MojAndroid

Drony už dnes nepredstavujú sci-fi hračku, o ktorej môžete iba snívať. V pomerne bohatom zastúpení sú aj na policiach našich obchodov. My sme v redakcii otestovali jeden z novších dronov, ktorého názov je Xiro Explorer V. Ten je jedným z trojice modelov rovnakého typu a od ďalších dvoch verzií sa líši zabudovaným gimbalom s Full HD kamerou. O tom, ako sa tento dron ovláda, aké má parametre a koľko stojí, sa dočítate v našej recenzii.

Náš tip
Toto sú najlepšie fotografie roka 2015 vytvorené dronmi

KONŠTRUKCIA: Futuristický dizajn

Dron Xiro Explorer V ponúka naozaj dizajn s futuristickým nádychom. Jeho 4 ramená sú ukončené rotormi s plastovými vrtuľami, ktoré zabezpečujú lietanie tohto drona. Gimbal a batéria sa na dron montujú zo spodnej časti a na ich upevnenie nepotrebujete skrutkovač, ani iné náradie. Skladateľné nožičky drona je nutné rozložiť len pri používaní gimbalu s kamerou, inak dron dokáže fungovať aj s “priklopenými” nohami. Spodná časť drona je špecifická aj LED diódami, ktoré sa nachádzajú na jeho ramenách zo spodnej časti. Ramená sú popárované a patria im dve farby – červená a zelená. Zatiaľ čo červená farba označuje predné ramená, zelená označuje zadnú časť drona.

uavonic-xiro-5

Jediným ovládacím prvkom je tlačidlo zapínania, ktoré sa nachádza v jeho hornej časti. Aj to ponúka vlastnú LED diódu, ktorá vás informuje o stave drona a činnostiach, na ktoré sa pripravuje. Či už to je pripájanie k ovládaču alebo samotný let. Inak je dron Xiro Explorer V veľmi jednoduchým, či už na zloženie, alebo rozloženie. Na prenášanie vám odporúčame použiť krabicu, v ktorej ste ho zakúpili, aby ste nepoškodili žiadnu z jeho plastových častí.

OVLÁDANIE: Nechýba GPS a 3 úrovne pilota

Samotný ovládač pre dron Xiro Explorer V je rovnako jednoduchý. Ponúka 2 hlavné joysticky pre ovládanie výšky a smeru lietania, tlačidlo pre pristávanie/vzlietnutie, tlačidlo Domov, tlačidlo IOC (Intelligent Orientation Control), 4 ukazovatele stavu a prepínač pre 3 rôzne úrovne pilota/používateľa. Pokiaľ ste amatéri a s dronom si chcete iba rekreačne zalietať, použite režim 1. Pre pokročilejších je tu režim číslo 2 a pre expertov režim s číslom 3. My sme drona skúšali s režimom číslo 1, čo odporúčame aj vám, pokiaľ s ním nemáte odlietaných niekoľko hodín a neveríte si natoľko, aby ste drona vedeli ovládať plne manuálne.

uavonic-xiro-10

Tlačidlo pre vzlietnutie/pristátie slúži na to, aby dron dokázal sám vzlietnúť a zo vzduchu dosadnúť na zem. Vy sa nemusíte o nič starať, lietate a keď chcete, aby pristál, jednoducho stlačíte toto tlačidlo. Rovnako to platí aj o štarte, kedy dron sám vzlietne do určitej výšky. Tlačidlo Domov slúži na to, aby sa dron po strate vizuálneho kontaktu alebo pri strate schopnosti ovládania vrátil na miesto, odkiaľ vzlietol. Na to mu slúži pripojenie GPS, ktoré má Xiro Explorer V k dispozícii. Hoci sa podľa GPS nevráti úplne presne na miesto, odkiaľ vzlietol, presnosť pristátia je +- 1 meter. Nečakajte preto, že ak drona vypustíte napríklad zo strechy auta, že sa na rovnaké miesto aj vráti.

uavonic-xiro-8

V spodnej časti ovládača sa nachádza microUSB na nabíjanie a tlačidlo vypínania, hore zas môžete vysunúť stojan na smartfón

Dron komunikuje s ovládačom pomocou Wi-Fi siete, do ktorej sa môžete pripojiť aj so svojou mobilnou aplikáciou a vidieť tak obraz z kamery. V konštrukcii drona je zabudovaný aj Wi-Fi extender, a tak na voľnom priestranstve môžete počítať s dosahom ovládača na úrovni aj 800 metrov. Samotné ovládanie drona je naozaj jednoduché a zvládne ho podľa nášho názoru každý používateľ s vekom aspoň 15 rokov. Otázne však je, či si takto mladý záujemca bude môcť dovoliť takto drahú investíciu a či si bude dostatočne dôverovať pri jej ovládaní.

VIDEO: Full HD kamera alebo gimbal na GoPro

Na trhu sa predávajú 3 verzie drona Xiro Explorer. “Holá” verzia neobsahuje žiadny gimbal a ide iba o drona samotného. Verzia Xiro Explorer G ponúka stabilizovaný gimbal pre kameru GoPro. To, akú verziu kamery GoPro si na dron upevníte, je už len vaša vec. Do gimbalu môžete vložiť GoPro 3 alebo GoPro 4. My sme na testovanie mali k dispozícii najdrahšiu verziu Xiro Explorer V, ktorá obsahuje priamo na gimbale aj kameru schopnú natáčať Full HD video. Z právnych dôvodov sme na dron nemohli nahrať žiadne video, a tak vám ponúkame ukážku videa priamo zo spoločnosti UAVONIC, ktorá zachytáva krásy gréckeho ostrova Rodos.

Podľa nášho názoru je kvalita záznamu postačujúca a pozitivne hodnotíme aj kvalitu stabilizátora kamery (gimbalu). Ten reaguje dostatočne rýchlo a presne. Pri pristávaní si však musíte dať pozor, aby ste gimbal nepoškodili. Jeho jednotlivé mechanické súčasti sú totižto veľmi citlivé. Samotný gimbal sa dá samozrejme ovládať aj na diaľku, takže si vo vzduchu môžete urobiť veľmi pekné panoramatické zábery, prípadne zábery prírody či širokého horizontu.

uavonic-xiro-3

Full HD kamera ponúka okrem iného aj tienidlo pre natáčanie videa na priamom slnku

MOBILNÁ APLIKÁCIA: Mobil môžete použiť priamo na ovládači, výbornou funkciou je “follow me”

Ovládač drona Xiro Explorer V ponúka priamo v sebe zabudovaný statív pre mobilné zariadenie. Na svoj Android smartfón si môžete nainštalovať aplikáciu s názvom Xiro a pomocou nej vidieť základné štatistiky o vašom dronovi. Priamo v aplikácii si môžete jednak nastaviť kvalitu snímaného obrazu a fotografií, a jednak tu nájdete aj informácie o tom, akú úroveň batérií má dron, na koľko satelitov GPS je pripojený, v akej výške a vzdialenosti sa od vás nachádza, akou rýchlosťou sa pohybuje, aký kvalitný je Wi-Fi signál (či drona nestrácate z dosahu) a aký režim lietania máte zapnutý (IOC slúži na automatické udržiavanie polohy s tým, že môžete pomocou ovládača napríklad natáčať kameru na gimbale). Výbornou funkciou je aj možnosť zobraziť si GPS polohu drona na mape.

uavonic-xiro-9

Čo nás pri teste tohto dronu naozaj zaujalo, je funkcia “follow me”. Tá umožňuje dronu Xiro Explorer V, aby vás nasledoval (konkrétne GPS polohu vášho mobilu) a vy si tak môžete nahrať napríklad vaše adrenalínové dobrodružstvo. Pozor však, aby ste túto funkciu využívali len tam, kde je to možné, teda na otvorenom priestranstve bez akýchkoľvek prekážok vo vzduchu (káble, stromy, strechy, …).

Verzia: 2.2.1815
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.2.1815
Aktuálna cena: Zdarma

VÝDRŽ: Viac, než konkurencia

Veľkou výhodou drona Xiro Explorer V je jeho batéria. Tá má kapacitu 5200 mAh a na jedno nabitie dokáže drona poháňať až po dobu 25 minút. My sme k dronu na testovanie získali hneď dve batérie, a tak je možné s krátkou prestávkou lietať s Xiro Explorer V v exteriéri až 50 minút. Chvályhodný je aj čas nabíjania na úrovni približne 1 hodiny.

uavonic-xiro-4

HODNOTENIE: Xiro Explorer V

Lietanie s dronmi nie je sranda. Všetky tieto “zariadenia” podliehajú prísnym pravidlám a zákonom, a tak by ste nemali kúpu tohto zariadenia podceniť. Ak sa však rozhodnete kúpiť si drona, Xiro Explorer V môže byť tou pravou voľbou. Ponúka pekný a moderný dizajn, jednoduché ovládanie a podporuje aj zobrazovanie priameho náhľadu z kamery v smartfóne. Navyše má aj výbornú výdrž na jedno nabitie. Jeho najväčším negatívom, podobne ako pri takmer všetkých dnes dostupných dronoch, je však cena. Model Xiro Explorer bez kamery stojí 499 EUR, model Xiro Explorer G s gimbalom pre GoPro kameru (GoPro nie je v balení) stojí 899 EUR a nami testovaný model Xiro Explorer V so vstavanou Full HD kamerou vás vyjde až na 999 EUR. Zrejme by sme mali drony prestať volať hračkami :-)

uavonic-xiro-7

Plusy

+ konštrukcia a dizajn

+ kvalita obrazu

+ stabilizácia kamery cez gimbal

+ jednoduché ovládanie

+ mobilná aplikácia

Mínusy

– cena

Dron na test zapožičala spoločnosť UAVONIC. 

8.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+