MojAndroid

V cenovej hranici do 1000 € si viete kúpiť pomerne veľké množstvo schopných monitorov, či už na prácu alebo hranie. Vrchnú hranicu tejto cenovky atakuje aj mnou testovaný model od spoločnosti ViewSonic, ktorého parametre naznačujú, že ide o monitor určený aj pre náročnejších hráčov. Stojí však za to? Toto je recenzia na ViewSonic Elite XG271QG.

Recenzia ViewSonic Elite XG271QG: Dizajn, podsvietenie a stojan

Monitor ViewSonic Elite XG271QG zaujme už na prvý pohľad. Osloví vás najmä svojimi minimalistickými rámčekmi v okolí obrazovky. Hrubšia oproti zostatku je iba spodná časť, uprostred ktorej je umiestnené logo “Elite”. Výrobcovi sa podaril hlavne spôsob montovania monitoru na stojan. Nebudete potrebovať prakticky žiadne nástroje. Pripevňuje iba jedna skrutka v spodnej časti stojana, a tá je prispôsobená aj na ručnú montáž. Len pre istotu kvôli lepšiemu dotiahnutiu som osobne radšej použil skrutkovač.

Stojan je veľmi robustný a pôsobí kvalitným dojmom. Umožňuje otáčanie monitoru do strán a taktiež aj jeho rotáciu o 90 stupňov doľava i doprava. Natáčanie je možné nielen po vertikálnej osi, ale aj po horizontálnej. Monitor si tak natočíte vždy presne ako potrebujete. Samozrejmosťou je možnosť nastavenia výšky. Tá je celkom nenáročná vďaka pomerne nízkej hmotnosti obrazovky.

Použiť je možné aj rameno a prípadne si viete monitor zavesiť aj na stenu vďaka tomu, že spĺňa štandard uchytenia VESA. Používa sa na to štvorica 10 mm skrutiek M4. Niekoho potešia držiaky na kábel od (prípadne klávesnice) nachádzajúce sa v spodnej časti monitoru. Na pravom boku je prítomný držiak na slúchadlá. V pravom dolnom rohu je umiestnená stavová LED, ktorá sa dá v nastaveniach v prípade potreby aj deaktivovať. Celá konštrukcia monitoru pôsobí dobre a kvalitne. Keďže je z plastu, nejaké vŕzganie pri manipulovaní je počuť, no nejde o katastrofu. Môj vlastný monitor s rovnakou uhlopriečkou vŕzga v porovnaní podstatne viac.

ViewSonic Elite XG271QG

Recenzia ViewSonic Elite XG271QG: Obrazovka

Samotný zobrazovací panel je samozrejme úplne najdôležitejšou súčasťou monitoru. V tomto prípade ide o IPS LCD panel s Quad HD rozlíšením. Konkrétnejšie tu máme 2560 x 1440 zobrazovacích bodov. Výsledná jemnosť je na 27-palcovej uhlopriečke plne prijateľná. 4K monitory sú samozrejme výrazne ostrejšie, najmä pri bližšom pohľade. Ak budete od monitoru dodržiavať klasickú bezpečnú vzdialenosť, jednotlivé pixely si nevšimnete a obraz je veľmi jemný, ostrý a plný detailov.

Zaujímavá je vysoká obnovovacia frekvencia, ktorá dosahuje najviac 240 Hz. Pokiaľ by ste vyhľadávali 240 Hz monitory, väčšinou by ste narazili len na Full HD panely. Obraz je bez trhania alebo ghostingu v hrách. O vysokej kvalite tohto monitoru predovšetkým pre účely hrania svedčí certifikácia od Nvidie, G-Sync. Monitor má vysoký jas a s jeho čitateľnosťou nie je problém ani v prípade jeho používania v silno osvetlenej miestnosti. Napomáha tomu aj jeho antireflexný povrch. Kontrast činí 1000:1, monitor má 1 ms odozvu.

ViewSonic Elite XG271QG

Pozorovateľnosť z viacerých uhlov je špičková. Monitor nemá žiadne naručenie farieb z akéhokoľvek uhlu. Pochváliť sa môže aj 99 % pokrytím farebného gamutu Adobe, čo z ViewSonic Elite XG271QG robí aj výborného spoločníka na prácu v grafických programoch. Prítomná je certifikácia VESA Display HDR 400. Ak chcete monitor určený prednostne na prehrávanie HDR obsahu, radšej by som volil OLED alebo miniLED alternatívu kvôli väčšiemu množstvo jednotlivých stmavovacích bodov. Za tú si však budete musieť priplatiť.

ViewSonic Elite XG271QG

Kvalita obrazu je v celkovom zhodnotení výborná. Displej si nájdete svoje uplatnenie v mnohých oblastiach, no najviac bude vyhovovať hráčom – veď je aj pre nich stavaný. Rozdiel medzi 144 Hz a 240 Hz je viditeľný a v e-športových FPS hrách pocítite značnú výhodu. Oveľa priepastnejšia delta ja však medzi 60 Hz a 144 Hz panelmi. 240 Hz obnovovacia frekvencia bola pre mňa citeľná len pri pohľade na plynulosť kurzora.

ViewSonic Elite XG271QG

Na vlastné oči som si žiadnu nerovnomerné podsvietenie nevšimol. Na fotografii je počas zobrazovanie čiernej možné vidieť nejaký ten “backlight bleeding”, no ako som povedal, naživo ho nie je veľmi vidieť. Mnou testovaný kus nemá ani nijaké mŕtve pixely a podobné neduhy. Počas hrania som nespozoroval nijaké oneskorenie a ani takzvaný “ghosting”.

ViewSonic Elite XG271QG

Recenzia ViewSonic Elite XG271QG: Firmvér a nastavenia

V spodnej časti monitoru sa nachádza trojica ovládacích prvkov. Tlačidlo vľavo slúži na spustenie rýchlej akcie – predvolene zapínanie a vypínanie filtra modrého svetla. Tlačidlo vpravo funguje ako vypínacie / zapínacie. Ovládací prvok uprostred je možné stlačiť, ale zároveň funguje aj ako taký “joystick” na navigáciu v nastaveniach jeho posunutím nahor, nadol, doľava alebo doprava.

Nastavenia ukazujú stav zapnutia funkcie G-Sync, aktuálnu najvyššiu nastavenú obnovovaciu frekvenciu a práve zvolený režim zobrazenia. Prostredie má 6 hlavných sekcií, a to “Režim Hra”, “Displej”, “G-Sync Procesor”, “Výber výstupu”, “Úpravy zvuku” a “Ponuka nastavení”. Firmvér je v češtine, čo poteší. Slovenčina sa v ponuke jazykov nenachádza. “Režim Hra” ponúka základné predvolené nastavenia farieb, kontrastu, jasu a ďalších parametrov. Vybrať si môžete z niekoľkých vstavaných režimov v závislosti od konkrétnej aktivity alebo typu hry:

  • Štandardný
  • Vlastný 1
  • Vlastný 2
  • FPS
  • Battle Royale
  • MOBA
  • Konzola
  • Film
  • Web
  • G-Sync e-sport

V časti displej si môžete jednotlivé parametre upraviť podľa vlastných požiadavok. Zmeniť môžete zobrazovanie bielej, kontrast, farby, teplotu farieb, gama a viac (ako môžete vidieť na priložených fotografiách). Týmto si dokážete nastaviť obraz celkom precízne. G-Sync Procesor umožňuje zobrazovanie obnovovacej frekvencie, umiestnenie a farbu HUD. Nachádza sa sem aj funkcia NVIDIA Reflex Latency Analyzer, ktorú možno niektorí hráči ocenia. Výber výstupu umožňuje prepínať medzi jednotlivými vstupmi.

Väčšina z vás to asi nechá na automatické prepínanie, ako je to aj nastavené zo začiatku. Posledná “Ponuka nastavení” potom zhromažďuje ostatné nastavenia. Upraviť si v tejto sekcii viete farby a efekty ambientného podsvietenia, prenastaviť, čo sa má diať po stlačení tlačidla navľavo, naplánovať, kedy sa má monitor uviesť do režimu spánku / hlbokého spánku a podobne. Ak by ste chceli z USB portov napájať nejaké zariadenia aj počas toho, ako je monitor uvedený do režimu spánku, môžete si to povoliť práve v tejto časti nastavení. Režim EKO potom povoľuje znížiť energetickú spotrebu monitora zmenšením úrovne jasu podsvietenia.

Recenzia ViewSonic Elite XG271QG: Reproduktory

Aj napriek tomu, že ViewSonic Elite XG271QG má vstavané reproduktory, rozhodne vám ich neodporúčam pravidelne používať. Berte ich ako zálohu pre prípady, kedy by ste nemali k dispozícii iný zdroj zvukového výstupu. Osobne k počítaču používam slúchadlá a ak som chcel z nejakého dôvodu niečo pustiť nahlas (napríklad video na YouTube), vtedy prišli tieto reproduktory vhod.

ViewSonic Elite XG271QG

Ich maximálna hlasitosť je ale nízka, dobre počuteľné po okolí budú asi len v prípade menšej miestnosti. Zvuk vychádzajúci z nich je dosť plechový. Umiestnené sú na zadnej strane monitora. Koniec koncov, toto je herný monitor, nie televízor. Ich použitie počas hrania hier je z môjho pohľadu úplne nemysliteľné.

Recenzia ViewSonic Elite XG271QG: Konektory

Do konektorovej výbavy spadá napájací port, dvojica USB-A vstupov / výstupov s možnosťou 5V / 0,9 A napájania pripojených zariadení, USB-B konektor s podporou pre 5 V / 2,1 A napájanie, audio jack, dva HDMI 2.0 konektory s podporou HDCP 2.2 a jeden DisplayPort. Mne to osobne postačuje, určite by som sem radšej videl HDMI vo verzii 2.1. Niekto by možno privítal rýchlejšie nabíjanie cez monitor, respektíve možnosť nabíjania notebooku zároveň čo sa z neho prenáša obraz.

ViewSonic Elite XG271QG
Konektorová výbava monitoru

Recenzia ViewSonic Elite XG271QG: Záverečné zhodnotenie

ViewSonic Elite XG271QG je výborný a zároveň aj celkom drahý monitor. Nepochybujem o tom, že cena nižšia o 100 alebo 200 € by z neho spravila oveľa atraktívnejšiu kúpu. Aj napriek tomu však za svoje peniaze dostanete mimoriadne schopný monitor s tenkými rámčekmi, jednoduchým a precíznym nastavovaním polohy obrazovky, pekným podsvietením a predovšetkým kvalitným obrazom, ktorý spraví hráčom hier veľkú radosť. Pripravte sa na to, že hranie mnohých akčných titulov Quad HD rozlíšení na frekvencii 240 Hz vám zmení pohľad na gaming. Predom sa presvedčte, či je váš počítač schopný konzistentne renderovať hru v tak vysokom rozlíšení na dostatočný počet FPS (ideálne cez 240…).

ViewSonic Elite XG271QG

Plusy:

  • Po nastavení veľmi pekný obraz
  • Vysoká ostrosť vďaka Quad HD rozlíšeniu
  • Extrémna plynulosť 240 Hz
  • Celkom vysoký jas
  • Bez “backlight bleedingu” či “ghostingu”
  • Pekný dizajn
  • Jednoduché zostavenie
  • Kvalitný stojan
  • Ambientné LED podsvietenie
  • Možnosť použitia na prácu aj zábavu
  • Panel bez odleskov
  • Nízky “input lag”
  • Vysoká odozva

Mínusy:

  • Vyššia cena
  • Predvolené nastavenie nemá najlepšie farby
  • Čierna nie je až tak úplne čiernou
  • Slabé schopnosti zobrazovania HDR obsahu
  • Privítal by som lepšie rozhranie nastavení
  • Reproduktory nie sú na pravidelné používanie

Konkurencia

ViewSonic Elite XG271QG nie je jediným schopným monitorom v tejto (alebo prípadne o niečo nižšej) cenovej kategórii. Pred kúpou vám ešte odporúčame pozrieť sa na tieto kúsky, ktoré modelu značky ViewSonic z pohľadu na parametre (27″, Quad HD, 240 Hz, IPS) konkurujú:

5.10.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+