MojAndroid

Jednou z aktuálnych služieb, ktoré vzbudili pozornosť, je VIAMO, umožňujúce jednoduché a rýchle zasielanie peňazí prostredníctvom mobilného telefónu. Pred časom sme priniesli rozhovor s Adamom Marekom,  CEO firmy, ktorá za službou stojí a v ďalšom rozhovore sme vyspovedali zástupcov prvých dvoch bánk, ktoré službu prevádzkujú. Na naše otázky odpovedali Juraj Bojkovský, riaditeľ odboru elektronických distribučných kanálov Tatrabanky a Radovan Ako, Business Innovation Manager VÚB banky.

VIAMO

Vaša banka v spolupráci so spoločnosťou VIAMO medzi prvými na Slovenku uviedla na trh novú službu, umožňujúcu zasielanie peňazí prostredníctvom mobilu. Čo vás k tomuto kroku viedlo a aké sú podľa vás jej hlavné výhody pre zákazníkov?

Juraj Bojkovský: Tatra banka je dlhodobo lídrom v uvádzaní inovácií do bankových služieb na Slovensku. Vďaka tomu máme klientov, ktorí radi využívajú novinky a očakávajú, že to budeme práve my, kto ich prinesieme. Sme radi, že sa nám tieto očakávania podarilo opäť naplniť.

Hlavné výhody služby VIAMO sú jej jednoduchosť a rýchlosť pri vysokej miere bezpečnosti. Klientovi stačí na zaslanie sumy len poznať telefónne číslo príjemcu. Potvrdzovanie platby je prostredníctvom štvormiestneho PINu. Vďaka jednoduchosti ovládania smartfónov je tak možné spraviť rýchlu úhradu aj počas kráčania po ulici bez problémov. Podobne ako keď píšete sms.

Radovan Ako: Štandardný spôsob posielania peňazí je relatívne komplikovaný – musíte vedieť číslo bežného účtu prijímateľa, prihlásiť sa do internet bankingu, prejsť všetkými krokmi a následné platbu autorizovať bezpečnostným prvkom. Dá sa to, ale asi to nebudete realizovať v momente, keď sa potrebujete s niekým rýchlo vyrovnať. S aplikáciou VIAMO to urobíte okamžite zaslaním peňazí na mobilné číslo a potvrdením štvorciferným PINom. Jednoduché. A to bol cieľ.

Aké sú vaše prvé skúsenosti s poskytovaním tejto novej služby a reakcie zákazníkov na ňu? 

J. B. : Klienti službu vítajú, jej aktiváciu vnímajú ako jednoduchú a rýchlu. Rovnako používanie ako veľmi praktické. Mnohí si službu aktivujú zo zvedavosti, no ich priatelia sa o nej dozvedia hneď ako ju aj prvý krát použijú na vrátenie peňazí za obed a podobne. Jej šírenie je veľmi spontánne.

R. A. : Reakcie sú nad očakávania. Zdá sa, že sa nám podarilo dať na trh niečo naozaj užitočné.

Vedeli by ste uviesť, koľko zákazníkov už službu VIAMO využíva a aké sumy zvyčajne posielajú?

J. B. : Počet našich klientov, ktorí sa do služby registrovali – vytvorili si profil na aktívne prijímanie alebo posielanie peňazí – rátame už za prvé dni na tisíce.

R. A. : Napriek tomu, že služba funguje ešte len 5 dní, si ju zriadilo už takmer 10 000 klientov. Najčastejšie posielajú menšie sumy do 10 eur.

Celý rozhovor so zástupcami oboch bánk si môžete prečítať v aktuálnom čísle Android Magazínu, v ktorom však nájdete ešte oveľa viac zaujímavých tém, článkov a rozhovorov.

 

Rozhovor nájdete v šiestom vydaní časopisu Android Magazín na 14. strane

>>> Stiahnite si PDF – Android Magazín Jún 2013  <<<

Aplikácia Android Magazín je dostupná na Play Store aktuálne len pre Android tablety vo verzii 3.0 a vyššie. Pre správne spustenie aplikácie je potrebné mať nainštalovanú aplikáciu Adobe AIR. Aplikácia Android Magazín beží na platforme Coverpage od spoločnosti MONOGRAM Interactive.

13.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+