MojAndroid

Na populárnom hackerskom fóre sa objavila obrovská, 100 GB databáza s názvom RockYou2021, ktorá obsahuje viac ako 8,4 miliárd hesiel. Tie boli pravdepodobne zozbierané z predchádzajúcich únikov, informuje portál CyberNews.

Používateľ fóra, ktorý databázu zverejnil, tvrdí, že obsahuje uniknuté heslá s dĺžkou 6-20 znakov a bez znakov, ktoré nie sú súčasťou systému ASCII. Ten istý používateľ taktiež uviedol, že súbor obsahuje 82 miliárd hesiel. Avšak portál CyberNews zistil, že databáza v skutočnosti obsahuje „len” 8 459 060 239 jedinečných hesiel.

Používateľ fóra databázu pomenoval „RockYou2021“. Pravdepodobne sa inšpiroval neslávnym únikom s názvom RockYou, ku ktorému došlo v roku 2009. Útočníkom sa vtedy podarilo získať 32 miliónov hesiel a zverejnili ich uložené v obyčajnom textovom súbore.

RockYou 2021 - príklad uniknutých hesiel
Príklad uniknutých hesiel | Foto: CyberNews.com

Tento únik je porovnateľný s doposiaľ najväčším únikom dát s názvom Compilation of Many Breaches (COMB), ktorého databáza obsahovala 3,2 miliardy hesiel. Keďže databáza RockYou2021 je vytvorená kombináciou predchádzajúcich únikov, nachádzajú sa v nej heslá aj z úniku COMB. Útočníci následne môžu údaje databázy RockYou2021 skombinovať s únikmi, ktoré obsahujú emailové adresy a v budúcnosti ich použiť pri vytváraní útokov.

Ako skontrolovať, či databáza RockYou2021 obsahuje aj vaše heslá

Odhaduje sa, že internet používa asi len 4,7 miliárd ľudí z celkovej populácie, takže je vysoko pravdepodobné, že vaše heslá sú súčasťou úniku. Môžete si to bezpečne overiť pomocou nástroja na kontrolu hesiel od portálu CyberNews.

Ak sa niektoré z vašich hesiel nachádzajú v databáze, alebo máte podozrenie, že by sa tam mohli nachádzať, čo najskôr ich zmeňte všade, kde ich používate. Taktiež odporúčame zapnúť dvojfaktorové overenie.

Náš tip
Kúpili by ste si smart hodinky od Facebooku?

11.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+