signalizácia sa testuje aj v nemeckom Augsburgu.

https://www.youtube.com/watch?v=16Z-NDkzzCg

Zdroj: bbc.com 

18.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+