MojAndroid

Ak máte  radi klasické mobilné telefóny a pritom Vás lákajú vymoženosti smartfónov, je tu niečo pre Vás! Telefón Samsung Galaxy 5 s rozmermi 108 x 56 x 12 mm, hmotnosťou 102g,  operačným systémom Android 2.1 Eclair a nadstavbou TouchWiz 3.0 v slovenskom jazyku a cenou pod 200 EUR je určite zaujímavý kúsok na vyskúšanie. Konštrukcia telefónu Prvý dojem hovorí o serióznom telefóne.  Obávam sa však, že zo striebornej lišty po roku používania bude zoškrabaný šedivý kúsok plastu, ktorý by sme radšej nevideli. Poďme si ho prezrieť deteilne:

Na ľavej strane nájdeme dostatočne veľké tlačidlá pre nastavenie hlasitosti. Ich poloha nezasahuje do priestoru iných tlačidiel, takže nastavením hlasitosti si môžete byť istí.

Výrobca myslel aj na krytý minUSB port, čo veľmi oceňujem, pretože telefón je tak chránení pred rôznymi neželanými mikročasticami.

Mladé dámy obľubujúce doplnky k telefónom  tu nájdu háčik pre prívesky. Pri zasúvaní pamäťovej micro SD karty ma potešilo, že nie je potrebné vyberať baterku, ako pri niektorých omnoho drahších telefónoch.

Prednosťou GALAXY 5 je šestica reálnych hardvérových tlačidiel na prednej strane telefónu spolu s 4 smerovým JoyStickom a potvrdzovacím stredným tlačidlom. Tlačidlá v prvom riadku majú nasledovné funkcie: – Rýchle menu (voľba z možnosti Pridať, Oznamy….) – Domov – Návrat na úvodnú obrazovku – Krok späť – Rýchle vyhľadávanie. V druhom riadku sa nachádzajú tlačidlá pre zahájenie hovoru a ukončenie hovoru, ktorým sa telefón prepína do úsporného režimu a pripadne pri dlhšom stlačení sa zariadenie vypne.  Mikrofón a reproduktori (v hornej časti telefónu a v dolnej časti na zadnej strane pre hlasitý odposluch) dopĺňa klasický jack 3,5mm nachádzajúci sa „na hlave“ Galaxy 5. V kvalite displeja Galaxi 5 neprekročil hranice svojej cenovej skupiny.  2,8”  displej s rozlíšením 240 x 320, pri priamom svetle nevie robiť zázraky, takže toho veľa vidieť nebudete. Pri použití Live Wall Papers treba zapojiť trochu fantázie na odmyslenie štvorčekov a dosiahnutie prirodzeného obrazu. Tiež mu vytýkam chýbajúci senzor citlivosti svetla a najmä nepodsvietené hardvérové  tlačidlá. Tieto sa dajú aj v tme rozlíšiť hmatom vďaka ich vystúpeným hranám, no nie je to ono.

Android OS a TouchWiz 3.0

Na hornej lište displeja nájdeme všetky typické, najpodstatnejšie informácie. Po jej vysunutí sa nám hneď ponúka možnosť rýchleho zapnutia, či vypnutia WIFI, Bluetooth, zvukov a vibrácie.  Aj tu Samsung neprekročil svoj tieň a užívateľovi neponúka možnosť voľby profilov – teda len „So zvukom“ alebo „Bez zvuku“, či „Vibrácia“. Osobne by som privítala aj stále zobrazenie dátumu (nie len času). Dátum sa totiž zobrazí až po rozbalení lišty.

Multimédiá a fotoaparát

Milovníkov akčného fotografovania nepoteší chýbajúce tlačidlo pre priame zahájenie fotenia.  Možnosti nastavenia fotoaparátu poskytujú tieto režimy fotografovania: panorama, sekvenicia, nočné foto, nastavenie rozlíšenia, ISO, samospúšť, korekcia jasu, efekty, 3x digitálny zoom. Fotoaparát  s rozlíšením 2MPx kvalitou snímkou dosť sklamal. Rovnako tomu je aj s kamerou, ktorá disponuje rozlíšením 320 x 240 px. Telefónu chýba aj prisvetľovacia dióda, a teda na fotenie v šere môžeme zabudnúť. Idealisti by tiež ocenili kryt objektívu. Ja som sa veľmi potešila možnosti pridania GPS informácie k fotografiám, či možnosti natáčania bez zvuku. Veľmi ma pobavila galéria. Vstupom do nej som sa akoby premiestnila do telefónu vyššej kategórie. S reštartovaním som sa nestretla, telefón nereagoval okamžite a načítanie snímku mu dalo trochu zabrať, ale celkový dojem je veľmi dobrý. Efektná, roztriedená, rýchla.  Synchronizácia s Picassa galériami je samozrejmosťou. Vytknúť by sa mu azda dalo, že nestíhal načítavať fotografie pri prezentácií, ak sa súčasne počúvala hudba. Pre prehrávač hudby platí obdoba – prehľadné roztriedenie (interpret, album, playlist) a podobne ako to bolo pri fotoaparáte, ponúka základné možnosti prispôsobenia cez equalizér. Ja som si zvolila prehrávač ako widget na obrazovke, čo mi výrazne zjednodušilo prístup. Telefón ponúka možnosť počúvania rádia. Bohužiaľ som sa nedopracovala  k možnosti počúvať rádio cez reproduktor. Samsung prináša so sebou výhody ako informáciu o čase zostávajúcom do zazvonenia budíka, čo môže na niektorých pôsobiť trochu depresívne ;-) alebo percento nabitia batérie počas nabíjania. Tiež tu nájdeme Samsnug aplikácie ako AccuWeather Clock, Calendar Clock, Feeds and Updates, Priatelia, Robert Parker (aplikácia pre vínove hity) či Y! Finance clock. Užívateľ si má možnosť navoliť sedem obrazoviek s Widgetmi, odkazmi alebo aplikáciami. Zariadenie disponuje štandardným android prehliadačom s možnosťou zobrazenia vo viacerých oknách a integrovanými google aplikáciami (kontakty, kalendár bez možnosti nastavenia preferovaného časového formátu, teda sa zobrazuje po mesiacoch, s možnosťou detailu pre vybraný deň). Tiež som odskúšala sťahovanie obrázkov, doc a xls súborov z mailu. Galaxi 5 to všetko zvládol prekvapivo dobre.

Batéria

Veľkým sklamaním bola pre mňa výdrž batérie (Li-Ion 1 200 mAh). Po tom, čo som ho večer nabíjala a na šesť hodín nechala pustenú wifi (avšak bez aktívneho používania telefónu) ma ráno nechal v štychu, keď mi nezazvonil budík, pretože telefón bol vybitý. Telefón má aj vlastné počítadlo spotreby batérie. Na jedno nabitie telefón priemerne vydržal 1deň, 13hodín 1minútu a 56 sekúnd. Batéria sa používala pri nasledovných činnostiach: Pohotovostný režim batérie 44% Telefón je nečinný 40% Telefonovanie 7% Displej 5% Wifi 3% Audio 2% Potom telefón oznámil, že batéria je v kritickom stave. Môžeme však odhadnúť, že v najlepšom životnom období batérie, pri minimálnom používaní Wifi, Live Wallpaperov a podobných nadstavieb (kvôli ktorým si tieto telefóny vyberáme) by baterka vydržala aj 2 dni.

Klávesnica

Klávesnica naplnila očakávania a jednoduchým preklikom je možné si vybrať medzi štyrmi  typmi (3×4, Qwerty, písanie na obrazovku alebo písanie na celú obrazovku) a k tomu pridať voľbu T9. Písanie bolo príjemné a presné, napriek tomu, že sa nejedná o veľký dotykový displej.

Záver

Ak hľadáte lacný dostupný jednoduchý slovenský smartphone s prijateľnou veľkosťou a zanedbateľnou hmotnosťou, už nemusíte hľadať – Galaxy 5 môže byť odpoveďou.

Autorka: Janka Hmírová

Zariadnie zapožičala spoločnosť Samsung.

Máš Android telefón alebo tablet? Si spokojný alebo máš výhrady? Napíš vlastné užívateľské postrehy z používania a vyhraj Android tričko. >>> Chcem napísať vlastnú recenziu <<<

29.1.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+