MojAndroid

Internet vecí je fenoménom, o ktorom sa diskutuje na každej udalosti spojenej s technológiami. Ide o nové odvetvie priemyslu, ktoré je ešte v plienkach a zatiaľ nie je úplne zrejmé, ako bude v budúcnosti vyzerať. Jeden spôsob ale predstavil tým pôsobiaci na univerzite MIT. Ide o aplikáciu Reality Editor, ktorá vytvára digitálne spojenia medzi reálnymi objektami v našej kancelárii, obývačke či aute a umožňuje vytvárať recepty a prepojenia podľa našich vlastných preferencií. Vďaka tomu je možné prispôsobiť si všetky takéto objekty, pridať im funkcionalitu a nechať ich komunikovať s inými objektmi a zariadeniami v našich životoch.

reality_editor.0

Rozdielom oproti súčasnému trendu je, že všetky funkcionality zariadenia či objektu sú uložené priamo v ňom. Neprebieha komunikácia cez cloud, čím je dosiahnutá vyššia úroveň zabezpečenia. Bezpečnosť zariadení Internetu vecí je dnes veľmi vážnou témou diskusie, keďže takýmto pripojeným zariadeniam mnohí výrobcovia nevenujú dostatočnú pozornosť a nechávajú ich napospas hackerom a útočníkom. V súčasnosti nová technológia funguje tak, že na podporovaný objekt nalepíte akýsi QR kód. Na základe toho aplikácia rozozná objekt a reálnym potiahnutím čiary, ktorá symbolizuje prepojenie, môžete objekt spojiť s ďalším a vytvoriť tak digitálne prepojenie, ktoré môžete nakonfigurovať podľa vlastných predstáv. V budúcnosti by mala odpadnúť nutnosť používania týchto kódov a vývojári predpokladajú, že aplikácia prostredníctvom fotoaparátu bude schopná automaticky rozoznať všetky podporované objekty.

Celý proces najlepšie pochopíte z priloženého videa. Hoci projekt vyzerá ako nejaký futuristický prototyp, v skutočnosti ide o reálne dostupnú aplikáciu pre platformu iOS. Aplikácia je tiež dostupná pre verejnosť vo forme open source kódu, vďaka čomu môžu aj ďalší vývojári spraviť z čohokoľvek objekt kompatibilný s aplikáciou. Ide o skutočne veľmi zaujímavý nápad, ktorý sa ale vo svete bude presadzovať iba veľmi ťažko. Museli by ho podporiť aj veľkí hráči na trhu so zariadeniami Internetu vecí, čo nie je vôbec samozrejmosťou. Je ale skvelé vidieť, že celá problematika sa vyvíja a hľadajú sa aj alternatívy k zaužívaným postupom a tehcnológiám.

Zdroj: The Creators Project via The Verge

11.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+