MojAndroid

Displej – štandard dnešnej doby

Displej telefónu má veľkosť 4,3 palca pri rozlíšení 540×960 bodov. Vzhľadom na to, že na displeji sú umiestnené aj softvérové tlačidlá pre ovládanie Androidu, môže sa vám zdať jeho veľkosť ale o niečo menšia. Použitá je technológia Super AMOLED, ktorá využíva maticu typu Pentile – zelený subpixel je v nej zdieľaný dvoma pixelmi, v skutočnosti tak “reálny” pixel obsahuje len dva subpixely v usporiadaní RG-BG. (R-červená, G-zelená, B-modrá). Normálna matica používa rozloženie RGB-RGB (3 subpixely na jeden pixel). V praxi sa to odzrkadlilo tak, že na displeji sú viac viditeľné pixely a to aj napriek vyššiemu qHD rozlíšeniu. Farby tiež nie sú úplne dokonalé – biela farba nie je bielou.

Ako to však pri displejoch AMOLED býva, musíme pochváliť dokonalé zobrazenie čiernej. K pozorovacím uhlom nemáme čo dodať – nech sa dívate na displej z akejkoľvek strany alebo uhla, čitateľnosť je vždy výborná. Rovnaký typ displeja využívajú aj  HTC One S alebo Galaxy Nexus. Počet súčasných dotykov, ktoré dokáže displej rozpoznať je päť.

Čo sa týka 10,1 palcového displeja použitého v PadFone Station, ten je vyrobený technológiou TFT a má štandardné rozlíšenie 1280×800 bodov. Pozorovacie uhly displeja sú podobne ako pri PadFone na veľmi dobre úrovni. Farby sú o niečo prirodzenejšie, no chýba im kúsok života. Zobrazenie čiernej už nie je tak dokonalé, ako v prípade telefónu a jeho Super AMOLED displeja.

 

Pri používaní PadFone Station sme na jeho displeji pozorovali jeden nežiadúci jav, v podobe presvitania podsvietenia – tzv. backlight bleeding. Pri dotyku prsta s displejom a slabšom zatlačení, dochádza ešte k jeho zosilneniu po celej ploche obrazovky. Nastavené sme ale mali maximálne podsvietenie, ktoré v úplnej tme len ťažko využijete a jav bol viditeľný len pri čiernych plochách. Tento problém sa objavil na dvoch modeloch – stanovisko zisťujeme priamo v Asuse. Displej v PadFone Station dokáže rozpoznať až desať dotykov.

Zariadenie umožňuje automatickú alebo manuálnu reguláciu jasu a disponuje dvoma módmi podsvietenia – normálnym (Normal) a do vonkajšieho prostredia (Outdoor). So zapnutým outdoorovým módom sa pre lepšiu čitateľnosť zvýši úroveň jasu, čo ma za následok aj väčšiu spotrebu. Tento mód tak odporúčame zapnúť skutočne len vonku a v prostrediach s vysokou intenzitou osvetlenia. 

Čitateľnosť na priamom slnku je v prípade telefónu veľmi dobrá, no tablet je už na tom o niečo horšie. Dosiahnuté výsledky však odpovedajú priemeru v danej kategórii.

Výkon a úložný priestor – dve jadrá Snapadragonu S4

Celé riešenie PadFone je poháňané dvojjadrovým čipom Snapdragon S4 od Qualcommu, ktorý nájdete napríklad aj v smartfóne HTC One S. Asistuje mu 1GB operačnej pamäte RAM a spolu tvoria dostatočne výkonnú dvojku, ktorá zabezpečuje plynulý chod operačného systému Android, nie len vo verzii pre smartfón ale aj tablet. Hráčov poteší prítomnosť grafického čipu Adreno 225, ktorý poskytuje dostatočný výkon aj pri hraní náročných 3D hier ako Shadowgun, Max Payne alebo Dead Trigger.

Tabuľka s výsledkami benchmarkov:

Aplikácia Asus PadFone smartfón Asus PadFone v PadFone Station
Antutu Benchmark

6290

6546

CF bench

12292/7430/9374

12270/7293/9283

SmartBench 2012

3044/3176

2976/2302

Nenamark 2

60,9

58,3

Vellamo  2496

2134

Nami testovaný Asus PadFone disponoval 16GB vnútornej pamäte, ktorú môžete rozšíriť pomocou pamäťových kariet micro SD. Žiaľ s telefónom nefungujú po pripojení redukcie z micro USB na USB žiadne externé periférie ako myši, klávesnice alebo externé disky. Tie môžete pripojiť až po zapojení PadFone tabletu k PadFone Station Dock. Vnútorný priestor nie je nijako prerozdeľovaný – na inštalovanie aplikácií a dáta tak máte k dispozícii celú kapacitu internej pamäte. Zo 16GB zostala pre používateľa viac ako polovica – 8,76GB.

Tento článok je rozdelený na viacero častí:

  1. časť: Balenie, Konštrukcia PadFone
  2. časť: PadFone Station, PadFone Station Dock a PadFone Stylus Headset
  3. časť: Displej, výkon a pamäť
  4. časť: Operačný systém, aplikácie
  5. časť: Multimédiá: prehrávanie videa, zvuk, fotoaparát
  6. časť: Konektivita, batéria, záver
11.8.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+