MojAndroid

Sony sa už dlhé roky venuje vývoju svojich vlajkových lodí, ktoré svojim zákazníkom ponúka aj v zmenšenej verzii. Na rozdiel od ostatných výrobcov však mini modely vybavuje takmer rovnakými hardvérovými komponentami. Používateľ má teda na výber, či chce TOP model od Sony vo veľkosti bežného smartfónu, alebo radšej v zmenšenej verzii, ktorá sa predáva pod označením Compact. Japonský výrobca doteraz vydal dva takéto modely, Xperiu Z1 Compact a Xperiu Z3 Compact. Teraz však prichádza nová generácia, ktorá si zachovala rozmery mini vlajkových lodí, no prináša niekoľko zaujímavých vylepšení.

Sony_Xperia_Z5_Compact_recenzia-4

Konštrukcia: Dbá na detaily

Sony Xperia Z5 Compact sa veľkosťou a tvarom od svojho predchodcu veľmi nelíši. Prednú stranu stále vypĺňa 4,7-palcový displej, dvojica stereo reproduktorov, ako aj kamera, farebná notifikačná LED dióda a niekoľko ďalších senzorov. Rám zariadenia je stále vyrobený z plastu, no oproti Xperii Z3 Compact je o niekoľko desatín milimetra hrubší. Rozdiely však voľným okom len ťažko postrehnete. Páčia sa nám však detaily, na ktorých si výrobca dal skutočne záležať.

Sony_Xperia_Z5_Compact_recenzia-3

Ako prvý musíme pochváliť zapustený displej, ktorý pri poležení smerom nadol chráni mierne vystupujúci rám. Šanca na jeho poškriabanie sa tak výrazne znižuje. V rovnakom vyhotovení prichádza aj zadná strana, ktorá je ale na rozdiel od tej prednej chránená matným plastom. Ten však počas prvých dní používania vykazoval dobré vlastnosti a ani po týždni sme na ňom nepozorovali žiadne známky poškodenia. Dobrou správou je aj to, že na matnom povrchu nebudú prípadne škrabance až tak viditeľné. Prednú stranu mimochodom chráni odolné sklo potiahnuté oleofóbnou vrstvou. Tá odvádza výbornú prácu pri odpudzovaní nečistôt aj odtlačkov prstov.

Sony_Xperia_Z5_Compact_recenzia-11

Nie menej sú zaujímavé boky zariadenia. Tie majú, podobne ako zadný kryt, matný povrch a tvoria jednoliaty celok, ktorý dodáva zariadeniu tak dôležitú pevnosť. Po stranách nájdete všetky dôležité ovládacie prvky, vrátane ovládania hlasitosti a hardvérovej spúšte fotoaparátu. Úplnou novinkou je tlačidlo zapnutia, ktoré už nemá klasický okrúhly dizajn Omnibalance ako pri predchádzajúcich generáciách. Namiesto toho Sony použilo ploché a mierne zapustené tlačidlo. To v Xperii Z5 Compact prináša novinku v podobe čítačky odtlačky prstov. Škoda len, že mierne nevystupuje, vďaka čomu by sa dalo ľahšie nahmatať. Výrobca však takto chráni jeho povrch proti poškriabaniu. Výhradu máme k umiestneniu tlačidiel ovládania hlasitosti, ktoré sú až príliš nízko na komfortné používanie. Uvítali by sme, keby ich výrobca radšej umiestnil nad tlačidlo zapnutia.

Sony_Xperia_Z5_Compact_recenzia-6

Boky zariadenia ešte lemuje 3,5 mm audio jack, microUSB konektor, otvor pre putko a krytý slot pre nanoSIM a pamäťovú kartu microSD. Detailom je potom nápis XPERIA, ktorý sa nachádza na ľavom boku. Zadný kryt ukrýva v sebe šošovku fotoaparátu, ktorá je podobne ako displej, mierne zapustená a lemuje ju kovový rámik. Riziko poškrabania sa tak zníži na minimum. Doplnená je aj o LED blesk.

Sony_Xperia_Z5_Compact_recenzia-10

Pri Xperii Z5 Compact musíme pochváliť Sony za skutočne dobre odvedenú prácu. Konštrukčné spracovania je na vysokej úrovni a nemáme mu v podstate čo vytknúť. Ani použitie plastu nám vyslovene neprekážalo a nepovažovali by sme ho za nevýhodu. Trochu nepraktickým je umiestnenie dvojtlačidla na ovládanie hlasitosti, ktoré je bez prehmatávania mobilu len ťažko ovládateľné. Inak je ale všetko tip-top, a ak do úvahy berieme aj odolnosť voči vode a prachu (IP68), tak táto mini verzia Xperie Z5 nemá momentálne na trhu konkurenciu.

Čítačka odtlačkov: Vítaný doplnok

Sony po prvýkrát použil aj čítačku odtlačkov, ktorá je súčasťou tlačidla zapnutia. Registrácia odtlačkov je rovnaká ako u iných smartfónov, pričom zaregistrovať sa ich dá maximálne päť. Rozpoznanie a odomknutie zariadenia pomocou odtlačku je pritom úplne bezproblémové a rýchle. Pri zapnutí prístroja stačí po stlačení nechať priložený palec alebo iný prst. Škoda len, že Sony odtlačok prsta nevyužíva aj v iných aplikáciách, ako napríklad v Galérii, kde by bolo možné pomocou neho odomykať napríklad súkromné albumy.

Sony_Xperia_Z5_Compact_recenzia-18

Displej: Výborný Triluminos

Zobrazovací panel má veľkosť 4,7-palca a rozlíšenie HD, teda 720 x 1280 pixelov. Na takto malej uhlopriečke to predstavuje hustotu 323 PPI, čo je viac než postačujúca hodnota pre všetky činnosti. Ak hľadáte zariadenie s menšími rozmermi ako ponúka konkurencia v high-end triede, tak potom je Xperia Z5 Compact asi tou najlepšou voľbou, ktorá sa vám ponúka. Aj napriek menšiemu displeju sa s ňou pracuje dobre, a to aj jednou rukou. Prst pohodlne dosiahne do každej časti obrazovky, a to aj bez ďalšieho prehmatávania mobilu v ruke.

Sony_Xperia_Z5_Compact_recenzia-14

Displej Sony Xperie Z5 Compact sa svojou kvalitou nijak neodlišuje od iných vlajkových lodí od Sony. Má skutočne pekné a verné podanie farieb, čo platí aj o bielej a čiernej. Tá síce nie je dokonalá ako pri AMOLED displejoch, to však vôbec nepovažujeme za negatívnu vlastnosť. Pozorovacie uhly a čitateľnosť na priamom slnku sú už tradične výborné a tešiť sa môžete aj na technológiu X-Reality for mobile, ktorá dodatočným spracovaním obrazu napomáha vylepšovať fotografie alebo videá. Ich otvorením, napríklad v albume, sa upravia farby, ostrosť, kontrast a redukuje sa šum. Na displeji tak fotografie a videá môžu vyzerať lepšie ako v skutočnosti.

V nastaveniach displeja nechýba ani Režim rukavice, ktorý zvýši citlivosť dotykovej plochy a umožní ovládať telefón aj v rukaviciach. Manuálne je možné upravovať aj vyváženie bielej a zapnúť sa dá aj inteligentné podsvietenie, ktoré automaticky zisťuje, či zariadenie držíte v ruke. Displej tak ostane podsvietený aj po uplynutí zvoleného času nečinnosti, po ktorého uplynutí prechádza do režimu spánku. Vítanou funkciou je aj prebudenie dvojitým poklepaním na obrazovku.

Výkon: Neprekonaný pomer veľkosti k výkonu

Asi najväčším plusom tohto “mini” smartfónu je jeho výkon. Na rozdiel od množstva mini verzii vlajkových lodí totižto Sony používa väčšinu komponentov totožných s jeho TOP modelom Xperiou Z5. Nájdete tu rovnaký procesor Snapdragon 810 a hoci operačnej pamäte RAM má Z5 Compact o niečo menej, konkrétne 2 GB, aj tak je to na toto zariadenie viac než dosť. Táto dvojica si výborne rozumie s Androidom vo verzii 5.1 Lollipop, ktorý na Xperii Z5 Compact beží skutočne rýchlo a plynulo bez akýchkoľvek problémov. Reakcie sú bleskurýchle a s prípadným spomalením sa nestretnete ani pri náročnejšom používaní. Poteší rýchle načítavanie webových stránok, ako aj ich plynulé vykresľovanie a pohyb po nich. Táto Xperia si bez zaváhania poradí aj s prehrávaním Full HD a dokonca aj 4K videí. O vysokom výkone hovorí aj benchmark AnTuTu a GeekBench, v ktorých sme namerali skóre na úrovni 65-tisíc, respektíve 3500 bodov. No a všetkých určite poteší aj správa o tom, že nová Xperia Z5 Compact sa už neprehrieva. Aspoň pri našom používaní sme si žiadnych nadpriemerne vysokých teplôt nevšimli.

sony-1

Po grafickej stránke sa môžete vďaka výkonnému grafickému čipu Adreno 430 zahrať v podstate akúkoľvek dnes dostupnú hru. Navyše, aj vďaka menšiemu displeju s HD rozlíšením, je výkon podávaný v graficky náročných hrách skutočne na vysokej úrovni. Grafika je vykresľovaná plynulo, a to aj pri náročnejších scénach. V číselnom ponímaní môžeme grafický výkon vyjadriť ako skóre namerané v aplikácii 3DMark. V tej sme s týmto zariadením získali rekordných 26 962 bodov.

Pamäťové možnosti Xperie predstavujú vo svojej cenovej kategórií priemer triedy. Interné úložisko má kapacitu 32 GB, z ktorej je ale pre používateľa použiteľných len niečo cez 21,82 GB. K dispozícii je samozrejme aj pamäťová karta microSD, ktorá môže mať veľkosť až do 200 GB. Menším sklamaním je však absencia podpory pre USB Host, a teda externé úložiská a príslušenstvo ako také. Ku Xperii Z5 Compact tak nepripojíte ani USB kľúč.

Multimédiá: Parádny zvuk aj efekty

Podobne ako na iných Xperiách, aj tu nájdete dva predné reproduktory, ktoré sú umiestnené na hranách pod a nad displejom. Smartfón tým zabezpečuje istý stereovnem, čo oceníte napríklad pri sledovaní filmov alebo hraní hier. Stereo reproduktory však prídu vhod aj pri bežnom počúvaní hudby. Kvalita reprodukcie síce nepatrí k absolútnej špičke, no minimálne sa k nej približuje. Na BoomSound od HTC to však stále nestačí. Počúvanie hudby cez 3,5 mm audio jack je pri Sony už tradične na vysokej úrovni a patrí medzi najväčšie plusy tohto zariadenia. Samozrejmosťou je aj množstvo doplnkových funkcií a technológií, ktoré vám umožnia upraviť zvuk presne podľa vašich preferencií. Tie sú v podstate rovnaké, ako spoločnosť ponúka aj vo svojich iných high-end modeloch.

Sony_Xperia_Z5_Compact_recenzia-19

Sony do zariadenia integrovalo napríklad Digital Sound Enhancement Engine (DSEE HX), pre získanie maxima najmä z menej kvalitných skladieb, či High-res audio, ktoré znižuje skreslenie a šum v širšom frekvenčnom spektre a zabezpečuje presnú a detailnú reprodukciu vysokých tónov. Nechýba ani už dobre známe ClearAudio+, ktoré zabezpečí automatickú optimalizáciu zvuku a zvýraznenie výšok a stredov. K dispozícii je tiež vlastný ekvalizér fungujúci naprieč celým systémom. Ten ponúka niekoľko prednastavených profilov, ako aj možnosť nastavenia vlastných hodnôt. Basy zvýrazníte pomocou špeciálneho filtru Clear Bass a zvuk môžete pri počúvaní cez slúchadlá vylepšiť aj priestorovým efektom. Z ďalších funkcií spomenieme dynamický normalizér pre vyrovnávanie rozdielov v hlasitosti hraných skladieb a efekt S-Force Surround pre virtuálny 3D zvuk. Prítomné je aj digitálne potlačenie okolného hluku, ktoré funguje s kompatibilnou náhlavnou súpravou.

Operačný systém: Zväčša o tom istom

Sony Xperia Z5 Compact má v sebe Android 5.1.1 Lollipop, ktorý výrobca samozrejme doplnil o vlastnú nadstavbu TimeScape. Tá v podstate ponúka rovnaké funkcie ako na Xperii Z3+, ktorú sme pre vás recenzovali už dávnejšie. Aj tu sa teda výrobca snaží zasahovať do vzhľadu Androidu len minimálne a neponúka zbytočné funkcie, ktoré by ste inak v praxi nikdy nepoužili.

Čo sa týka funkcií, tak vhod príde napríklad triedenie aplikácií v launcheri podľa niekoľkých kritérií. Notifikačný panel je takmer na vlas rovnaký s čistým Androidom Lollipop. Poradie, ako aj typ rýchlych ovládacích prvkov, však môžete jednoducho meniť. V podobnom štýle sa nesie aj multitasking, ktorý zobrazuje naposledy spustené aplikácie v kartách. Tu nájdeme aj známe miniaplikácie, respektíve malé aplikácie, ako ich nazval výrobca. Tie sú v systéme zobrazené vždy navrchu, teda sú na popredí, nech robíte čokoľvek. Dostupná je napríklad kalkulačka, časovač, Gmail, kalendár, prehliadač a iné, pričom ďalšie je možné stiahnuť aj z obchodu Google Play. Zaujímavá je možnosť vytvoriť si takúto malú aplikáciu aj z akéhokoľvek nainštalovaného widgetu. K dispozícii sú tiež používateľské kontá, ktoré vám uľahčia zdieľanie zariadenia s inými osobami. Pre deti môžete teda vyhradiť jeden účet, v ktorom sa budú môcť napríklad len hrať a vaše súkromné dáta budú pred nimi v bezpečí. K dispozícii je aj automaticky vytvorený dočasný účet hosťa, ktorý je možné jednoducho odstrániť alebo spustiť znova načisto.

Obrazovka uzamknutia ukazuje aktuálny čas, dátum, operátora a tlačidlo pre rýchly prístup k fotoaparátu. Obrazovku je možné modifikovať len zmenou pozadia. Oceňujeme však možnosť prebudiť zariadenie dvojitým poklepaním po obrazovke, čo je funkcia známa aj z iných konkurenčných zariadení.

Z nastavení spomenieme najmä možnosť ovládania prijímania a zrušenia hovoru prostredníctvom pohybov, tzv. inteligentného telefonovania. Prichádzajúce hovory môžete prijať priložením zariadenia k uchu, odmietnuť zatrasením alebo vypnúť zvonenia otočením smartfónu obrazovkou nadol. K ďalším nastaveniam patrí možnosť vybrať aplikácie, ktoré môžu odosielať upozornenia alebo možnosť výberu systémových ikon, ktoré sa majú zobrazovať v stavovom riadku. Už samozrejmosťou je podpora motívov, ktoré je možné sťahovať z obchodu Play alebo z vlastného obchodu spoločnosti. Tie však nedisponujú pokročilými nastaveniami a nie je možné samostatne vybrať napríklad vzhľad ikon, pozadia alebo iné nastavenia. Ste tak odkázaní len na preddefinované motívy, ktoré sa vám budú páčiť.

Sony ponúka aj vlastné riešenie pre zabezpečenie voči krádeži alebo straty, ktoré nazýva myXperia. Vďaka tomu máte možnosť v prípade straty vyhľadať svoje zariadenie, vydať zvukové upozornenie, aby ste ho mohli nájsť alebo uzamknúť zariadenie a vzdialene vymazať dáta.

Ako to býva zvykom v každej používateľskej nadstavbe výrobcu, aj TimeScape prichádza so sériou predinštalovaných aplikácií. Ich zoznam si môžete prečítať nižšie.

  • Budík a hodiny – Funkciami sa veľmi neodlišujú od natívnej aplikácie Androidu. Okrem nastavenia alarmu tu však nájdete aj možnosť sledovať čas v rôznych svetových metropolách, zapnúť stopky alebo spustiť časovač.
  • Track ID – Aplikácia, ktorá počúva zvuk z televízora a rozpozná program, ktorý sledujete alebo hudbu, ktorú počúvate.
  • Smart Connect – Aplikácia, pomocou ktorej môžete nastaviť špecifické akcie po pripojení nabíjačky, slúchadiel alebo náhlavnej súpravy.
  • File Commander – Správca súborov pre Android.
  • OfficeSuite Pro – Platená verzia kancelárskeho balíka pre prácu s dokumentmi, prezentáciami či tabuľkami, ktorý sa zíde v každom tablete.
  • PlayStation – Aplikácia pre pripojenie k najnovšej hernej konzole PlayStation 4.
  • Podpora – Skratka, ktorá otvorí internetovú stránku Xperia Care pre starostlivosť o zákazníka.
  • Skica – Nástroj pre kreslenie.
  • Movie Creator – Jednoduchý nástroj, ktorý automaticky vytvára videopríbehy z fotografií, ktoré vytvoríte. Vybrať si môžete motív alebo vlastnú hudbu.

Fotoaparát: Konečne vylepšenia

Fotoaparát sa v Xperiách za posledné generácie veľmi nezmenil. Sony používalo vo svojich vlajkových lodiach v podstate rovnaké moduly, ktoré boli osadené tým istým 20,7 Mpix snímačom. To sa však s príchodom Xperii Z5 mení. Xperia Z5 Compact je, podobne ako Xperia Z5 aj Z5 Premium, vybavená novým 23 Mpix fotoaparátom, ktorý disponuje 24 mm optikou so svetelnosťou f/2.0. Plné rozlíšenie ale na fotografiách dostanete len pri pomere strán 4:3. Ak sa rozhodnete pre širokouhlejší záber, musíte sa uspokojiť s 20,1 Mpix zábermi.

Sony_Xperia_Z5_Compact_recenzia-16

Sony Xperia Z5 Compact robí, aj vďaka novému snímaču, pekné a farebne verné fotografie. Má výborný dynamický rozsah a najmä veľmi rýchle zaostrovanie. Podobne ako predchodcovia, aj ona sa ale potýka s niekoľkými problémami. Patria medzi ne napríklad nie dokonalá komprimácia, ktorá sa v prípade Xperii zvykne prejavovať efektom maľovaného obrazu, čo uvidíte najmä pri výrezoch  alebo pri zoomovaní. Výraznejší šum a komprimácia sú prítomné v nočných fotografiách, kde v niektorých prípadoch nastáva aj problém pri zaostrovaní. To trvá dlhšie ako obvykle a niekedy nezaostrí správne.

Aplikácia na fotenie má tradičný vzhľad aj umiestnenie ovládacích prvkov. Sony v nej ponúka hneď niekoľko režimov, ktoré je možné ďalej rozširovať prostredníctvom aplikácií z obchodu Play. Z tých predinštalovaných tu nájdete napríklad režimy ako AR maska (zamaskujte si tvár tvárou priateľa), Panoramatický záber, Spomalené video Timeshift alebo Fotografia s tvárou, ktorá vytvorí snímky z hlavného a predného fotoaparátu súčasne. Najdôležitejším je však automaticky režim Superior Auto, ktorý dokáže vybrať vhodné nastavenia fotoaparátu za vás. Stačí, ak si zvolíte rozlíšenie fotografie, ktoré môže byť konečne väčšie ako 8 Mpix. Konkrétne máte na výber 23 Mpix (4:3), 20 Mpix (16:9) a 8 Mpix (4:3 aj 16:9). Superior Auto pri našom testovaní dokázal dobre rozpoznať scénu a vybrať vhodný režim a nastavenia, za čo Sony pochvaľujeme. Vo väčšine prípadov tak budete fotiť práve na automatike a k manuálnemu nastaveniu sa uchýlia len skúsenejší a trpezlivejší používatelia. Škoda len, že Sony nepodporuje v aplikácií manuálne nastavenie času uzávierky.

Pri natáčaní videa sa nám páčila výborná softvérová stabilizácia obrazu, ktorá pomáha pri vytváraní stabilných a menej roztrasených snímkov. Podobne ako pri fotografiách, aj tu musíme vyzdvihnúť farebnú vernosť a úroveň detailov, ktoré ešte viac vyznejú pri natáčaní 4K videa. Trochu na škodu je, že v hľadáčiku fotoaparátu pri použití stabilizácie nie je vidieť skutočný výrez obrazu, ktorý sa bude natáčať. Ten sa zobrazí až po stlačení spúšte. V noci sa pri natáčaní videa v pohybe zvykne pri zapnutej stabilizácii tiež obraz rozostrovať a sú na ňom viditeľné nežiadúce artefakty. Problém s rozostrovaním pri pohybe je viditeľný aj počas dňa.

Zdá sa teda, že Sony aj napriek použitiu nových technológií a snímača stále trpí viacerými nedostatkami. Počas dňa budete s kvalitou fotografií  spokojní, aj keď stále podľa nás nepatrí k tomu najlepšiemu čo môžete získať. Výborná je už spomínaná reprezentácia farieb, vyváženie bielej a rýchle zaostrovanie. Mínusom zas nedokonalé zaostrovanie v zhoršených svetelných podmienkach, ako aj väčší šum a komprimácia obrazu.

Konektivita: Rýchle LTE aj Wi-Fi

Xperia Z5 Compact je po stránke konektivity vybavená veľmi dobre. Výrobca do zariadenia osadil LTE modul s podporou rýchlostí CAT6, teda 300/50 Mbps, a nechýba ani Wi-Fi 802.11 ac, vďaka čomu budete do lokálnej aj mobilnej siete pripojení vždy tou najvyššou možnou rýchlosťou. Samozrejmosťou je aj prítomnosť Bluetooth 4.1, A-GPS a GLONASS, NFC, či microUSB konektoru, ktorý podporuje výstup MHL 3.0 pre video. Budete však potrebovať príslušnú redukciu a HDMI kábel. Video však môžete prenášať aj bezdrôtovo, a to prostredníctvom Miracastu. Ak patríte k fanúšikom tradičného rádia, tak Z5 Compact vás tiež nesklame. Integrované je totižto FM rádio s RDS.

Sony_Xperia_Z5_Compact_recenzia-12

Celkovo nemáme Xperii Z5 Compact až tak čo vytknúť. Ponúka to najlepšie zo sveta smartfónov a to platí aj o kvalite telefónneho reproduktoru, ktorý je viac než dostatočne hlasný a kvalitný, čím zabezpečuje komfortnú komunikáciu s druhou stranou aj v hlučnom prostredí. Nás malá Z-päťka zaujala aj funkciami, ktoré ponúka pri hovoroch. Využiť môžete odkazovač Xperia, ktorý dokáže automaticky prebrať hovor, prehrať určený pozdrav a nahrať správu, ktorú vám nechá druhá strana. K dispozícii je odmietnutie hovoru preddefinovanou správou, či funkcia potlačenia šumu mikrofónu. Nastaviť môžete ekvalizér hovoru, zapnúť zlepšenie hlasu volajúceho či spustiť pomalú reč, ktorá spomalí rýchlosť reči druhého účastníka hovoru. Pri multimédiách príde vhod aj podpora protokolu DLNA, ktorý integrujú aj aplikácie od Sony.

Batéria: Dobré dva dni

Nové Xperie od Sony sú známe svojou dlhou výdržou batérie. Hoci kapacita batérie nedosahuje žiadne rekordné hodnoty, v tomto prípade 2700 mAh, aj tak bezproblémovo vydrží 2 dni. Aj preto sa Z5 Compact radí medzi lepší priemer a výdržou sa môže porovnávať napríklad s Xperiou Z3. Pri našom používaní sme bežne dosahovali 2 dni výdrže, a to s nonstop zapnutým internetom, či už prostredníctvom Wi-Fi alebo mobilného internetu. Displej pritom ostával v priemere zapnutý aj viac ako 3,5 hodiny, Wi-Fi bolo zapnuté nonstop a mobilný internet bol aktívny minimálne polovicu času používania.

Výdrž je možné samozrejme ešte viac predĺžiť, a to napríklad aj prostredníctvom Režimu STAMINA, či ďalších funkcií. Sú to napríklad Wi-Fi podľa miesta, ktorá podľa polohy dokáže automaticky aktivovať alebo deaktivovať Wi-Fi, Režim slabej batérie pre zníženie jasu obrazovky, vypnutie synchronizácie alebo niektorých ďalších funkcií, ktoré by mohli beh na batériu skrátiť. Nechýba ani Ultra STAMINA, ktorá deaktivuje nepotrebné funkcie a sprístupní len tie najdôležitejšie. Klasický režim STAMINA je doplnený o Rozšírený pohotovostný režim a Režim rozšíreného používania. Prvý menovaný vypne prenos mobilných dát a Wi-Fi pri vypnutej obrazovke, pričom vybrať si môžete aplikácie, ktoré budú aj v tomto režime fungovať bez obmedzení. Druhý režim zas obmedzí výkon zariadenia. Nastaviť je možné čas, kedy má byť STAMINA aktivovaná, prípadne sa dá zapnúť aj zaraďovanie dát na pozadí do frontu, pri ktorom sa batéria šetrí tým, že dáta sa posielajú len v zhlukoch a len v stanovených intervaloch.

Sony_Xperia_Z5_Compact_recenzia-7

Záverečné hodnotenie: Najlepšie mini

Sony Xperia Z5 Compact je dnes bez pochyby najlepším mini smartfónom dostupným na trhu. Sony predchádzajúcu generáciu vylepšilo a ukázalo, že aj mini môže byť ešte lepší. Novinku môžeme pochváliť nielen za kvalitnú a dobre spracovanú konštrukciu, ale aj za ostatné vlastnosti a parametre, ktoré koncovému zákazníkovi ponúka. Osobitne by sme chceli vyzdvihnúť výborný displej, čítačku odtlačkov prstov, vysoký výkon, ako aj fotoaparát, ktorý aj napriek niektorým svojim chybám patrí medzi súčasnú špičku. Nie menej dôležitou je aj výdrž na batériu, ktorá je v prípade Xperie Z5 Compact tiež nadpriemerná a v pohode vám na jedno nabitie zabezpečí aj dva dni fungovania. Mínusov sme na tomto zariadení veľa nenašli a v skutočnosti ide skôr o malé nedostatky, ktoré väčšine z vás ani nebudú prekážať. Cena Xperie Z5 Compact nie je pritom až tak vysoká, ako sa môže zdať, a v slovenských e-shopoch sa predáva už od 550 eur.

Plusy:

  • Displej
  • Spoľahlivá čítačka odtlačkov
  • Rozmery – kompaktnosť
  • Odolnosť voči vode a prachu
  • Vysoký výkon
  • Predné stereo reproduktory
  • Fotoaparát a natáčanie videa
  • Výdrž batérie

Mínusy

  • Vysoký šum pri nočných snímkach a videu
  • Nekomfortné umiestnené ovládanie hlasitosti
22.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+