MojAndroid

RTVS je jednou z dvoch európskych televízií, ktoré vysielajú letnú olympiádu v Riu aj v UltraHD kvalite. Obraz v tomto nadštandardnom rozlíšení je dostupný na špeciálnom digitálnom programe RTVS:UltraHD, kvôli časovému posunu bude premiérový obsah k dispozícii pravidelne o 14:00 v nasledujúci deň. Vzhľadom na rozdielne technické parametre HD a UltraHD vysielania bude 4K vysielanie bez slovenského komentátora, iba s pôvodnou ruchovou stopou.

„Keďže je prirodzené, že verejnoprávny vysielateľ má ambíciu testovať najnovšie technologické štandardy, olympiádu z Ria odvysielame v testovacom móde aj v UltraHD kvalite. Ide o obsah snímaný špeciálnymi kamerami japonskej televíznej spoločnosti NHK. 4K obsah z letnej olympiády budeme vysielať ako jeden zo siedmych vysielateľov vo svete, v Európe to bude okrem RTVS už iba britská BBC,“ povedal technický riaditeľ RTVS Andrej Doležal.

Ultra HD obsah z Ria bude dostupný v digitálnom terestriáli DVB-T2 s pokrytím Bratislavského kraja v modernom štandarde HEVC. Diváci s kompatibilnými televízormi si 4K obsah budú môcť pozrieť aj prostredníctvom internetu v kompatibilných smart televízoroch Samsung. 4K obsah z Ria bude možné sledovať aj prostredníctvom aplikácie, ktorá bude voľne dostupná pre divákov na Slovensku, majitelia kompatibilných televíznych prijímačov ju nájdu v obchode s aplikáciami pod názvom 4K Telekom. „Dobrou správou je, že špeciálne vysielanie olympiády v UltraHD kvalite nezaťaží rozpočet RTVS a všetky náklady budú kryť partneri tohto projektu, spoločnosti Towercom a Slovak Telekom,“ dodal Andrej Doležal.

Keďže RTVS má k dispozícii licenčné práva na olympiádu v Riu až do 31. decembra 2016, verejnoprávna televízia plánuje olympijský obsah v 4K rozlíšení na dostupných platformách reprízovať až do konca roka.

Olympiáda v Riu v 4K v RTVS – základné informácie

• Vysielanie na špeciálnom programe s digitálnou licenciou RTVS:Ultra HD
• DVB-T2 vysielanie v 4K v Bratislave pobeží v III. TV pásme. Parametre naladenia: kanál 6, frekvencia 184,5 MHz, modulácia 256 QAM, pol. V
• Dostupné aj prostredníctvom aplikácie od spol. Slovak Telekom
• Kompatibilné smart TV zariadenia Samsung: vyrobené v r. 2015 a novšie, podporujúce systém Tizen
• Podmienkou prijímania signálu je televízny prijímač podporujúci DVB-T2 s kompresným formátom H.265 označovanom ako HEVC
• V 4K rozlíšení sa bude vysielať úvodný a záverečný ceremoniál, plávanie, atletika, džudo, basketbal a futbal
• Program RTVS:UltraHD bude vysielať 4K obsah z olympiády do konca roka
• Projekt je financovaný vďaka partnerom zo spoločností Towercom a Slovak Telekom

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+