MojAndroid

Trh s inteligentnými náramkami sa za posledné roky celkom výrazne rozrástol. Niektoré zariadenia patria k tým drahším, iné si zas môže dovoliť asi každý. Práve k druhej možnosti sa prikláňa Samsung Galaxy Fit 2. Za danú cenu je náramok priam nabalený funkciami. Väčšinou z nich sa nevyznačuje ani čínska konkurencia. Dokáže tak tento náramok zaujať? Má vôbec čím? Po zopár dňoch testovania som si dokázal vytvoriť názor a toto si o gadgete myslím ja.


Parametre:

GPSNie
BudíkÁno
Zobrazenie časuKombinované
Meranie kvality spánkuÁno
OdolnosťÁno, podľa certifikácie IP 68
Integrované meranie tepuÁno
BarometerNie
AkcelerometerÁno
VýškomerNie
GyroskopÁno
Výdrž batérie600 hodín
Notifikácie z telefónuÁno
Možnosť telefonovaniaNie
Ostatné notifikácieÁno
WiFiNie
BluetoothÁno
Integrovaný MP3 prehrávačNie
Bezkontaktné platbyNie
Zobrazenie mapy na displejiNie
Vymeniteľný remienokÁno

Balenie: Malá krabička s neveľkým obsahom

V samotnom balení okrem náramku nájdete iba nabíjací kábel. Ten má vstup typu USB-A. Výstup bude zrejme špecifický iba pre tento konkrétny modelový rad náramkov. Jasné, nachádzajú sa tu aj nejaké “papierovačky” v podobe stručného návodu. Tie sa môžu v prípade potreby hodiť, no po rýchlom a úspešnom spárovaní so smartfónom sa ho naučíte používať aj bez pomoci za predpokladu, že máte s podobnými vecičkami nejaké tie menšie skúsenosti.

Dizajn a nosenie: Jednoduchosť a minimalizmus

Poviem vám pravdu, že zariadenie samo o sebe svojim vzhľadom nejak nezaujme. Odhadujem, že približne 65 % prednej strany tvorí displej. Tento pomer obrazovky k telu nie je najlepší, no displej vpredu skoro totálne zaniká s okolitými rámčekmi. Nemôžem povedať, že ide o nevyužitý priestoru, pretože inteligentný náramok je prístroj tak malý, že môžeme byť radi, že sa doň všetko potrebné vôbec vošlo. Tento konzervatívnejší dizajn však nemusí byť vôbec zlý – práve naopak. Čím dlhšie som náramok nosil, tým elegantnejšie pre mňa pôsobil.

Pod displejom sa nachádza jedno tlačidlo, ktoré slúži na navigáciu v systéme. Na testovanie som dostal náramok červenej farby, ktorý sa mi páči. Má pekný kontrast. Mimochodom, na rozdiel od staršej generácie náramkov Xiaomi Mi Band má Samsung Galaxy Fit 2 viac hranatý tvar, čo však nie je zlé. Podľa mňa to vyzerá lepšie, a to aj napriek tomu, že hrany sú ostrejšie. Na ruke vám ale v žiadnom prípade prekážať nebude.

Náramok je malý a nenápadný, čo bude práveže mnohým vyhovovať. K jeho spracovaniu však nejaké tie výčitky mám. Zapínanie nie je vyriešené najhoršie, no ani najlepšie. Stávalo sa mi, že sa náramok rozhodol  z môjho zápästia jednoducho rozopnúť, čo rozhodne nie je niečo príjemné. Náramok sám o sebe je možné našťastie vymeniť, takže nebudete spätí s farbou, pre ktorú sa rozhodnete pri kúpe.

Obrazovka: Na displeji uvidíte tieto funkcie

1,1-palcová AMOLED obrazovka je pekná, jemná a pestrá. Jej rozlíšenie činí 126 x 294 pixelov a na dotyky reaguje responzívne. To až na zopár momentov, kedy mi displej na dotyk buď nezareagoval, alebo zareagoval práve v situácii, kedy by nemal. Keď sme už pri nechcených dotykoch, tie sa vo vode vyskytujú asi najčastejšie.

Takže ak sa rozhodnete ho zobrať niekedy do bazéna, poteší, že systém disponuje funkciou vo vode. Tá zakáže pristupovať k jednotlivým funkciám displeja, respektíve zníži citlivosť na dotyky, ktoré by vo vode dokázali narobiť problémy. Chcem tým aj naznačiť, že Samsung Galaxy Fit 2 má certifikáciu IP 68.

Notifikácie: Samsung vie, ako na to

Pomaly sa dostávame k softvérovej výbave inteligentného náramku. Prvá strana samozrejme ukazuje čas, respektíve údaje, ktoré si v aplikácii Samsung Wearables sami zvolíte. Na výber je hneď viacero možností, no taký Xiaomi Mi Band 4 či Mi Band 5 má podstatne viac možností, vrátane riešení, vyhotovených samotnou komunitou. Potiahnutím do ľavej strany od domovskej obrazovky sa dostanete do centra s notifikáciami.

Tu uvidíte ikonu aplikácie, odkiaľ dané upozornenie dorazilo. Nechýba ani stručný popis prijatej správy. Po jej rozkliknutí sa vám naskytne pohľad na jej malú časť. Výhodou však je, že na rozdiel od množstva inteligentných náramkov tu môžete posielať aj rýchle odpovede. Tie si môžete v appke aj prepísať či povytvárať vlastné. Ak potom dostanete napríklad cez aplikáciu Messenger správu, viete používateľovi jedným kliknutím na displeji náramku odpovedať vami prednastavenými slovami.

Táto vymoženosť ma veľmi potešila a som za ňu rád. Ak má náramok v pamäti nejakú tú notifikáciu, tak v ľavom hornom rohu obrazovky sa vám zobrazí červená bodka. Vy tak budete vedieť, že ste na telefón dostali nejaké upozornenie. To sa hodí, ak by ste náhodou prepočuli zvuk zo smartfónu, respektíve necítili vibrovanie náramku. Úprimne, to sa vám však stávať pravdepodobne nebude. Vibračný motorček vo vnútri zariadenia je podľa mňa dostatočne silný.

Oceňujem možnosť rýchlej odpovede priamo z obrazovky

Samsung Wearables ponúka možnosť úpravy prichádzajúcich notifikácií. Odporúčam vám zapnúť možnosť ich zobrazovania iba pri nosení. Ak si dáte náramok dole a necháte Bluetooth zapnutý, zariadenie ostane vibrovať napríklad na stole, čo vo večerných hodinách je veľmi nepríjemnou záležitosťou. Taktiež som si nechal príjem upozornení vypnutý počas toho, ako je obrazovka smartfónu zapnutá. Nepotrebujem predsa, aby som všetko videl priam dvakrát. Zaujímavou možnosťou je zapnutie upozornení pre novo nainštalované aplikácie.

Veľmi dôležité je totiž zmieniť, že notifikácie z drvivej väčšiny vami nainštalovaných appiek je nutné povoliť manuálne. Aj napriek tomu Samsung podporuje iba niektoré aplikácie. Upozornenia tak získate iba z niektorých četovacích aplikácií, e-mailu, SMS aplikácie a od kontaktov. Viac by som nečakal. Na záver k tejto téme ešte zmienim, že existuje možnosť zapnúť si automatické rozsvietenie náramku po získaní notifikácie. Myslím si, že ide o vec, ktorá je čisto na používateľovi. Ja som si to koniec koncov nechal vypnuté.

Používateľské prostredie, funkcie, batéria a ďalšie: Zhovievavé ku koncovému používateľovi

Pokračujme teraz na prvú stránku vpravo od domovskej obrazovky. V mojom prípade sa tu nachádzal všeobecný prehľad o fyzickej aktivite, no poradie týchto stránok neberte na ťažkú váhu. Rozloženie obrazoviek je možné v aplikácii prenastaviť. Tento všeobecný prehľad ukazuje za daný deň prejdený počet krokov, spolu s informáciami o srdcovom tepe, dĺžke spánku a prejdenej vzdialenosti.

Na druhej stránke sa nachádza monitoring fyzickej aktivity. Okrem toho, Samsung Galaxy Fit 2 je dostatočne inteligentný na to, aby dokázal sám rozpoznať, že sa hýbete a automaticky vás začne monitorovať. To platí predovšetkým na chôdzu. Ak sa rozhodnete ísť bicyklovať, behať, plávať, alebo vykonávať hocijaký iný fyzický tréning, na tejto obrazovke si dokážete manuálne zapnúť monitorovanie. To funguje veľmi dobre, po vykonaní aktivity máte prehľad o svojich fyzických vlastnostiach.

Iný športový režim, ako je chôdza som žiaľ nevyskúšal. To nielen kvôli nepriaznivému počasiu, ale aj kvôli aktuálnemu, viac menej karanténnemu režimu. Keďže náramok GPS modul nemá, viac údajov, v porovnaní s chôdzou či behom by som neočakával. Z určitosťou sa dočkáte napríklad priemernej či najvyššej rýchlosti, no trasu na mape bez pripojeného náramku k telefónu s najväčšou pravdepodobnosťou neuvidíte.

Odmeria vám tep, ale aj hladinu stresu a pravidelnosť dýchania

Ďalej tu nájdete stránku na meranie telesných funkcií, ako dýchania, srdcového tepu či dokonca hladiny stresu. Musím povedať, že tieto vecičky fungovali celkom dobre, no sledovanie stresu mi občas neprišlo práve správne. Nasleduje stránka s počasím. Celkom hore sa zobrazuje vaša aktuálna poloha, nižšie potom ikona počasia spolu s terajšou teplotou. Swajpovaním smerom nadol uvidíte hodinovú predpoveď, ktorá však platí iba pre pár hodín do budúcnosti. Dlhodobejšiu predpoveď tu nanešťastie nenájdete. Frekvenciu aktualizácií, polohu a jednotky teploty je možné nakonfigurovať v aplikácii. Predposlednými funkciami sú stopky, spolu s časovačom. Oboje veľmi jednoducho a prakticky vymyslené.

Posledná obrazovka je tu potom špeciálne vhodná na dnešnú dobu. Keďže by sme si svoje ruky mali umývať podstatne častejšie, ako kedykoľvek predtým, rozhodne poteší počítadlo umývania rúk. Hygieny dnes nikdy nie je dosť a je super, že náramok za vás odpočíta vhodnú dĺžku času, ktorú by sme mali stráviť vykonávaním tejto rutinnej aktivity. Keď prejdete do aplikácie, zistíte, že možné je aj zapnúť si upozornenia, ktoré vám dajú vedieť, aby ste si umyli ruky. Palec hore.

V appke Samsung Wearables narazíte na ďalšie funkcie. Za zmienku stojí budík, ktorý sa vás bude snažiť zobudiť vo vami určenom čase svojimi vibráciami. Nie som si však istý, či by to zafungovalo na každého. Zobudiť sa mi takýmto spôsobom veru nie často podarí, preto by som sa radšej spoliehal na staré dobré budenie zvukom.

Režim bez vyrušení sa zosynchronizuje s telefónom. Napomáha to aj kvalite spánku

V rozšírených možnostiach sa nachádzajú funkcie, ako budiace gesto. To zariadi, aby sa náramok pohybom ruky k telu sám rozsvietil a vy ho tak nemusíte manuálne zapínať dotykom na obrazovke alebo pomocou kapacitného tlačidla. Peknou voľbou je aj synchronizácia režimu nerušiť so samotným telefónom. To zariadi, aby vás na upozornenia vami obmedzených aplikácií v tomto režime neotravoval ani náramok. Nočný režim sa podľa vášho zvolenia môže zapnúť aj automaticky v nočných hodinách.

Ide vlastne o režim bez vyrušení, aby ste si dopriali kvalitný spánok. Keď už som ten spánok spomenul, jeho monitoring je veľmi dobrý, no konkurencia to vie spraviť ešte prehľadnejšie. Viete čas zaspania, tak ako čas zobudenia a celkovú dĺžku spánku (z toho si appka dokáže spraviť aj priemery, čo je fajn), no nedostal som sa k podrobnejším informáciám. Myslím tým napríklad dobu hlbokého spánku, REM spánku a podobne.

Batéria je jednou z tých najlepších vlastností tohto inteligentného fitness náramku. Výdrž je fakt parádna a prístroj vydrží s klasickým používaním približne pol mesiaca. Stačí pritom pár desiatok minút a náramok je opäť nabitý. Povedal by som, že Samsung Galaxy Fit 2 vydrží nabitý 20 dní, ak ho nebudete využívať naplno. Musíte samozrejme rátať s tým, že veľmi pravidelné monitorovanie fyzickej aktivity zníži výdrž batérie na jedno nabitie približne na jeden až dva týždne, v závislosti od frekvencie prichádzajúcich upozornení a od mnohých ďalších faktorov.

Záver: Samsung Galaxy Fit 2 je naozaj podarený náramok

Celkovo Samsung Galaxy Fit 2 hodnotím veľmi, veľmi kladne. Nečakal som, že bude až tak skvelý. Vlastním Xiaomi Mi Band 4 a okrem toho, že Samsung má výrazne menej možnosti vlastných úprav domovskej obrazovky, bol by som ochotný spraviť výmenu. Za cenu, nepresahujúcu ani hranicu 50 € ide o perfektnú kúpu. Výdrž batérie ma zaujala, tak ako aj jednoduchý monitoring fyzickej aktivity s automatickým zapnutím, spolu s možnosťou sledovať srdcový tep, hladinu stresu a dýchanie.

Ocenil by som viac možností personalizácie v štýle Xiaomi či jednotnejšiu aplikáciu. V súčasnosti totiž potrebujete appku Samsung Wearables na nastavovanie funkcií náramku a Samsung Health na sledovanie fyzickej aktivity a vašich telesných štatistík. Nevravím, že oboje nie je možné iba za pomoci Wearables, no údaje v tejto appke sa uchovávajú vraj iba po dobu siedmych dní. Na ukladanie informácií o vašich aktivitách budete jednoducho potrebovať aj druhú aplikáciu.

Potešiť by dokázalo možno ešte integrované GPS, viacej športových režimov či napríklad možnosť nastaviť si dennú predpoveď počasia, no to sú už drobnosti, ktoré nemusia mať ani drahšie kúsky. Myslím si, že niet sa na čo sťažovať a juhokórejský gigant Samsung odviedol skvelú prácu. Ešte raz musím pochváliť možnosť rýchlej odpovede – to ma na náramku fakt dostalo. Možno touto funkciou konkurencia disponuje taktiež, no ide o niečo, čo mi v rade Xiaomi Mi Band chýba. Preto dávam Samsungu len ďalšie plusové body.

Samsung Health
Samsung Health
  • Samsung Health Screenshot
  • Samsung Health Screenshot
  • Samsung Health Screenshot
  • Samsung Health Screenshot
  • Samsung Health Screenshot

Výhody:

  • Jednoduchý a elegantný
  • Odoberateľný remienok náramku
  • Zhovievavé používateľské prostredie
  • Monitoring športu, tepu, dýchania či stresu
  • Super výdrž batérie
  • Kompaktnosť a minimalizmus
  • Nízka cena

Nevýhody:

  • Nemá GPS
  • Remienok sa občas uvoľňuje
  • Menej možností personalizácie domovskej obrazovky
  • Bude zrejme nutné mať dve aplikácie

17.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+