MojAndroid

Lenovo Tab P12 Pro je bez pochýb jedným z tých lepších tabletov na našom trhu. Značí o tom samozrejme aj vysoká cena. Otázkou však je, či tento šikovný spoločník stojí za toľko peňazí. Dozviete sa v práve začínajúcej recenzii.

Recenzia tabletu Lenovo Tab P12 Pro je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia Lenovo Tab P12 Pro: Cena a dostupnosť na Slovensku

Lenovo Tab 12 Pro sa u nás predáva vo Wi-Fi verzii a aj v 5G prevedení. Cena sa líši od predajcu k predajcovi. Základná edícia sa svojou cenou približuje k hranici 900 eur. Model s podporou pripojenia k mobilnej sieti je približne o stovku drahší.

Recenzia Lenovo Tab P12 Pro: Konštrukcia a dizajn

Tento tablet značky Lenovo sa vyznačuje skutočne kvalitným spracovaním. Celé telo je vyhotovené z tmavosivého hliníka. Na prednej strane máme displej, samozrejme bez akéhokoľvek výrezu. Rámčeky okolo obrazovky sú z môjho osobného pohľadu celkom úzke. Prídu mi podobne úzke, ako napríklad tie na konkurenčnom iPade Pro 2021. Predný “selfie” fotoaparát sa nachádza v prostriedku vrchného rámčeku počas držania tabletu v horizontálnej polohe.

Lenovo Tab P12 Pro zadná strana
Zadná strana tabletu | Zdroj: Tomáš Kanálik

Keď tablet otočíme displejom nadol, uvidíme pekné dvojtónové prevedenie. Vrchná časť je o niečo matnejšia, ako tá spodná, no na dotyk to nie je možné zistiť. Ľavú vrchnú časť zdobí logo výrobcu. Vľavo na vrchu sa potom nachádza vertikálne uložená dvojica fotoaparátov spolu s LED bleskom. Prostriedok spodnej strany je potom vyhradený pre informácie o tom, že zvukový výstup reproduktorov bol vyladený spoločnosťou JBL a o prítomnosti technológie Dolby Vision Atmos. Štvorica reproduktorov sa nachádza na kratších hranách tabletu. Dva na každej z nich.

Na tej pravej sa nachádza aj USB-C konektor. Na ľavej je vo vrchnej časti umiestnené zapínacie tlačidlo s integrovaným skenerom odtlačkov prstov. Medzi reproduktormi sa nachádza slot na microSD kartu. V prípade 5G verzie tu zrejme nájdete hybridný slot i na SIM kartu. Spodok je osadený potrebnými pinmi a vyčleneniami pre pripojenie originálnej klávesnice. Tú som na test žiaľ nedostal. Na vrchu sa potom nachádzajú ovládacie prvky hlasitosti a dvojica mikrofónov. Tablet svojou konštrukciou pôsobí prémiovo. Čo už tak prémiovo nepôsobí, je použitý vibračný motorček. Ten v tablete ani z ďaleka nie je tak dôležitý, ako v mobile, no stojí to za zmienku.

Recenzia Lenovo Tab P12 Pro: Displej

Lenovo Tab P12 Pro je jednoducho povedané sklenenou plackou. Je veľmi tenký a vyznačuje sa veľkým displejom. Ten je napríklad v porovnaní s iPadom veľmi širokouhlý, no Android konkurencia je na tom podobne. Pomer strán činí 16:10, čo zas až tak širokouhlé na druhý pohľad nie je. Prvý pocit bol pre mňa však trochu odlišnejší. Ide o 12,6-palcový AMOLED panel s Quad HD+ rozlíšením (1600 x 2560 pixelov), hustotu približne 240 pixelov na palec, obnovovacou frekvenciou 120 Hz a maximálnou svietivosťou na úrovni 600 nitov.

Lenovo Tab P12 Pro pracovná plocha
Displej tabletu so stylusom | Zdroj: Tomáš Kanálik

Obrazovka taktiež podporuje zobrazovanie obsahu v HDR10+ a pochváliť sa môže aj prítomnosťou technológie Dolby Vision. Pomer displeja k prednej strane činí približne 87,4 percent. Ide o skvelý panel, ktorý je responzívny, má veľmi pekné farby a výborné pozorovacie uhly. Pozorné oko si jednotlivé pozorovacie body všimne, no nemyslím si, že niekto bude mať tablet k očiam blízko natoľko, aby to bolo prekážkou.

Nemôžeme predsa očakávať 4K rozlíšenie na tablete, ktorý nemá tak veľkú uhlopriečku ako klasické počítačové monitory. Jemnosť je podľa môjho názoru viac než dostatočná. Dovolím si tvrdiť, že ide o vhodnú obrazovku ako na konzumáciu mediálneho obsahu, tak aj na prácu, hranie hier či na produktivitu v podobe úprav videá či fotografií. 12,6-palcová uhlopriečka vám to všetko povoľuje.

Recenzia Lenovo Tab P12 Pro: Stylus

Stylus je k tabletu pripojený cez Bluetooth. Nabíja sa na zadnej strane tabletu, čo mi príde oproti riešeniu na iPadoch v prípade Apple Pencil 2 nepraktické. Môžete ho nechať na zadnej strane nabíjať, zatiaľ čo je tablet položený na stole, no takto sa stylus ľahko odopne a tablet na stole je trochu menej stabilný. Z môjho pohľadu skvelou správou je, že stylus sa nemá po odpojení od tabletu tendenciu vybíjať.

Lenovo Tab P12 Pro pero
Stylus | Zdroj: Tomáš Kanálik

So samotným stylusom sa mi písalo, prípadne kreslilo dobre. Používal som vstavanú aplikáciu na poznámky od výrobcu, ktorá je však až veľmi jednoduchá a odporúčal by som nainštalovať niečo pokročilejšie v prípade, ak si prajete napríklad písať poznámky v škole. Na kreslenie je pero taktiež vhodné, avšak iPad je v tomto prípade podstatne ideálnejším riešením. Rozpoznáva sa niekoľko úrovní tlaku a s tým je aj kreslená alebo písaná čiara hrubšia. Mám ale pocit, že odozva je oproti konkurencii trochu vyššia.

Lenovo Tab P12 Pro pero na obrazovke
Stylus | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na iPade mi príde, že to, čo píšem, sa na obrazovke zobrazuje v reálnom čase, respektíve len s minimálnym oneskorením. Tu je to oneskorenie trochu vyššie ale to mi popravde neprekážalo. Pero sa v ruke drží pohodlne a na jedno nabitie vydrží priam hodiny. Myslím si, že ho na nulu neustálym používaním ani nevybijete alebo sa tak stane iba veľmi zriedka. Na styluse sa nachádza aj tlačidlo, ktorému je možné v nastaveniach prideliť určitú činnosť. Možností veľa nie je a chýba mi možnosť na toto tlačidlo nastaviť zmenu z pera na gumu.

Recenzia Lenovo Tab P12 Pro: Výkon a pamäť

Tento tablet má vo svojich útrobách ukrytý procesor Qualcomm Snapdragon 870. Ten rozhodne nie je najnovší, no je známy svojou skvelou efektivitou a nízkou úrovňou zahrievania. Aj dnes má výkonu na rozdávanie a na tablete môžete bezproblémovo multitaskovať či hrať aj tie náročnejšie hry. Počas svojho používania som nespozoroval žiadne zahrievanie a to je to o čom hovorím.

Snapdragon 870 je vynikajúci čip a vôbec mi nevadí, že sa nachádza aj sem. Ku mne sa na test dostala verzia s 8 GB operačnej pamäte a 256 GB interného ukladacieho priestoru. K dispozícii je však aj prevedenie so 6 GB RAM a 128 GB vnútorného úložiska. Otváranie aplikácií je rýchle a používateľskú skúsenosť hodnotím vysoko.

Recenzia Lenovo Tab P12 Pro: Multimédiá

Nepochybujem o tom, že Lenovo Tab P12 Pro je skvelým spoločníkom na konzumáciu multimediálneho obsahu. Okrem vyššie opisovanej peknej obrazovky sa môže pochváliť i prítomnosťou štvorice reproduktorov. Na kratších hranách tabletu sú umiestené po dvojiciach. Musím uznať, že ich kvalita ma veľmi milo prekvapila.

Na iPad podľa mňa nemajú, no rozdiel rozhodne nie je nijako priepastný a myslím si, že Lenovo sa môže si nimi skutočne porovnávať ako maximálnou hlasitosťou (v ktorej však stále vedie iPad), tak aj ich kvalitou. Konkurencia od značky Apple má však navrch basovou zložkou. Obrazovka vás pohltí do diania. Podporuje zobrazovanie obsahu v HDR, čo samozrejme poteší.

Recenzia Lenovo Tab P12 Pro: Operačný systém a pracovný režim

Operačný systém na tablete Lenovo Tab P12 Pro je Android 11. Z tohto som trochu sklamaný, keďže by som očakával už nasadenie Androidu 12, keďže Android 13 je už za rohom. Spomeniem, že tento model bol predstavený 8. septembra 2021. Hlavná je, že je dobre optimalizovaný a podporuje takzvaný “Pracovný režim”. Ten povoľuje prácu v oknách a zážitok z používania je trochu bližšie k tomu desktopovému.

V tomto prípade však sme stále celkom ďaleko. Okná tu síce máme, no pracovná plocha ostáva prakticky nezmenená a navigačné prvky sú podľa môjho názoru trochu zvláštne usporiadané. Preto si nemyslím, že by ste si Lenovo Tab P12 Pro mali kupovať ako náhradu za počítač. Dočasne zastúpiť ho vie, o tom niet pochýb, no nechcel by som s ním pracovať nejak dlho.

Na kancelársku prácu však môže ísť o dobrého spoločníka. Iné by to bolo, ak by som mal k nemu k dispozícii aj klávesnicu. Môžem si síce pripojiť bezdrôtovú prostredníctvom technológie Bluetooth, no tá originálna by bola asi o niečom inom. Samotný systém má veľmi blízko k čistému Androidu. Lenovo doň predinštalovalo zopár aplikácií, ako Amazon Music, Kids Space, Lenovo Project Unity, Netflix, Office, vlastnú aplikáciu na poznámky a YT Kids. Ostatné aplikácie sú bežnou súčasťou Služieb Google Play. Tmavý režim mi prišiel trochu nedokončený, no to je pravdepodobne iba môj osobný pocit.

Recenzia Lenovo Tab P12 Pro: Fotoaparáty

Musíme si hneď na začiatku povedať, že tablety rozhodne nie sú stvorené na vytváranie fotografií a natáčanie videí. Ak sa ale už nájde nejaký taký kúsok, ktorý tieto činnosti pekne zvláda, je to samozrejme len skvelá výhoda navyše. Mnohí ju však asi až tak nevyužijú. Dôležitý je pre mňa na tablete predný snímač, s ktorým by som mohol robiť videohovory. Tento na Lenovo Tab P12 Pro bohato postačuje, no rozhodne nie je najlepší.

Máme tu aj druhý predný senzor, ktorý však slúži na rozpoznávanie tváre a bezpečnejšie odomykanie týmto spôsobom. Obrazovka sa odomkne takmer hneď po stlačení tlačidla. V horšom svetle skener tváre potrebuje trošičku viac času na rozpoznanie, no nejde o nič extrémne zdĺhavé. Cez deň je odomykanie veľmi rýchle a na tablete ide predsa len o praktickejšiu formu odomykania. Kvalita fotoaparátov na zadnej strane sa rozhodne nedá porovnávať s tými na smartfónoch. Povedal by som, že sú vhodné na skenovanie dokumentov v papierovej podobe a občasné fotografie, ktoré chcete niekomu narýchlo hodiť do konverzácie v četovacej aplikácii. Pre kvalitnejšie snímky s určitosťou uchopíte svoj mobilný telefón.

Občasné zábery však určite nie sú na zahodenie. Máme tu teda 13 MP primárny snímač a 5 MP ultra širokouhlý. Predná senzory majú 8 MP rozlíšenie a povoľujú nahrávanie 1080p videa pri snímkovej frekvencii 30 fps. Primárny zadný snímač povoľuje rozlíšenie videa až 4K pri rovnakej snímkovej frekvencii. Výsledné video má výraznejšie problémy s ostrením a expozíciou, ako môžete vidieť na ukážkovom videu. Problém so zaostrovaním je i v prípade vytvárania fotografií. Senzor asi potrebuje dlhší čas na uzávierku, čoho následok sú niekedy rozmazané výsledné zábery. Nastavenie správnej expozície potom robí občas problémy aj prednému snímaču. Detailov tieto fotoaparáty veľa neponúkajú, no ako som už povedal, na tablete postačia.

Ukážkové fotografie:

Ukážkové video:

Recenzia Lenovo Tab P12 Pro: Výdrž batérie a nabíjanie

V útrobách tabletu Lenovo Tab P12 Pro sa ukrýva akumulátor s kapacitou 10 200 mAh. Ten na jedno nabitie postačí od šesť až do desať hodín s neustále zapnutým displejom, v závislosti od náročnosti používania. Sledovať videá, filmy či seriály je možné podľa môjho testu v pohode aj osem hodín pri plnom jase. To svedčí o tom, že táto vecička sa vyznačuje skutočne skvelou výdržou batérie na jedno nabitie.

Nabíjanie z 0 % na 100 %:

  • 15 minút: 19 %
  • 30 minút: 35 %
  • 45 minút: 52 %
  • 60 minút: 69 %
  • Plné nabitie: 1 hodina 29 minút
Lenovo Tab P12 Pro špeciálne pracovné nastavenie ochrany batérie
Špeciálne pracovné nastavenie ochrany batérie | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ak budete tablet využívať na produktivitu, taktiež sa môžete spoľahnúť na veľmi dobrú výdrž. Na batériu môžete pracovať pokojne aj šesť hodín v závislosti od náročnosti vašich aktivít. Keď už ale si Lenovo Tab P12 Pro zakúpite pre tento účel, predpokladám, že si k nemu kúpite aj klávesnicu a budeme pracovať na stole, kde vám pripojenie do elektrickej siete prekážať nebude. Na túto tému by som ešte rád nadviazal, pretože v nastaveniach je možnosť povoliť batériu nechať nabitú v rozmedzí od 40 do 60 %. Zabezpečíte si tak lepšiu životnosť akumulátora z dlhodobého hľadiska, ak tablet budete používať na stole často pripojený k nabíjaciemu adaptéru. Ten má maximálny výkon 30 W.

Recenzia Lenovo Tab P12 Pro: Záverečné zhodnotenie

Keby bolo Lenovo Tab P12 Pro o niečo lacnejšie, neváhal by som jeho kúpu odporučiť väčšine záujemcov. Keďže však táto vecička stojí od 800 do 900 eur bez klávesnice, rozhodne by som odporúčal skôr kúpiť nejaký Windows notebook alebo Chromebook. Originálna klávesnica vás vyjde na ďalších 159 eur. Ak hľadáte niečo na prácu, rozhodne si priplaťte radšej za MacBook Air 13″ s M1 čipom, ktorý sa predáva za podobné peniaze alebo ešte lacnejšie v prípade kúpy z druhej ruky. Osobne radšej preferujem iPad, ktorý mi príde podstatne výhodnejšou kúpou.

Lenovo Tab P12 Pro kreslenie
Kresba vytvorená stylusom v predinštalovanej aplikácii na poznámky | Zdroj: Tomáš Kanálik

Lenovo Tab P12 Pro je skvelým spoločníkom na multimédiá, hry či nejakú tú prácu, no pracovný režim nie je až tak “pracovný” a používateľské prostredie veľmi nezmení. Ak by tablet stál 600 alebo 700 eur, vrelo by som ho vedel odporučiť. Keďže je však cena taká, aká je, neviem povedať, kto je tým pravým používateľom tohto tabletu. Asi to bude niekto s vyšším rozpočtom, hľadajúci skvelo vybavený Android tablet s podporou stylusu a klávesnice. Taký človek však môže kúpiť napríklad alternatívu od Samsungu. Konkurencia je v tomto prípade neúprosná.

Plusy:

  • Kvalita konštrukcie
  • Pekný displej
  • Spoľahlivý výkon
  • Skvelé reproduktory
  • Dobre fungujúci stylus
  • Výdrž batérie

Mínusy:

  • Veľmi vysoká cena
  • Pracovný režim mohol byť pokročilejší
  • Nutnosť dokúpiť klávesnicu osobitne (+159 eur)
  • Horšie fotoaparáty
  • Menej kvalitná vibračná odozva
  • Starší Android 11

Recenzia Lenovo Tab P12 Pro: Tabuľka parametrov

Rozmery
  • 285.6 x 184,5 x 5,6 milimetra
Hmotnosť
  • 565 gramov
Displej
  • 12,6-palcová uhlopriečka
  • AMOLED
  • Quad HD+ rozlíšenie (1600 x 2560 pixelov)
  • Hustota približne 240 pixelov na palec
  • Pomer strán 16:10
  • Pomer obrazovky k prednej strane asi 87,4 percent
  • 120 Hz obnovovacia frekvencia
  • HDR10+
  • Dolby Vision
  • Maximálna svietivosť 600 nitov
Procesor
  • Qualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm)
Operačná pamäť
  • 6 až 8 GB
Vnútorný ukladací priestor
  • 128 až 256 GB
Operačný systém
  • Android 11
Fotoaparáty
  • Primárny 13 MP
  • Ultra širokouhlý 5 MP
  • Predný 8 MP + 8 MP IR ToF 3D na bezpečnejšie rozpoznávanie tváre
Batéria a nabíjanie
  • 10 200 mAh
  • 30 W rýchle nabíjanie (adaptér je súčasťou predajného balenia)
Cena
  • Od 799 do 899 eur

Konkurencia pre Lenovo Tab P12 Pro

Konkurenciu pre mnou testovaný Lenovo Tab P12 Pro je napríklad Samsung Galaxy Tab S8+, prípadne keď sa rozhodnete priplatiť si tak aj Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Vyhovovať by mohol aj model Samsung Galaxy Tab S7 FE. Z Apple ekosystému nesmie chýbať ani najnovší iPad Pro 11″ 2021 s čipom M1, respektíve iPad Pro 11″ 2020 s procesorom Apple Bionic A12Z.

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra
Samsung Galaxy Tab S8 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

8.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+