Samsung Galaxy J7 2017: Spoľahlivý, bez prekvapení | RECENZIA

Spoločnosť Samsung predstavila refreshnutú verziu svojej línie “J” na rok 2017, z ktorej je najvybavenejším model Samsung Galaxy J7 (2017). Tento smartfón sa recenzoval pomerne jednoducho. Hrdo plnil všetko, čo bolo treba a hneď na úvod prezradíme, že splnil viaceré naše očakávania. Poďme si to ale rozmeniť na drobné. Prečítajte si podrobnosti a presnejšie dojmy z testovania Samsung Galaxy J7 2017.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia a dizajn

Samsung Galaxy J7 2017 prichádza v krabičke veľmi útlych rozmerov. Okrem smartfónu tu nájdete sieťový adaptér spolu s microUSB káblom, nástroj na vyberanie SIM karty, návod a slúchadlá. Tie majú však umelohmotné štuple do uší, čo nás príliš neohúrilo a nechali sme ich bokom. V každom prípade, slúchadlá nebývajú samozrejmosť a sú milou súčasťou balenia. Pozrite si krátky unboxing a užite si pohľad na detaily zariadenia.:

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

J7 prichádza s typickým Samsung rukopisom na prednej strane, ktorú si len tak nepomýlite s inou značkou. Osobne sa nám táto osvedčená klasika pri nižších modeloch páči a nepotrpíme si na dizajnové vychytávky ako pri vlajkových lodiach. Nachádza sa tu skener odtlačkov prstov zasadený v tlačidle Domov, sú tu softvérové tlačidlá späť a multitasking. V hornej časti je selfie kamera s rozlíšením až 13 MP, reproduktor, regulátor jasu a LED blesk. Super AMOLED displej zaberá väčšinu prednej strany, má 5,5 palca a pokrýva ho 2,5D sklo.

Zadná strana je však na pohľad o niečo odlišná od bežného Samsung-priemeru. Majú to na svedomí dva plastové pásiky v hornej a dolnej časti zariadenia. V každom prípade, je to celkom zaujímavé osvieženie. Konštrukcia bola odolná, neutrpela počas testu žiadne škrabance, rovnako ani displej.

Z kovového prevedenia smartfónu máme na pohľad veľmi dobrý pocit. Rovnako, smartfón sa pri prvotnom strete veľmi dobre drží v ruke. Nie je príliš ťažký, no zároveň viete, že ho máte v rukách. Bohužiaľ, po dlhšom používaní sme mali pocit, že by sme privítali nejaký obal. Smartfón je totiž dosť tenký a má zaoblené hrany, takže sa veľmi kĺzal z rúk. Pri písaní dvoma rukami sme mali dokonca pocit, že máme medzi dlaňami len niečo tenké a nestabilné. V zadnej časti je osadený fotoaparát s rozlíšením 13 MP a blesk. Osobne nám nevadila neprítomnosť dvojtónového blesku, pretože blesk pri fotkách príliš nevyužívame.

Samsung Galaxy J7 má v pravej časti tlačidlo napájania a nad ním sa nachádza netradične reproduktor. Na ľavej strane zariadenia sú dve oddelené tlačidlá pre reguláciu hlasitosti. Nižšie sú zásuvky pre dual SIM slot a microSD kartu. Na spodnej strane sa nachádza microUSB konektor. Priznáme sa, že tu by putovala menšia výčitka. Snáď by sme sa už tešili na väčšiu penetráciu zariadení s USB-C konektorom. Nevadí, možno sa s ním stretneme vo verzii pre rok 2018. Okrem toho je tu ešte 3,5 mm jack pre pripojenie slúchadiel a mikrofón.

Dizajn na nás zapôsobil svojou jednoduchosťou. Menej je viac. 5,5 palca by sa však mohlo vojsť už aj do menšieho tela a ak by došlo k zmenšeniu spodnej a vrchnej brady zariadenia, nenahnevali by sme sa.

Každú zo spomínaných častí budeme rozoberať zvlášť v jednotlivých kapitolách.

Displej

Ako sme spomínali, smartfón disponuje 5,5-palcovým Super AMOLED displejom s mierne zahnutým sklom. Na pohľad je veľmi pekný, má dobré pozorovacie uhly a dobre slúžil aj v svetlom exteriéri. Musíme však podotknúť, že sa extrémne leskol a odrážal všetko, čo sa len dalo. Sklo bolo tiež nejakým spôsobom veľmi hladké a príliš sa po ňom kĺzali prsty. Až tak, že sme si museli privyknúť robiť presné ťuknutia, inak chytil hociktoré vedľajšie písmenko na klávesnici.

Proximity senzor mal o niečo pomalšie reakcie, no nebolo to nič výčitiek hodné. Oceňujeme, že Samsung do tohto modelu vložil svoj Super AMOLED panel. Ten poskytuje veľmi pekné farebné podanie. Čierna je čierna, nakoľko pixely sú vtedy vypnuté, červená je červená a nie vyblednutá či ružová. Navyše, máte tu aj dodatočné možnosti zobrazovania, takže si môžete prispôsobiť displej do teplejších tónov alebo do chladných, dramatických odtieňov. Aby sme nezabudli, displej má rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov a ponúka jemné rozlíšenie v podobe 401 ppi.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Výkon a pamäť

Po stránke výkonu bol Samsung Galaxy J7 2017 veľmi dobre odladený. Vo vnútri pracoval Exynos 7870, teda procesor s ôsmimi jadrami s taktom 1,6 GHz. Ani raz sa nám ho počas testovania nepodarilo nejak špeciálne prekvapiť. Reakcie systému boli rýchle, neváhal a neštrajkoval. Používateľ má v smartfóne pamäť RAM s veľkosťou 3 GB, čo tiež prospieva k plynulosti zariadenia.

Skúšali sme hrať rôzne náročnejšie hry a smartfón sa príliš nenarobil. Bol o niečo teplejší, no rozhodne to nebolo nič neobvyklé. Počínal si dobre aj pri prehrávaní videí či pri náročnejšom multitaskingu. Benchmarkové výsledky nás dokonca trochu sklamali, pretože v rámci skúseností s týmto zariadením by sme si tipli o niečo vyššie skóre. Nevadí, hlavne, že všetko šlapalo ako sa patrí.

Samsung Galaxy J7 2017 sa v našich končinách predáva len so 16 GB vnútornej pamäte. K dispozícii sme hneď po rozbalení, ako ste mohli vidieť v unboxingu, mali len 5,9 GB úložného priestoru. Niekomu sa to môže zdať málo, no ako sme už vo viacerých predchádzajúcich recenziách spomenuli, my zvykneme využívať cloudové úložiská pre svoje fotografie či videá, a tak sa nebojíme mazať obrázky zo zariadenia. Ak však nepatríte k priaznivcom tohto typu úložísk, potom si môžete multimediálne súbory či hudbu ukladať aj na microSD kartu, ktorá sa sem dá vložiť. Rozšíri kapacitu až o maximálne 256 GB. A tu už sa vojde aj nejaký ten celý albumík.

Ak si však môžeme trochu rypnúť, rypneme si. Smartfón by si zaslúžil viac úložného priestoru. Nie je práve najlacnejší, stojí zhruba 320 eur a kto platí, ten chce za svoje peniaze dostať čo najviac. 32 GB by mu trochu pridalo na atraktívnosti.

Operačný systém

Hoci patríme k fanúšikom čistého Androidu bez zbytočných bloatwarov, Samsung treba pochváliť. Model J7 bol v čase nášho testovania vybavený Androidom 7.0 Nougat a výrobca doňho priniesol známu nadstavbu Samsung Experience. Tá je známa z jeho vlajkových lodí. Systém fungoval veľmi dobre a hoci sa tu nachádzalo niekoľko aplikácií od Samsungu, sú to staré známe veci, ktoré nikoho nerozčúlia.

Ako vidíte na ploche zariadenia, naše súkromné aplikácie sú tie v spodnom riadku a WhatsApp. J7 má v základe len svoju aplikáciu Zabezpečený priečinok, Samsung poznámky a súbor niekoľkých aplikácií Samsung, ako je S Health, obchod Galaxy Apps a podobne.

Menšia výčitka by mohla smerovať k tomu, že softvérové tlačidlá nie sú v takomto modeli podsvietené. Často ich za bieleho dňa nevidieť. Samozrejme, dá sa na ne v priebehu krátkeho používania zvyknúť, no je zaujímavé, že výrobcovia si s tým často nelámu hlavu.

V rámci nastavení nájdete niekoľko pekných tapiet, ktoré si bez zbytočných sťahovaní môžete zvoliť. Či už na domovskú obrazovku alebo zamknutú obrazovku. Tapety možno neohúria každého používateľa, no my sme si vybrali. Preferujeme totiž tmavé témy pozadia. Samsung má v systéme množstvo rôznych možností prispôsobenia vzhľadu ikoniek, ako aj veľkosti a typu písma. Vybrať si tiež môžete aj rozloženie ikoniek, teda veľkosť mriežky, v ktorej sú poukladané.

Našou obľúbenou funkcionalitou sa stala fičúra Always On Displej (obrázok hore), ktorú poznáme aj z vlajkových lodí výrobcu. Je to nenápadný monochromatický indikátor času, dátumu či ikony notifikácii na zamknutej obrazovke. Šetrí energiu zariadenia najmä tým, že ho nemusíte neustále prebúdzať a sledovať, koľko je hodín, alebo či máte nové správy. Always On Displej má navyše aj niekoľko vzhľadov. Cenou zaň je však istá spotreba batérie. Jeho prítomnosť na displeji však podľa našich testov neznižuje nijako výrazne spotrebu batérie. Ide o veľmi malé percentá. Batérii sa síce budeme venovať neskôr, no v súvislosti s nastaveniami ešte spomenieme, že sa tu klasicky nachádza aj režim šetrenia batérie.

Spomenúť ešte treba snímač odtlačkov prstov, ktorý je osadený pod displejom. Je dostatočne veľký, nespôsoboval problémy, no jeho reakcie skrátka neboli bleskové. Pochváliť však musíme to, že snímač fungoval bez toho, aby ste museli stlačiť aj tlačidlo Domov. Aj pri zhasnutom displeji stačilo priložiť niektorý z registrovaných prstov a prebehlo odomknutie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát

Rozlíšenie fotoaparátu je 13 MP a má svetelnosť f/1.7. Pocity z fotografií sú zmiešané. V niektorých momentoch si poradil veľmi dobre, kým niektoré nás trochu sklamali. Nadmieru nás prekvapila ostrosť fotografií pohybujúcich sa objektov. Mnoho fotografií sme totiž zhotovili počas športového podujatia a fotografie z futbalu či vrhu guľou boli skutočne veľmi dobré a ostré. Fotoaparát mal počas extra svetlých dní mierny problém so zachytením kontúr oblohy, mrakov a podobne, no funkcionalita HDR si v ostatných situáciách vedela dať rady s vysokým dynamickým rozsahom.

Prevedenie fotografií poskytovalo celkom peknú farebnú vernosť, no neodporúčame fotiť bez zapnutého HDR, ako sme spomínali. S trochou filmového oka sa však s týmto smartfónom dali robiť slušné fotografie, ktoré sme sa nemuseli báť zverejniť na sociálne siete hoci aj bez úpravy. Čo sa týka nočného fotografovania, snímky by sa zrovna nedali nazvať skvostami. Po nastavení nočného režimu síce boli o niečo lepšie, no bez statívu toho veľa nenafotíte. Obrázky boli mierne rozmazané a aj zašumené.

Selfie fotoaparát má rovnaké rozlíšenie, teda 13 MP, ale je tu s o niečo nižšou svetelnosťou f/1.9. “Svojky” hodnotíme celkom dobre, tvár je ostrá a fotoaparát si poradil aj s extra slnečným počasím, ktoré nám bolo nadelené. V aplikácii fotoaparátu sú k dispozícii rôzne farebné filtre, ktoré môžete rovno využiť pri fotografovaní, no nezvykli sme ich príliš používať. Filtre zvyčajne riešime dodatočne či už v aplikácii Instagramu alebo nejakého nástroja na post-úpravu fotografií.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk
Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Video nebolo v podobe najlepšieho videozáznamu, aký sme kedy videli, no rozhodne by sa s ním dalo pracovať. Nebáli by sme sa s ním točiť milé domáce video v celkom slušnej kvalite. Nie je to záznam zrovnateľný s videami vlajkových lodí, no cena tohto smartfónu je o niekoľko stoviek nižšia ako top-samsung-smartfóny.

Multimédia a konektivita

Priznáme sa, že keď sme chytili smartfón prvý raz do ruky, doslova sme hľadali reproduktor. Nenachádzal sa v spodnej hrane zariadenia, ani v zadnej časti. A potom sme ho objavili. Má fakt netradičné miesto v pravej hornej časti zariadenia nad tlačidlo napájania. Často kritizujeme reproduktor v spodnej hrane zariadenia, ktorý si zakryjeme pri hraní hier či pozeraní videí rukami. Zrazu výrobca “vyhovie” a spraví niečo iné – a sme z toho vyvedení z rovnováhy :) Asi takto by sme zhrnuli dojem z používania tohto zariadenia z hľadiska reproduktora. Výrobcu však za tento krok chválime. Za čo ho však nechválime je zvukové prevedenie. Popravde, zvuk z reproduktora odporúčame len pri prehrávaní “haluzných” videí na YoutTube. Pri počúvaní hudby si jednoznačne dajte do uší slúchadlá. Vaše hudobné ja sa vám poďakuje.

Samsung Galaxy J7 2017 prichádza s veľmi dobrou škálou konektivity. Nájdete tu všetko, čo sa patrí. Okrem WiFi (802.11 a/b/g/n/ac a WiFi Direct) je tu Bluetooth 4.1, NFC, GPS, GLONAS, FM rádio. A ako sme spomenuli v konštrukcii, je tu microUSB rozhranie. So smartfónom sme však mali menší problém s využívaním WiFi. Z času na čas sa mu nechcelo pripojiť na WiFi, nie len v kancelárii, ale aj doma. S ostatnými smartfónmi tento problém nezaznamenávame. Zrejme však ide o záležitosť nami testovaného kúska, pretože na fórach sme nenašli ďalších adeptov s rovnakým problémom.

Samsung v rámci modelu Samsung Galaxy J7 siahol na dual SIM riešenie. Zaslúži si pochvalu za plnohodnotné SIM sloty a zvlášť priestor pre microSD kartu. Obe SIMky poskytujú 4G LTE konektivitu. Nezaznamenali sme žiaden problém pri volaní z jednej či druhej karty. V nastaveniach SIM kariet si môžete buď predvoliť, ktorá SIM karta sa má na čo využívať, alebo si to pri volaní či SMSkách vždy nanovo vybrať. V zozname posledných volaní sa tiež nachádza informácia v podobe malej ikony, z ktorej SIMky ste volali.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Batéria

Batéria tohto smartfónu má kapacitu až 3600 mAh. Výdrž na jedno nabitie patrila k vyššiemu priemeru na trhu, pri zapnutom displeji cca 3 a pol hodiny počas dňa sme vedeli bez problémov vydržať do večerných hodín. Vtedy sme mali ešte okolo jedenástej večer asi 30% batérie.

Podľa screenshotov môžete vidieť, že smartfón vydržal niekedy aj cez noc, no na druhý deň ste ho už hneď ráno museli bezpodmienečne dať nabíjať. Zariadenie neobsahuje rýchlonabíjanie, čo je škoda. Batéria sa tak doplna nabije za vyše 2 a pol hodiny. Určite si teda večer nepodceňte dobitie batérie.

Záverečné hodnotenie Samsung Galaxy J7 (2017)

Samsung Galaxy J7 (2017) je jeden z tých smartfónov, ktoré možno nejak špeciálne nenadchnú, no rozhodne patria k spoľahlivým kúskom vo svojej kategórii. Ak si ho kúpite, poslúži vám dobrým výkonom, spoľahlivým fungovaním a príjemnými fotografiami. Batéria i videá patria k priemeru. Výčitka v dnešnej dobe smeruje snáď už len na veľkosť spodnej a vrchnej brady zariadenia, ktoré robia zo smartfónu na pohľad celkom veľký smartfón. Poteší vás však pekný displej a množstvo funkcionalít, ako aj pomerne elegantný dizajn. Cena okolo 320 eur nie je síce najnižšia, no to už je akýsi samsungový štandard dávať svojim smartfónom priemerne vyššie ceny ako konkurencia. Za rovnaký peniaz si teda môžete kúpiť aj iné dobre vybavené zariadenie. V každom prípade – cena by vás nemala zruinovať.

Plusy:

  • + displej
  • + odolná konštrukcia
  • + fotografie v pohybe
  • + výkon

Mínusy:

  • – príliš veľké brady zariadenia
  • – nepodsvietené tlačidlá
  • – cena by mohla byť o niečo nižšia

[taq_review]

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
Disqus Comments Loading...