MojAndroid

Uri Levine, tvorca aplikácie Waze, prináša na Slovensko spolu s partnerom Zi­vom Ti­ros­hom ďalší jedinečný projekt. Refundit má pomôcť zahraničným turistom jednoduchšie získať späť DPH z nákupu tovaru v cudzine. Na tieto vratky majú turisti nárok, no proces ich schvaľovania je náročný a zdĺhavý a väčšina peňazí sa turistom nikdy nevráti. Zmeniť by to mala práve aplikácia Refundit, ktorá má celý proces značne zjednodušiť a urýchliť.

Viac vrátených daní, na ktoré majú turisti nárok

Práve Slovensko bude prvou krajinou, kde bude mať služba pilotnú prevádzku. Ročne ostanú v Európe nevysporiadané vratky pre turistov vo výške približne 23 miliárd EUR, pričom so žiadosťou o návrat DPH uspeje iba 10 % návštevníkov európskych krajín. Tvorcovia aplikácie očakávajú, že vďaka jednoduchšiemu a prívetivejšiemu procesu návratu daní by mal počet úspešných žiadostí značne narásť.

Refundit: Viac tržieb pre obchodníkov a menšia záťaž pre administratívu

Novinku na Slovensku prezentovali tvorcovia z Izraela spolu s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim. Podľa toho by mal nový projekt zatraktívniť Slovensko pre turistov, ktorých k nám chodí každým rokom viac. Práve takéto ústretové kroky by podľa Pellegriniho mohli dotiahnuť ešte viac turistov a zároveň tak pomôcť tunajším obchodníkom, ktorí sú v niektorých regiónoch od turistov závislí. Refundit by mal najskôr fungovať práve v Bratislave, kde je takýchto obchodníkov veľa.

Podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír zasa uvádza, že aplikácia má priniesť aj zníženie administratívnej záťaže. Vlani si turisti na Slovensku uplatnili nárok na vrátenie DPH spolu u 1291 obchodníkov v celkovej sume 2,8 milióna EUR. Je veľmi pravdepodobné, že s predstavením platformy Refundit tento obnos narastie, pričom pre administratívu bude vybavovanie žiadostí oveľa jednoduchšie. Uvidíme, aká bude skutočnosť v prvom štvrťroku budúceho roka, kedy má byť služba oficiálne spustená.

20.6.2018
Zdroj: Pravda

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • KalichVydra

  A čo tak vracať DPH aj svojim ľuďom s minimálnym a menším príjmom a dôchodcom ?

  • Martin Sagan

   Toto s tým nemá súvis, odbočuješ od témy.

   • KalichVydra

    Oni odbočujúcich od témy. Zvýhodňovať by sa mali domáci a nie hopštafleri čo sa tu prídu len vyskákať.

    • Martin Sagan

     Kto sa tu zvýhodňuje? Takú istú možnosť máš aj ty, keď si nakúpiš v zahraničí, máš možnosť požiadať o vrátenie DPH. To že to nikto nerobí, lebo je to príliš komplikované je druhá strana mince. A títo hopštafléri u nás míňajú svoje peniaze a tak dajú zarobiť veľa Slovákom, tak aký problém? Čím ich tu bude viac, tým to bude lepšie. Netreba sa dívať na svet cez klapky a byť otvorený novým veciam.

     • KalichVydra

      Na domácich srať a cudzincom sa pchať do zadku. To je také tipické Slovenské.

 • Martin Sagan

  Zaujímalo by ma, či to je pre turistov z celého sveta alebo len tých mimo EÚ.

+