MojAndroid

Motorola tento rok predstavila novú generáciu hodiniek Moto 360. Tie sa po prvýkrát začali predávať minulý rok, pričom išlo o prvý model inteligentných hodiniek, ktoré ponúkali klasický okrúhly dizajn a systém Android Wear. Po vzore Moto 360 sa odvtedy na trhu objavilo hneď niekoľko modelov okrúhlych hodiniek, ktoré ich svojou výbavou aj vyhotovením v mnohých smeroch predbiehali. Aj preto spoločnosť tento rok predstavila Moto 360 s niekoľkými podstatnými vylepšeniami, vrátane vymeniteľných remienkov, či displeja s vyšším rozlíšením. Zmeny sa však udiali aj pod kapotou.

Moto_360_2_recenzia-2

Konštrukcia – viacero možností

Hodinky majú konštrukciu vyrobenú z nerezovej ocele, ktorá môže byť v troch farebných vyhotoveniach – zlatá, čierna alebo strieborná. Okrem toho má používateľ na výber aj veľkosť ciferníka, či to, aký rám ho bude lemovať. V konečnom dôsledku si svoje Motoroly Moto 360 môžete poskladať presne tak, ako sa vám to páči, a to priamo zo stránok spoločnosti za pomoci nástroja Moto Maker. Samozrejme, len v prípade, že sa nachádzate vo Veľkej Británií alebo v inej podporovanej krajine. My sme testovali klasickú verziu hodiniek, ktorú sme zakúpili z obchodu Play. Ide o variant so 42 mm čiernym ciferníkom a remienkom z čiernej kože.

moto-360-2nd-gen-data-sizes-banner

Nová generácia hodiniek oproti svojmu predchodcovi stavila na nový spôsob uchytenia remienkov, ktorý sa príliš neodlišuje od bežných hodiniek. To znamená, že sa dajú bez akýchkoľvek problémov vymeniť za druhé, čo v prípade kožených remienkov určite oceníte. Ich životnosť je totižto v mnohých prípadoch len jeden, v lepšom prípade dva roky. Hodinky sú inak odolné voči vode aj prachu, a to v prípadoch, ktoré sú popísané certifikátom IP67. V krátkosti sa to dá zhrnúť tak, že s hodinkami sa môžete napríklad aj kúpať a bezproblémovo si poradia aj so striekajúcou vodou.

Moto_360_2_recenzia-4

Na Moto 360 v najnovšej edícii nenájdete veľa ovládacích prvkov, len jedno tlačidlo, ktoré slúži na zapnutie/vypnutie displeja, alebo pre návrat na domovskú obrazovku. Displej mimochodom nie je úplne okrúhly, keďže v spodnej časti je mierne “urezaný” tak, aby sa pod neho vošiel snímač pre automatickú reguláciu podsvietenia. Z druhej strany je situovaný optický snímač srdcového pulzu.

Displej 

Moto 360 novej generácie je dostupný v dvoch veľkostiach s displejom veľkým 1,37 alebo 1,56 palca. Rozlíšenie pritom činí 360 x 320, respektíve 360 x 360 px, ktoré zabezpečuje jemné zobrazenie pri obidvoch veľkostiach ciferníkov. Displej je chránený odolným sklom Gorilla Glass 3. Výhodou displeja oproti konkurencii je najmä to, že úroveň podsvietenia sa reguluje automaticky, a to vďaka senzoru, ktorý je ukrytý v prednej strane. Samozrejme, na úkor veľkosti displeja a dizajnu. Podpora automatickej regulácie jasu je však dostatočným zadosťučinením a jej prítomnosť veľmi oceňujeme. Vďaka nej bude totižto displej vždy podsvietený tak, ako práve potrebujete, čo vám uľahčí interakciu s hodinkami, či už  počas dňa alebo noci. Čitateľnosť na priamom slnku je inak veľmi dobrá a pre väčšinu používateľov bude postačujúca. Lepšie sú na tom napríklad inteligentné hodinky Samsung Gear S2, ktoré disponujú SuperAMOLED displejom. Čo sa týka ostatných parametrov, ako farebnej vernosti a pozorovacích uhlov, tak tu nemáme hodinkám čo vytknúť.

Moto_360_2_recenzia-6

Displej na Moto 360 funguje rovnako ako aj na iných hodinkách s Androidom Wear. Dá sa teda používať v dvoch režimoch, z ktorých jeden ponúka nonstop zapnutý displej. Ten aj pri nečinnosti nechá na hodinkách pri minimálnom jase vysvietené kontúry ciferníka, takže z nich môžete vyčítať napríklad aktuálny čas. V druhom prípade sa ciferník aktivuje len vtedy, ak sa pozriete na hodinky a vykonáte príslušné gesto. Vďaka tomu vám Moto 360, z pochopiteľných dôvodov, na jedno nabitie vydržia dlhšie.

Android Wear – s niekoľkými vylepšeniami

Samozrejme, Google od uvedenia prvej generácie hodiniek nespal na vavrínoch a operačný systém Android Wear vylepšil všade, kde sa dalo. Moto 360 momentálne bežia na Androide Wear vo verzii 1.3.0. Okrem nových ciferníkov pribudli napríklad aj ďalšie funkcie, či podpora pre pripojenie cez Wi-Fi.

Moto 360 druhej generácie samozrejme ani tentokrát nemôžete kúpiť vo verzii s 3G modulom, takže na ich fungovanie budete potrebovať prepojenie so smartfónom cez Bluetooth. K dispozícii je ale aj Wi-Fi, cez ktoré sa dajú upozornenia prijímať aj mimo jeho dosah. Vhodné to je napríklad vtedy, ak si smartfón zabudnete v práci, pričom svoje správy a ostatné notifikácie môžete cez Wi-Fi prijímať aj doma. Nastavenie pripojenia Wi-Fi je pritom automatické a realizuje sa prebraním nastavení zo smartfónu.

Moto_360_2_recenzia-5

Nepochybne zaujímavou možnosťou je použitie interaktívnych ciferníkov. Tých v obchode Play zatiaľ stále nenájdete veľa, no z tých, ktoré sú k dispozícii, určite stojí za vyskúšanie Pujie Black Watch Face. Výhodou je, že priamo z ciferníka je možné sledovať napríklad naplánované udalosti, či štatistiky prejdených krokov. Všetko bez toho, aby ste sa museli pracne preklikávať cez menu operačného systému, nevyše aj s peknými animáciami.

V Android Wear pribudlo ovládanie pomocou gest. Konkrétne je možné posúvať sa medzi kartami systému nahor alebo nadol otočením zápästia. Novinkou je tiež funkcia Together, ktorá umožní spárovať hodinky s ďalšími Android Wear hodinkami, s ktorými sa dajú následne jednoducho zdieľať napríklad emotikony, kresby, fotografie z mobilu a nálepky. Vhodné to je napríklad v prípade, že chcete so svojou polovičkou zdieľať emócie a zážitky zo svojho dňa, ktoré sa jej zobrazia priamo na zápästí. Inak v hodinkách nájdete už len niekoľko nastavení a aplikácií, ako napríklad počasie, kalendár, alarm, baterku, Google mapy, Hudbu Play, stopky a iné. Samozrejme, stovky aplikácií čakajú v obchode Play. Zopár tipov na ne vám prinášame aj nižšie.

  • Wear Mini Launcher – jednoduchý launcher na spúšťanie nainštalovaných aplikácií. Spustíte ho potiahnutím z ľavého vrchu hodiniek doprava.
  • Wear Run – pokiaľ ste športovo založení, určite nezabudnite na merač aktivity Wear Run.
  • BeeLink – aplikácia, pomocou ktorej môžete prepínať medzi viacerými spárovanými smartfónmi.
  • Wear Calc – pekná a jednoduchá kalkulačka pre vaše hodinky.
  • Calendar for Android Wear – kalendár pre Android Wear zariadenia.
  • Birdie Wear – port známej hry pre Android. Môj rekord v tejto hre je 47 bodov.
  • 2048 – rovnako známa hra dostupná pre hodinky s Android Wear.
  • Wear Internet Browser – presne tak, na hodinkách s Androidom Wear môžete prehliadať aj webové stránky
  • Calculator for Android Wear – jednoduchá kalkulačka
  • Hand Dialer – dialer pre hodinky, pomocou ktorého vytočíte telefónne číslo priamo zo zápästia. Vhodné najmä vo chvíli, keď máte svoj smartfón v ruksaku a komunikujete prostredníctvom Bluetooth Handsfree.
  • Wearable Widgets  – na hodinkách môžete pomocou tejto aplikácie spustiť akýkoľvek widget nainštalovaný v spárovanom smartfóne alebo tablete
  • Remote Shot for Moto 360 – priamo z hodiniek môžete na diaľku spustiť spúšť fotoaparátu
  • Wear Aware – Phone Finder –  podobná aplikácia ako Find My Phone
  • Wear Audio Recorder – Jednoduchý nástroj pre záznam zvuku pomocou mikrofónu v hodinkách.
  • Google Keep – Výborná aplikácie pre písanie poznámok od Googlu
  • Toggles Wear – Pomocou tejto aplikácie môžete ovládať základné funkcie smartfónu priamo zo zápästia.
  • Sleep as Android – Známa aplikácia, ktorá podporuje aj inteligentné hodinky s Androidom Wear. Svoj spánok tak môžete monitorovať ešte presnejšie.
  • Android Wear 2048 – Na hodinkách sa môžete zahrať aj túto populárnu logickú hru.

Hodinky sa dajú samozrejme použiť aj na meranie športových aktivít. Moto 360 2015 majú totižto zabudovaný optický senzor srdcového tepu, či napríklad citlivý akcelerometer. Vďaka nim viete presne, koľko krokov ste prešli počas dňa, či to, ako dlho ste vyvíjali nejakú náročnejšiu aktivitu. Všetky údaje a štatistiky sa pritom ukladajú v aplikácii Moto Body. Žiaľ, GPS modul chýba, a tak pri cvičení budete väčšinou potrebovať aj telefón. (GPS modul je prítomný v športovej verzii hodiniek).

moto

Ovládanie prostredia Androidu Wear sa realizuje jednoduchými gestami pohybom prsta do strán. Je intuitívne a zvyknete si naň veľmi rýchlo. Android Wear je však stále len akýmsi doplnkom ku smartfónu a tak aspoň podľa nás tu žiadne funkcie, bez ktorých by ste si nevedeli predstaviť svoje denno-denné fungovanie, nenájdete.

Hardvérová výbava – dnešný štandard

Hardvérová výbava nových Moto 360 nie je dnes už ničím výnimočná. Oproti svojmu predchodcovi však prináša značné zlepšenie. Nájdete tu procesor Snapdragon 400, 512 MB operačnej pamäte RAM a vnútornú pamäť s kapacitou 4 GB. Okrem toho je tu samozrejme podpora Bluetooth a Wi-Fi. Chýba nám však GPS, či akákoľvek forma pripojenia do mobilnej siete. Hodinky tak môžete plnohodnotne používať len v spojení so smartfónom. Výkon je dostatočný a zabezpečuje rýchle reakcie a plynulé prechody.

Výdrž batérie

Hodinky sú dostupné v dvoch variantoch s rôzne veľkými ciferníkmi aj batériami. V nami testovanom 42 mm modeli sa nachádza 300 mAh batéria, ktorá v Ambient móde vydrží pri bežnej prevádzke bez nabíjania 24 hodín, čo je na dnešné pomery priemerná hodnota. Ak budete displej vypínať, môžete sa dostať aj na 1,5 alebo 2 dni výdrže. Všetko však závisí od toho, ako často budete hodinky používať s aktívnym displejom a koľko upozornení na nich prijmete. V prípade väčších Moto 360 je batéria väčšia a má 400 mAh, čo by podľa výrobcu malo postačovať bežne na dva dni prevádzky.

Moto_360_2_recenzia-3

Záverečné hodnotenie

Hodinky Moto 360 druhej generácie prinášajú všetky tak potrebné vylepšenia, ktoré sme vyžadovali od prvej generácie. Majú lepší, aj keď stále nie úplne okrúhly displej, vyšší výkon a novú konštrukciu s ľahko vymeniteľnými remienkami. Hodinky však neprinášajú nič také, z čoho by sme boli vyslovene nadšení. Dôvod, prečo ich uprednostniť pred inými Android Wear hodinkami, sa tak hľadá len veľmi ťažko. Výdrž je síce dobrá, no priemerná, čo platí aj o funkciách a ostatných parametroch. Ako plus hodnotíme možnosť hodinky pri kúpe nakombinovať tak, ako sa vám páčia. Nevýhodou ale je, že modifikovať sa dajú iba v zahraničí, kde je podpora pre online nástroj Motorola Moto Maker. U nás teda túto možnosť nevyužijete. Cena 42 mm modelu je v základnej verzii 229 libier, za väčší variant si priplatíte 40 libier, čo je pri inteligentných hodinkách tejto výbavy a vzhľadu bežná cena.

Plusy

  • Pekný dizajn s možnosťou voľby
  • Android Wear
  • Oproti prvej generácii vylepšený výkon
  • Automatická regulácia jasu displeja

Mínusy

  • Displej nie je úplne ohrúhly
  • Nad konkurenciou v ničom nevynikajú 
29.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+