MojAndroid

Spoločnosť Creative je známa nielen svojim príslušenstvom, vhodným pre smartfóny a tablety, ale aj kvalitnými reprodutorovými sústavami. Jednou z nich má byť aj novinka v podobe reproduktorov Creative T4 Wireless. Tieto nielenže ponúkajú výborný zvuk a mohutné basy, ale aj pokročilé formy pripojenia v podobe Bluetooth a NFC. Nie je tak problém streamovať hudbu bezdrôtovo priamo z vášho počítača alebo smartfónu. Ako si počínali v našom testovaní? Prečítajte si recenziu a dozviete sa o všetkých funkciách, výhodách, ale aj nedostatkoch týchto reproduktorov.

Recenzia_Creative_T4_Wireless_3

Minimalistické, no výkonné

To, čo ma už na prvý pohľad na týchto reproduktoroch uchvátilo, sú ich skutočne miniatúrne rozmery. Creative T4 prichádza v systéme 2+1 čo znamená, že po rozbalení krabice bude na vás čakať dvojica reproduktorov, ktoré sa starajú o reprodukciu stredných a vysokých tónov. Tieto dopĺňa výkonný subwoofer zabezpečujúci zvuk bohatý na basovú zložku. Dvojica menších reproduktorov má skutočne miniatúrne rozmery 150.0 x 85.0 x 90.0 mm, ktoré sú ako stvorené pre umiestnenie na pracovnom stole alebo v obývačke. Navyše ich stojan je odnímateľný a reproduktory sa tak dajú jednoducho pripevniť aj na stenu. Vďaka protišmykovej povrchovej úprave podstavca však pevne držia aj na hladkých povrchoch. K zosilňovaču, ktorý je priamou súčasťou subwooferu, sa pripájajú prostredníctvom káblov s dĺžkou približne 1,5 metra. Nie je to práve najviac a niekomu by táto dĺžka už nemusela postačovať. Káble sa vymeniť nedajú a sú zapojené priamo do dvojice satelitov, takže ich výmena v prípade poškodenia jednoduchá nebude.

 Recenzia_Creative_T4_Wireless_8

Recenzia_Creative_T4_Wireless_9 Recenzia_Creative_T4_Wireless_10

Hlavným prvkom celej zostavy je subwoofer, ktorý sa stará nielen o reprodukciu mohutných basov, ale obsahuje aj ostatnú elektroniku vrátane vstupov a výstupov. Zo zadnej strany nájdete výstup  pre dvojicu menších reproduktorov a cinch vstupy pre zapojenie audia z televízora, satelitu alebo iného mutimediálneho zariadenia. K tomuto účelu je možné použiť aj digitálny optický vstup a 3,5 mm audio jack nachádzajúci sa na ovládacej konzole, tzv. Audio Control Pode. Tá sa k subwooferu pripája samostatným káblom a slúži aj ako základňa pre Bluetooth, NFC a prijímač diaľkového ovládania. Na subwooferi sa nachádza ešte otočný potenciometer, ktorým sa ovláda intenzita basov. Inak aj jeho rozmery sú veľmi prijateľné a vhodné aj do menších obývačiek. Celá zostava vyzerá štýlovo a veľmi dobre, konštrukčné spracovanie je na vysokej úrovni.

Recenzia_Creative_T4_Wireless_4

Konzola, ktorú Creative nazýva Audio Control Pod, sa pripája pomocou kábla s dĺžkou na úrovni 2 metrov. Priamo na konzole nájdete niektoré ovládacie prvky v podobe tlačidla pre párovanie zariadení pomocou Bluetooth a otočnej hlavy, ktorá slúži na manuálnu reguláciu hlasitosti sústavy. Na jej vrchu sa tiež nachádza priestor pre priloženie zariadení s podporou NFC, ktoré sa tak dajú jednoducho spárovať bez nutnosti akýchkoľvek ďalších nastavení.

Recenzia_Creative_T4_Wireless_6 Recenzia_Creative_T4_Wireless_7

Pomocou Control Podu a dodávaného diaľkového ovládača môžete tiež reproduktory jednoducho ovládať na diaľku. K dispozícii je možnosť reproduktory zapnúť alebo vypnúť, meniť hlasitosť a prepínať vstupy medzi AUX, Bluetooth a optickým vstupom. Užitočným je však aj ovládanie prehrávania, pomocou ktorého je možné pozastaviť či posúvať skladby v smartfóne alebo počítači cez Bluetooth. Navyše obsahuje aj tlačidlá pre manuálne prepínanie vstupov, zapnutie a vypnutie, ale aj 3,5 mm výstup na slúchadlá a 3,5 mm audio jack ako vstup. Konštrukčné vyhotovenie je podobne ako zvyšok sústavy na veľmi vysokej úrovni. Väčšina povrchu je vo vyhotovení softtouch, ktorá zabezpečuje príjemný dotyk a pevné uchytenie Control Podu aj na hladkých povrchoch.

Hrajú veľmi dobre, majú však aj nedostatky

Reproduktory Creative T4 Wireless hrajú veľmi dobre. Dvojica satelitov zabezpečuje reprodukciu výšok a stredov, čo vzhľadom na svoje rozmery zvládajú veľmi dobre. Napriek tomu by som uvítal lepšie podanie stredných frekvencií, ktoré sa mi zdali byť trochu menej výrazne najmä pri hlasoch spevákov a ľudí vo filmoch. Ide však o subjektívnu záležitosť, ktorú môžu rôzni ľudia vnímať odlišne. Čo musím skutočne vyzdvihnúť, sú mohutné a čisté basy, ktoré zabezpečuje výkonný subwoofer s technológiou Creative Symmetrically Loaded Acoustic Module. Tento ani pri vysokých hlasitostiach neskresľuje. Pri reproduktoroch sa mi už ale zdalo, že zvuk sa trochu zlieva a výšky boli na môj vkus až moc ostré.

Recenzia_Creative_T4_Wireless_1

Pripojenie cez Bluetooth funguje vo väčšine prípadov bezproblémovo. Spárovanie sa môže realizovať pomocou tlačidla na Control Pode alebo už spomínaného NFC. Akonáhle zariadenia spárujete, je ďalšie pripojenie už automatické. Prepínanie medzi rôznymi zdrojmi je taktiež možné. Ak sa k reproduktorom pripájate napríklad z notebooku a smartfónu, prepínanie audia je po spustení hudby vždy automatické. Ak pozastavíte prehrávanie na notebooku, tak si môžete vypočuť skladby z mobilu a naopak. Nie je nutné už žiadne ďalšie spárovanie ani nič podobné. Jedinou podmienkou je, aby druhý zdroj nestreamoval zvuk do reproduktorov. Počet pripojených zariadení je však obmedzený na dve. Túto funkciu uvádza spoločnosť pod názvom Creative Multipoint. Inou užitočnou funkciou reproduktorov je automatické vypnutie po odpojení. Reproduktory prejdú automaticky do stand-by režimu a neskôr keď sa k nim chcete znova pripojiť prostredníctvom Bluetooth, tak sa automaticky znova zapnú. To však platí len pri konektivite Bluetooth a zariadenia, ktoré majú v nastaveniach Creative T4 už uložené.

Recenzia_Creative_T4_Wireless_5

Čo sa mi na reproduktoroch nepáčilo? Predovšetkým mi chýbalo viacero vstupov, ktoré by mohli obsluhovať viacero zdrojov zvuku. Pomocou vstupu na subwooferi pripojíte len jedno zariadenie, čo je pre použitie v obývačke s DVD prehrávačom, satelitom a televízorom pomerne málo. Dosah Bluetooth je postačujúci a zabezpečuje bezproblémový prenos v rámci rozmerov izby. To predstavuje vzdialenosť približne 5 metrov. Fungovať však dokáže aj za touto hranicou, tu už však musíte brať do úvahy aj prekážky v podobe stien. Na voľnom priestranstve sa bude dosah pohybovať na úrovni do 10 metrov. Problémy pri testovaní nerobilo ani streamovanie hudobných skladieb v bezstratovom formáte FLAC.

Recenzia_Creative_T4_Wireless_2

Parametre

RozmerySatelity: 150.0 x 85.0 x 90.0 mm
Subwoofer: 215.0 x 235.0 x 290.0 mm
Diaľkový ovládač: 12.0 x 50.0 x 123.0 mm
Kábel napájania: 1.5m, RCA na 3.5mm: 2m, Kábel ku Audio Control Pod: 2m
Audio Control Pod: 40.0 x 70.0 x 70.0 mm
HmotnosťSatelity: 465g
Subwoofer: 5.94kg
Audio Control Pod: 265g
Diaľkový ovládač: 37g
KonektivitaBluetooth 3.0 AVRCP, A2DP, Podpora kodekov: aptX, SBC, AAC
NFC pre spárovanie zariadení
3,5 mm audio vstup
Optický vstup
Cinch vstupy - Stereo
Obsah balenia2 satelitné reproduktory
1 subwoofer
Stereofonny kabel z RCA na 3,5 mm
Pevný ovládač s káblovým pripojením
Infračervené diaľkové ovládánie
Napájací kabel
Bezpečnostné a záručné informácie
Stručná úvodná príručka

Záverečné hodnotenie

Recenzia_Creative_T4_Wireless_11

Reproduktory Creative T4 Wireless potešia viacerými funkciami, ako aj kvalitným dielenským spracovaním. To isté platí aj o bezdrôtovej konektivite Bluetooth, párovanie pomocou NFC beriem ako bonus. Čo ma však pri inak veľmi dobrom produkte, akým je Creative T4 Wireless, veľmi nepotešilo, je cena. Táto je podľa môjho názoru až príliš vysoká a neodpovedá jej ani kvalita zvukového výstupu a vybavenosť vstupmi, medzi ktorými by sa dalo prepínať. V cenovej kategórii 240 eur získate už niektoré štúdiové reproduktory alebo zostavy reproduktorov 5+1, ktoré ponúkajú vyšší výkon a kvalitu – nieže by výkon Creative reproduktorov nepostačoval. Hoci zvuková kvalita je na dobrej úrovni, najmä ak zoberiem v úvahu rozmery samotných reproduktorov, v danej cenovej kategórii by som očakával predsa len čosi viac. Bonusom, ktorý iné reproduktory neponúkajú je konektivita Bluetooth. Aj táto sa však dá pri lacnejších reprosústavách jednoducho nahradiť dokúpením Bluetooth streamerov, ktorých cena sa začína už niekde na 30 eurách. Ak však hľadáte kvalitné reproduktory s kompaktnými rozmermi, ktoré by nezaberali v miestnosti príliš veľa mieste a nie je vám ľúto dať niekoľko desiatok EUR navyše, tak potom sú Creativy T4 Wireless dobrou voľbou.

Plusy

  • Mohutné basy
  • Perfektné spracovanie a kompaktné rozmery
  • Konektivita Bluetooth a NFC

Mínusy

  • Absencia viacerých vstupov
  • Cena
15.11.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+