MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Výkon a pamäť

Po stránke výkonu bol Samsung Galaxy J7 2017 veľmi dobre odladený. Vo vnútri pracoval Exynos 7870, teda procesor s ôsmimi jadrami s taktom 1,6 GHz. Ani raz sa nám ho počas testovania nepodarilo nejak špeciálne prekvapiť. Reakcie systému boli rýchle, neváhal a neštrajkoval. Používateľ má v smartfóne pamäť RAM s veľkosťou 3 GB, čo tiež prospieva k plynulosti zariadenia.

Skúšali sme hrať rôzne náročnejšie hry a smartfón sa príliš nenarobil. Bol o niečo teplejší, no rozhodne to nebolo nič neobvyklé. Počínal si dobre aj pri prehrávaní videí či pri náročnejšom multitaskingu. Benchmarkové výsledky nás dokonca trochu sklamali, pretože v rámci skúseností s týmto zariadením by sme si tipli o niečo vyššie skóre. Nevadí, hlavne, že všetko šlapalo ako sa patrí.

Samsung Galaxy J7 2017 sa v našich končinách predáva len so 16 GB vnútornej pamäte. K dispozícii sme hneď po rozbalení, ako ste mohli vidieť v unboxingu, mali len 5,9 GB úložného priestoru. Niekomu sa to môže zdať málo, no ako sme už vo viacerých predchádzajúcich recenziách spomenuli, my zvykneme využívať cloudové úložiská pre svoje fotografie či videá, a tak sa nebojíme mazať obrázky zo zariadenia. Ak však nepatríte k priaznivcom tohto typu úložísk, potom si môžete multimediálne súbory či hudbu ukladať aj na microSD kartu, ktorá sa sem dá vložiť. Rozšíri kapacitu až o maximálne 256 GB. A tu už sa vojde aj nejaký ten celý albumík.

Ak si však môžeme trochu rypnúť, rypneme si. Smartfón by si zaslúžil viac úložného priestoru. Nie je práve najlacnejší, stojí zhruba 320 eur a kto platí, ten chce za svoje peniaze dostať čo najviac. 32 GB by mu trochu pridalo na atraktívnosti.

Operačný systém

Hoci patríme k fanúšikom čistého Androidu bez zbytočných bloatwarov, Samsung treba pochváliť. Model J7 bol v čase nášho testovania vybavený Androidom 7.0 Nougat a výrobca doňho priniesol známu nadstavbu Samsung Experience. Tá je známa z jeho vlajkových lodí. Systém fungoval veľmi dobre a hoci sa tu nachádzalo niekoľko aplikácií od Samsungu, sú to staré známe veci, ktoré nikoho nerozčúlia.

Ako vidíte na ploche zariadenia, naše súkromné aplikácie sú tie v spodnom riadku a WhatsApp. J7 má v základe len svoju aplikáciu Zabezpečený priečinok, Samsung poznámky a súbor niekoľkých aplikácií Samsung, ako je S Health, obchod Galaxy Apps a podobne.

Menšia výčitka by mohla smerovať k tomu, že softvérové tlačidlá nie sú v takomto modeli podsvietené. Často ich za bieleho dňa nevidieť. Samozrejme, dá sa na ne v priebehu krátkeho používania zvyknúť, no je zaujímavé, že výrobcovia si s tým často nelámu hlavu.

V rámci nastavení nájdete niekoľko pekných tapiet, ktoré si bez zbytočných sťahovaní môžete zvoliť. Či už na domovskú obrazovku alebo zamknutú obrazovku. Tapety možno neohúria každého používateľa, no my sme si vybrali. Preferujeme totiž tmavé témy pozadia. Samsung má v systéme množstvo rôznych možností prispôsobenia vzhľadu ikoniek, ako aj veľkosti a typu písma. Vybrať si tiež môžete aj rozloženie ikoniek, teda veľkosť mriežky, v ktorej sú poukladané.

Našou obľúbenou funkcionalitou sa stala fičúra Always On Displej (obrázok hore), ktorú poznáme aj z vlajkových lodí výrobcu. Je to nenápadný monochromatický indikátor času, dátumu či ikony notifikácii na zamknutej obrazovke. Šetrí energiu zariadenia najmä tým, že ho nemusíte neustále prebúdzať a sledovať, koľko je hodín, alebo či máte nové správy. Always On Displej má navyše aj niekoľko vzhľadov. Cenou zaň je však istá spotreba batérie. Jeho prítomnosť na displeji však podľa našich testov neznižuje nijako výrazne spotrebu batérie. Ide o veľmi malé percentá. Batérii sa síce budeme venovať neskôr, no v súvislosti s nastaveniami ešte spomenieme, že sa tu klasicky nachádza aj režim šetrenia batérie.

Spomenúť ešte treba snímač odtlačkov prstov, ktorý je osadený pod displejom. Je dostatočne veľký, nespôsoboval problémy, no jeho reakcie skrátka neboli bleskové. Pochváliť však musíme to, že snímač fungoval bez toho, aby ste museli stlačiť aj tlačidlo Domov. Aj pri zhasnutom displeji stačilo priložiť niektorý z registrovaných prstov a prebehlo odomknutie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+