MojAndroid

Po recenziách modelov ako HTC Desire HD a HTC Desire Z sme si dnes pre vás pripravili niečo, čo poteší najmä priaznivcov malých rozmerov. Jedná sa o model americkej Arie určený pre Európsky trh. Gratia je trocha zabudnutým modelom HTC a nie veľmi sa o ňom hovorí avšak nemal by ostať bez povšimnutia. Malé rozmery, HTC Sense, a prijateľný výkon – to sú len niektoré vlastnosti tohoto smartfónu nižšej triedy. Poďme sa oboznámiť s tým, čo môže ponúknuť bežnému používateľovi.

operačný systém: Android™ 2.2 (Froyo) with HTC Sense™
rozmery: 103,8 x 57,7 x 11,7 mm
hmotnosť: 115 gramov
displej: TFT LCD, dotykový (kapacitný), 3,2″ 320 x 480
procesor: Qualcomm MSM 7227, 600 MHz
pamäť: 384 MB RAM, 512 MB ROM, microSDHC do 32 GB
fotoaparát: 5 Mpx, autofókus, záznam videí 640×480 px
porty: micro-USB, 3,5 mm jack
spojenie: 3G (HSDPA 7,2Mbps), GPRS, EDGE, WIFI IEEE 802.11 b/g, Bluetooth 2.1+EDR
ostatné: G-senzor, digitálny kompas, proximity senzor, svetelný snímač, GPS, FM-rádio,
batéria: 1200mAh

Konštrukcia

Telefón ma pri prvom chytení do ruky milo prekvapil svojimi rozmermi 103,8 x 57,7 x 11,7 mm a hmotnosťou len 115g. Veľmi dobre sa drží v ruke a vo vrecku vašich nohavíc ho skoro ani nepocítite. Ale vzhľadom na plastovú konštrukciu a veľkosť displeja 3,2“ ktorý, ako to už býva pri tomto type konštrukcie, zaberá väčšiu časť prednej strany, sú to štandardné hodnoty. Pod displejom sa nachádza optický trackpad (poslúži najmä ako spúšť fotoaparátu) a štvorica štandardných dotykových tlačidiel: domček (návrat domov + na hlavnej obrazovke sa po stlačení zobrazia všetky dostupné plochy Androidu pre rýchlejšie prepnutie medzi nimi), menu (vyvolanie nastavení), šípka (krok späť) a lupa (vyhľadávanie).

Na vrchnej strane nájdete tlačidlo zapnutia a 3,5mm jack konektor pre pripojenie slúchadiel. Súčasťou spodnej časti je micro-USB konektor a na ľavom boku sú umiestnené ovládacie prvky pre zmenu hlasitosti.

Konštrukcia je zaujímavá aj tým, že zadná stena s pogumovaného plastu je akýmsi puzdrom pre telo telefónu a ako to už býva, aj tu si budete musieť nájsť určitý systém na jeho otváranie – najjednoduchším riešením je zo zadnej strany zatlačiť na reproduktor. Zaujímavosťou je, že výrobca sa rozhodol pre použitie žltej farby vnútra, čo sa tak často nevidí.

Čo ma potešilo je, že pamäťovú kartu je možné konečne vybrať aj za chodu prístroja čo pri modeloch HTC Desire HD,Z alebo aj Acer Ferrari nebolo možné. Konštrukciu telefónu jej kvalitou spracovania hodnotím na výbornú.

Systém, výkon

Gratia je poháňaná procesorom Qualcomm MSM 7227 s taktom 600MHz. Operačným systémom je Android Froyo s nadstavbou HTC Sense. Spolu tvoria vyváženú dvojicu. Výkon je dostatočný pre väčšinu bežných úkonov avšak pri väčšom zaťažení a dlhšom používaní dochádza k jeho pozorovateľnému poklesu. Pre ukladanie dát a programov ma telefón internú pamäť veľkosti 384MB, čo nie je veľa. Naštastie je k telefónu pribalená aj micro-SD karta s kapacitou 2GB. Ak budete trpieť nedostatkom pracovného miesta pre vaše aplikácie, hry, Android Froyo vám umožní ich presun na SD kartu – napríklad pomocou aplikácie App2SD.

Ako to u HTC Sense býva ponúka pre umiestnenie vašich widgetov a aplikácií 7 domovských obrazoviek. Ponúka niekoľko vlastných widgetov ako sú footprint, fotoalbum, fotorámik, Friend Stream, hudba, kalendár, kontakty, počasie, pošta, správy, FM rádio, SMS správy, kalkulačka, hodiny a akcie. Každý s týchto widgetov je dostupný vo viacerých veľkostiach a vzhľadoch. Súčasťou programového vybavenia telefónu je aj nová Aplikácia „Panel Auto“, ktorá predstavuje jednoduchú navigáciu pre váš Android. Navyše umožňuje uskutočniť a ukončiť hovor priamo v navigácií. Podporované sú aj Footprints, hlasové zadanie cieľa (nefunguje zatiaľ pre slovenský jazyk) a zobrazenie Google máp.

Pre porovnanie výkonu s ostatnými modelmi testovanými na MojAndroide prikladám výsledok celkového testu výkonu z programu Quadrant standard, Neocore a Linpack for Android.

Ako vidíte Gratia nie je žiaden rýchlik. V aplikácii Linpack dosiahla len 7,459 MFLOPS, pre porovnanie HTC Desire Z s 800Mhz procesorom mal v teste 27,861MFLOPS.

Multimédia

Displej Gratie nie je ničím výnimočný. Som rád, že sa výrobca rozhodol pre použitie trocha vyššieho rozlíšenia 320 x 480px – čo je pri veľkosti displeja 3,2“ úplne postačujúce. Zobrazenie je vzhľadom na použitú technológiu displeja TFT veľmi dobré. Farebné podanie a pozorovacie uhly sú tiež vynikajúce. Displej podporuje aj multitouch a celkovo je dostatočne citlivý. Trochu horšie je to s jeho čitateľnosťou na priamom slnku, to sa však pri technológii TFT už nezlepší. Ak sa k tomu pridajú aj vaše odtlačky prstov, pre ktoré je Gratia ako magnet, tak sa to ešte viac zhorší. Pre prácu s multimédiami je v telefóne klasická galéria od HTC s podporou multitouch a zobrazenia fotiek zo serverov Facebook a Flickr. Taktiež je tu možnosť pre odoslanie obrázkov na mail, Facebook, Flickr a iné.

Aplikácia Hudba prehrá vaše hudobné súbory. Prehrávanie cez reproduktor nie je nijak kvalitné-zvuku chýbajú basy a jedná sa skôr o slabší priemer. Nevýhodou je aj umiestnenie reproduktoru na spodnej strane – keď položíte telefón na stôl tak dôjde ku značnému útlmu hlasitosti. Pri prehrávaní je možné ovládať hlasitosť aj pri vypnutom displeji. Kvalita prehrávania po pripojení slúchadiel cez jack je na tom omnoho lepšie – zvuk je vyvážený a nechýbajú ani basy. S Gratiou si vypočujete aj FM-Rádio, ktoré podporuje RDS. Kvalita príjmu je veľmi dobrá a dostatočne citlivá.

Podporu natívneho Divx nehľadajte. Avšak vďaka programov tretích strán z Android Marketu som bol schopný prehrať XviD video súbory – boli však sekané a s posunutým zvukom. Pre pozeranie videií na telefóne teda budete musieť súbory komprimovať.

Pre snímanie obrazu je Gratia vybavená fotoaparátom s rozlíšením 5Mpx. Jeho kvalita je pri vhodných svetelných podmienkach dobrá. Avšak bez blesku to v tmavom prostredí ďaleko nedotiahnete a pri snahe urobiť fotografie budete sklamaný ich neostrosťou. Fotoaparát podporuje automatické zaostrovanie a k dispozícií má viacero nastavení (jas, vyváženie bielej, ISO, rozlíšenie, kvalita a iné ) a efektov (sepia, negatív, odtiene sivej atď.). Pri fotení môžete využiť aj funkciu geotagingu. Natáčať video je možné len vo VGA rozlíšení 640x480px.

Ako spúšť fotoaparátu slúži optický trackpad alebo dotykový displej – dlhším podržaním na mieste kde chcete zaostriť. Kvalitu fotiek a videa si pozrite na ukážkach.

Komunikácia

Telefonovanie s Gratiou je vďaka jej rozmerom pohodlné. V hlučnejších prostrediach ste nútený pri telefonovaní zvýšiť hlasitosť na maximum, pri ktorej sa však už začína prejavovať skreslenie reproduktora. Jednotlivé kontakty sú spravované aplikáciou „Ľudia“ zoradené podľa abecedy. Každý kontakt môžeme priradiť ku konkrétnej skupine. Skupiny je možné vytvárať podľa vlastného uváženia. Pri vytáčaní vám hľadanie kontaktu uľahčí funkcia inteligentného vytáčania – pri zadávaní písmen alebo čísel na klávesnici sa vám postupne budú zobrazovať dostupné kontakty.

SMS správy sú prehľadne usporiadané do konverzácii podľa kontaktov. Na písanie je k dispozícií softvérová klávesnica buď ako full qwerty, klávesnica telefónu alebo kompaktná qwerty. Písanie vzhľadom na malé rozmery displeja je na moje prekvapenie celkom pohodlné. V spojení s predikciou aj celkom rýchle.

Mailové správy sú dostupné cez program E-mail, ktorý je dostupný aj ako widget na plochu. Nastaviť môžete synchronizáciu s viacerými mailovými účtami. Po jej spustení sa vám zobrazia maily zostupne od najnovšieho. E-mail roztrieďuje maily do konverzácii, skupín, neprečítaných správ a nakoniec správ s prílohou.

Ak bývate pracovne vyťažený a potrebujete si pamätať mnohé stretnutia a úlohy, ktoré máte urobiť tak aplikácia Kalendár bude veľkou pomôckou. Vďaka synchronizácii s Google kalendárom sa stáva mocným nástrojom pre organizovanie vášho času. To nie je ale všetko, po prepojení Androidu s Facebookom sa do kalendára automaticky presunú aj dátumy narodenín vašich priateľov z tejto sociálnej siete.

K plnému využitiu potenciálu vášho Androidu je potrebné najmä internetové pripojenie. Gratia ponúka viacero možností pripojenia ako je WiFi, GPRS a EDGE v triede 10 a nakoniec HSDPA do rýchlosti 7,2Mbps. Pre lokálne prenosy využijete Bluetooth a micro-USB konektor s podporou Mass Storage. Natívny webový prehliadač zvláda síce aj flash 10.1 ale tu cítiť už nedostatok výkonu 600MHz procesoru. Prehrávanie je sekané a nepozerateľné. Celkové prehliadanie webu bolo nejaké divné a pri posúvaní po stránke bolo viditeľné sekanie a spomalenie obrazu. Ak budete chcieť vyskúšať iné prehliadače môžete pozrieť aj na náš porovnávací test.

Čo sa výdrže batérie týka, pri bežnom používaní som dosiahol 2dni. Pri intenzívnejšom je to približne jeden deň. Za týždeň sa však s výdržou toho nedá moc natestovať.

Záver

Po týždni používania sú moje dojmy z Gratie pozitívne – pekný dizajn, HTC Sense a kvalitná konštrukcia. Samozrejme že sa nájdu aj negatívne. Najväčším sklamaním je ale cena prístroja, ktorá sa pohybuje na úrovni 310€ . Ak by ste si doplatili 70€ získali by ste už HTC Desire, ktorý je natom s parametrami oveľa lepšie. Ešte v skratke prikladám zoznam pozitív a negativ.

+ HTC Sense
+ pekný dizajn
+ kvalitná konštrukcia
+ kvalitný displej (vzhľadom na použitú TFT technológiu)
+ pamäťová karta sa dá vybrať aj za chodu

– nekvalitný reproduktor
– horšia viditeľnosť na priamom slnku
– v niektorých situáciach citeľne slabší processor
– fotoaparat bez blesku
– len VGA video

Ak ste vlastníkom HTC Gratie a máte chuť sa podeliť o svoje skúsenosti s ostatnými Androiďakmi na webe MojAndroid môžete napísať vlastnú recenziu.

Zariadenie zapožičala spoločnosť HTC.

6.2.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+