MojAndroid

Pamäťové karty sú jedným zo základných rozšírení smartfónu či tabletu, ktoré si ku novému zariadeniu kupujeme ako prvé. Mať totižto v zariadení dostatok miesta na hudbu, videá či iné multimédiá je veľmi dôležité. Nie vždy však ide len o kapacitu karty, keď sa rozhliadame po kúpe novej. Dôležitá je aj rýchlosť zapisovania a čítania. Ako príklad si môžeme uviesť nahrávanie Full HD videa. Takéto nahrávanie už zvláda viacero zariadení od rôznych výrobcov. Full HD video sa vyznačuje veľkou kvalitou, čo si vyžaduje aj množstvo pamäte. Ale nestačí len miesto. Full HD video má totižto veľmi bohatý dátový tok a pokiaľ mu rýchlosťou microSD karta nestíha, video jednoducho stráca na kvalite.

Pre sprehľadnenie rýchlosti zapisovania a čítania sa výrobcovia rozhodli označovať karty podľa triedy (angl. “class”). Dnes sú známe 4 triedy rýchlosti – Class 2 (2MB/s), Class 4 (4 MB/s), Class 6 (6 MB/s) a Class 10 (10 MB/s). Pre väčšinu zariadení sú dostatočne rýchle už karty s Class 6, ak však zariadenie nahráva Full HD video, odporúčame karty najvyššej triedy Class 10. Ako však ide trend dopredu, zvyšujú sa aj nároky na veľkosť kariet a ich rýchlosť. Samsung sa preto rozhodol, že vyvinie vlastný typ kariet, ktoré budú ešte rýchlejšie ako karty s Class 10. Samsung ich nazval UHSUltra-High Speed, čo už podľa názvu napovedá, že ide o karty s naozaj vysokou hodnotou čítania a zapisovania údajov.

  

Aby aj Samsung vedel rozlíšiť jednotlivé karty, označuje ich ešte rímskymi číslicami. Pamäťové karty UHS-I sa na trhu predávajú v SD a microSD verzii. Ich “PRO” verzia, primárne určená pre LTE zariadenia a tablety, dosahuje maximálnu rýchlosť čítania 80 MB a rýchlosť zápisu 40 MB – pre SD verziu, a rýchlosť čítania/zápisu 70 MB/ 20 MB pre microSD verziu. To by zodpovedalo triede Class 40, respektíve Class 20. Samsung však ešte nekončí. Predstavil aj druhú generáciu svojich UHS kariet, ktoré označuje UHS-II. Tento typ kariet dosahuje maximálnu teoretickú rýchlosť  312 MB/s, čo by bola “po starom” trieda Class 312!

Typ karty

Rýchlosť

Class 2 2 MB/s
Class 4 4 MB/s
Class 6 6 MB/s
Class 10 10 MB/s
UHS-I (microSD) 20 MB/s
UHS-I (SD) 40 MB/s
UHS-II 312 MB/s

Prečo vám však vysvetľujeme a píšeme o týchto pamäťových kartách, keď sú už na trhu nejaký ten mesiac? Samsung doteraz predával len 16 GB verzie svojich UHS kariet, čo sa však mení tohtoročnou výstavou IFA 2012, kde sme mimochodom aj my. Tu Samsung verejnosti totižto predstavil 64 GB verziu svojej UHS karty, čo potešilo nejedného priaznivca kvalitných dát. Takéto karty nielenže posunú mobilný svet o krok ďalej, UHS karty dokážu pretvoriť celý technický svet. Použiť sa totižto dajú už aj vo fotoaparátoch a videokamerách, čo znamená, že natočiť Full HD video cez profesionálnu videokameru na SD kartu už nebude žiadny problém. Dostupnosť týchto kariet Samsung stanovil na polovicu októbra 2012, takže už začnite šetriť!

Zdroj: PocketNow

1.9.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+